Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 226457 times)

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #3500 on: 20.02.2020, 14:22:54 »
Слаба държава. В България е прекалено лесно да си безделник. Особено ако живееш при родителите си, те ти покриват сметките и храната. Дължиш единствено някакви мижави 20-25лв за здравни осигуровки, които, на всичкото отгоре, държавата не си ги търси, ако не си ги платиш. България възпитава от 30 години предимно безделници с безотговорността си да си събира задълженията. За съжаление.

Offline madbatt

• Напредващ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3501 on: 20.02.2020, 14:27:09 »
Не знам, какъв е щата на здравната каса, ама май са си раздали 30 мил, бонуси за 2019.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3502 on: 20.02.2020, 14:57:58 »
Взимат смешни пари близки до МРЗ. Това им е щата. Недей бера грижи, че масово взимат луди пари - не е така.
По-скоро си задай въпроса дали едно ОПЛ заслужава неговите си доходи. Щото има места, най-вече села където няма никаква конкуренция и някой лекар си е прибрал направо цялото село, защото ходи по 1-2 пъти седмично с колата в селото.
Аз познавам селски ОПЛ-та, които си докарват близо 10-тачка месечно. Или хайде да речем над 7-8 хиляди.

Нали знаеш, че за разлика от специалистите, които взимат пари на базата на брой прегледи (първични и вторични) + ВСД ако има (високо-специализирани дейности) + потребителски такси + диспансерни, то при ГП-тата (ОПЛ) се заплаща на брой записано здравно-осигурени пациенти - т.нар. капитация + потребителски такси + профилактика по детско здравеопазване (консултациите за бебета и деца, ако не му ги прави специалист) + майчино здравеопазване (консултациите за бременни, ако не му ги прави АГ спец.) + профилактика на лица над 18 год. - веднъж годишно + имунизации + диспансерни.
Демек грубо казано още като почне новия месец едно ОПЛ си знае едни сигурни пари идващи от бройката пациенти. Остава само да прибере по 2.90 от тези , които дължат потребителска такса и от профилактиките.
В конкурентна среда например София, това не са чак толкова пари, също и в градовете, обаче напипаш ли селата и малки градчета с по 2000 жители където няма конкуренция бройката става много добра.

Това, което може да направи касата за да си спести разходи е да разшири значително изследванията, които поема в доболничната помощ. В момента се получава следния номер. Отиваш на лекар спец. в доболничната помощ.  Той получава за първичен преглед малко над 20, че не знам колко е точно за тази година. И ти казва - да ама искам тези и тези излседвания, ама по каса ги няма 2/3. Ще ти излязат на частно около 100-150 лв. Я по-добре ела за 3 дни в моята болница, където преглеждам. Няма да дадеш нищо и ще ти ги направим. И така одрънкват по клинична пътека НЗОК 500-800 лв.
« Last Edit: 20.02.2020, 15:12:36 by ooleg »

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #3503 on: 20.02.2020, 15:05:43 »
И в касата, както и повечето останали държавни учреждения има огромна разлика между условията, заплащането и натоварването на различните длъжности по йерархията. Общо взето който е по-бездарен, по-нахален или по-връзкар, работи по-малко и/или взима повече. Така че има вероятно много хора наистина на минимална заплата или малко над нея, които наистина работят и те нищо не са получили от тия 30 млн бонуси, докато началниците, които така или иначе взимат много и нищо не правят, са взели още повече.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3504 on: 20.02.2020, 15:43:32 »
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135799916

Тук са описани минимални и максимални заплати за различните нива в държавната администрация. За хората, които евентуално вършат работа максимумът е около 2500-2700 лв бруто и сигурно малко от тях го достигат, повече вземат тези, които не правят нищо с редки изключения.  :angry:
« Last Edit: 20.02.2020, 15:49:37 by V.Peichev »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #3505 on: 20.02.2020, 16:08:13 »
И крайно време е да се премахне плоския данък, демек да се въведе прогресивно облагане. Във всички развити държави тези с големите заплати плащат много по-големи данъци, което до голяма степен парира ламтенето и боричканията за "висши" длъжности, както и тарикатското забогатяване. Плюс това укриването на доходи следва да стане практически невъзможно. В Канада работата е решена с един деветцифрен номер, който тутакси показва на данъчните кой какво е взел. Ровят и в банковите сметки....Единствено при оня клоун Тръмп богатите са облагодетелствани и плащат значително по-малко от средната класа, че и от бедните.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3506 on: 20.02.2020, 16:20:32 »
Прогресивното облагане удря най-много средната класа - богатите винаги могат да си наемат висококвалифицирани счетоводители съответно да намалят данъците си чрез дарения, признати разходи и т.н., което е невъзможно за средната класа.  :rolleyes:

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #3507 on: 20.02.2020, 19:05:17 »
Не съм съгласен напълно. Плоският данък удря силно и хората с ниски доходи, тъй като в общества с прогресивни доходи те обикновено са освободени от данъци. Или плащат съвсем символични.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3508 on: 21.02.2020, 08:26:36 »
Не съм съгласен напълно. Плоският данък удря силно и хората с ниски доходи, тъй като в общества с прогресивни доходи те обикновено са освободени от данъци. Или плащат съвсем символични.
Като как ги удря плоския данък, като МРЗ преди плоския данък е била 200 лв, а сега е над 600. Демек чиста теория, ако Гинка с менци не би излязла, дали на Вътьо би пристанала.
Е България няма никой частник , който да даде ЗДДФЛ примерно 40% срещу нищо от държавата.

Изпратено от моят Moto C с помощта на Tapatalk

Offline madbatt

• Напредващ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #3509 on: 21.02.2020, 10:48:19 »
Под щат, имах предвид броя служители. МРЗ друг път.

Още една фалирана болница  - Праителствена/бивша/.
Пише ли у нета , кой я купи и за колко : )

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3510 on: 21.02.2020, 11:59:52 »
И да знам във всяка РЗОК колко служители има, няма как да знам дали са много или малко, защото тяхно задължение е:
- Да осигуряват обработката на месечните отчети на ОПЛ, Спец, Дентал, Лаборатории, Болници, ДКЦ и МЦ, аптеки
- Да проверяват отчетите с помощта на софтуера им.
- Да правят периодични проверки при договорните им партньори
- Да сключват нови договори
- Да заверяват протоколи и рецептурни книжки

Изобщо без да се знае примерно за Силистра какви са конкретните бройки аптеки,  болници, ОПЛ и т.н. и да знаеш колко отговарят за Силистра трудно ще прецениш много или малко са.
Във всеки случай не може никой да ме убеди, че без хора може да стане фокуса щото трябва само да се плащат отчетите без проверки и глоби. През касата минават милиарди лева и е по-добре да взимат високи заплати и ДА ВЪРШАТ МНОГО РАБОТА, отколкото да няма персонал, който да взима заплати.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3511 on: 21.02.2020, 12:31:42 »
Реално в РЗОК наистина високи заплати вземат хора, които не вършат нищо или почти нищо - тези които вършат работа са в нивата експерти и специалисти, където заплатите не са особено високи - максимум около 2500-2700 бруто обикновено значително по-малко.  :rolleyes:

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3512 on: 27.02.2020, 10:19:30 »
https://petel.bg/m/index.php?action=view&id=353565&opinion=
"По-притеснено ми е при една епидемия от коронавируса колко ще издържат системите на НОИ. Внимателно изслушах госпожа Нинова, тя внимателно ме слуша мен - според сега действащият нормативен акт първите 3 дни (болнични) се плащат от работодателите, останалите от НОИ. Това ще е предложението ми към здравния министър. Когато взимаме решения като парламентарна република, да мислим, че и след нас управляващите ще имат нужда от средства", подчерта Борисов.

Ето това е мизерна и нещастна душица, която е на власт!
На него не му тежи за хората, той не се притеснява за бюджета на НЗОК, който трябва да изхрани болниците, които няма да стигнат и лекарите им. Той се притеснявал за бюджета на НОИ.
Той не се тревожи, че е взел Нула мерки за защита на хората! На него зора му е, че ще има много болнични!
Полага ти се това, което сам си приготвил за хората!

« Last Edit: 27.02.2020, 10:47:38 by ooleg »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3513 on: 27.02.2020, 10:26:03 »
Д-р. Борисов е учен пожарникар с интелект 1/1000 от този на еталонната букова талпа и е нормална подобна реакция.  :)

Offline dj_the_bus

• Защо пиша толкова много?
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
« Reply #3514 on: 27.02.2020, 18:15:15 »
Аз ще се включа с размисли и страсти около друг водевил, резил и провал- винетките. Още от времето им на въвеждане не схванах логиката за въвеждането на тази простащина. А сегашните промени- отчитане на дейност и чувствата "мудерну ми ье" и "иликтронну ми ье".
Първото въвеждане на винетките не беше обвързано с ясен нормативен акт, промени в законодателството и прочее, описващо кои, как и защо пътни участъци да бъдат таксувани. Хаотично беше и тогава. При въвеждането ясно си спомням изявления на министри, кметове и проочее властимащи, как определени трасета се изключиха от таксуването. Примерно- ясно си спомням, тогавашния кмет на Варна, Кирил Йорданов който изрично заяви, че няма да се търсят винетки за трасетата Варна - Гробището в Тополи, Варна - м-ст Боровец и Варна - Златни пясъци. Тогава протести и негодувания къде са поставени знаците също не бяха малко.
Сега ще се прайми на мудерни, иликтронни и тн на свинче-звънче работи, да въвеждаме някаква тол система. Хаби се народна пара за нещо със спорна ефективност. Абсурдно е за мен таксуването с винетки и толтакси на колите от градския транспорт и обслужващите редовни автобусни линии. Появат се и спорните моменти, когато части от града се достигат "селски" (винетен) път. Отново пропуски в номративната уредба и законодателство.

В същото време- изобщо защо се усложнява животът на средностатистическия гражданин с тия глупости, като винетки и тол такси, джаджи, камери...? Тая простащина до голяма степен води до лошо насочване на автомобилните потоци. Примерно наблъсква(ше) множеството от София за Перник да минават през Борис III и Владая, вместо да ползват и магистралата. Или Варна - Св. Константин и Елена да се минава през ужасния път Варна-Виница. Защо вместо тая простотия не се въведат между ~20 и 100 лв. горница върху данък МПС за всяко МПС. Така солидарно ще се платят въпросните постъпления за винетки, без драстично удряне по джоба. В същото време ще се осигури свободно движение по всички пътища. В същото време няма да се дават излишни пари и да се прави излишна заетост, както сега за тая простотия с тол-системата. Проблем остава събираемостта на данъците, но и това може да се реши с по-драстични действия, като сваляне на регистрационни номера, обвързване на плащане на данък с ГТП и прочее.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3515 on: 27.02.2020, 18:27:49 »
Събираемостта не би трябвало да е сериозен проблем - ДОПК и член 417 от ГПК дават достатъчно добри възможности, единствено пенсионерите с малки пенсии и хората на социални помощи на практика не могат да бъдат принудени да платят. :rolleyes:

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3516 on: 27.02.2020, 18:40:36 »
Е, аз чух и за голямо недоволство за проверките и глобите за газовите уредби на автомобилите.
Честно казано какво ли е наред вече? След като и БВП не се изчислява вярно...
Хич няма и да подхващам въпроса за Барселона и къщата щото тя поне не щипе джоба всеки ден.
Обаче чувам, че почва народа да мисли за запасяване с храна и скоро винетките може да ни станат дребен проблем.

Изпратено от моят DRA-L21 с помощта на Tapatalk

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #3517 on: 27.02.2020, 18:44:34 »
Какво недоволство има. Има си закони и според тях всеки е длъжен да си регистрира газовата уредба по надлежния ред. Това е в сила от 2014. Това че някой е решил да скатае и не си е свършил работата не означава че има право да не спазва законите. На който не му изнася е свободен да си демонтира газовата уредба или просто да освободи пътя от себе си. Аман от мрънкачи...

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #3518 on: 27.02.2020, 18:53:45 »
Проблем е, че като ти е във вреда много се гледа вече закона, обаче да получиш нещо в замяна - нема никой!
В закона не пише ли например, че министъра на финансите носи отговорност за нещо? Нашия не носи ни за БВП, нито за хазарта, нито за къщата, в която живее.
Просто усещането е, че си в стадото и те чака само да станеш салам.

Изпратено от моят DRA-L21 с помощта на Tapatalk

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #3519 on: 27.02.2020, 21:31:07 »
Проблемите ни като общество значително ще намалеят, когато започнем да съдим първо своите постъпки и тогава тези на другите. Всеки е добре първо да си свърши своите задължения и чак тогава да гледа какво другите не са свършили. Но естествено е далеч по-лесно да се мрънка и да се намират всевъзможни оправдания само и само да има някой виновен и това да не съм аз. Е, няма да стане така. И не ми отговори на въпроса, какъв според теб е проблемът с въпросните проверки че чак отчиташ и недоволство от това. Всъщност недей, няма нужда да го правиш.