Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 226446 times)

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #60 on: 29.03.2011, 12:01:46 »
Нали се крепеше на производството на торове, които пък служеха за производство на взривни вещества за четвърт свят.Кой ще позволи сега такава конкуренция.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #61 on: 29.03.2011, 12:33:33 »
Нали се крепеше на производството на торове, които пък служеха за производство на взривни вещества за четвърт свят.Кой ще позволи сега такава конкуренция.
Преди сме снабдявали най-различни фундаменталисти и диктатури с оръжия и печелехме милиони. Но ни врънаха кранчето. Проблемът е, че не ни го врътнаха само по отношение на оръжията     :( .   От това ни дойдоха и огромна част от бедите. Спад в производствата, загуби, съкращения на работници и служители,ниски  доходи, безработица и бедност, обезлюдяване на цели градове.
 Е, заради това поне 80% от българите сега изпитват носталгия по онова време.

R.I.P  Ikarus 280

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #62 on: 29.03.2011, 12:48:34 »
Носталгия,-да НО само по жизнения стандарт, поне за мен е така.
Иначе, имаше добри социални придобивки:
1-гарантирана работа
2-медицина,лечение
3-раздаване на жилища на млади новобрачни хора
4-раздаване на по- голями жилища, на семейства с порастнали деца

Сега ще минат 100 год., докато държавата възстанови дори 50% от тези придобивки.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #63 on: 29.03.2011, 13:01:18 »
Пълни, тотални глупости! За разлика от вас, аз съм живял по това време, така че по-леко с дивотиите!

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #64 on: 29.03.2011, 13:04:37 »
Пълни, тотални глупости! За разлика от вас, аз съм живял по това време, така че по-леко с дивотиите!
Кое точно са глупостите, че не разбрах ?

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #65 on: 29.03.2011, 13:07:44 »
Quote from: я л т а link=topic=4095.msg218764#msg218764
Кое точно са глупостите, че не разбрах ?

Абзаците, които цитирах. Не ми се иска да те обиждам, но понякога прекаляваш с простотиите си! Просто подобно ниско ниво на интелигентност при дискусиите не се стимулира в този форум.

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #66 on: 29.03.2011, 13:11:09 »
Обясни по точно, на мен простия, ако обичаш .

Offline Chato

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #67 on: 29.03.2011, 13:14:06 »
Дай все пак някакви доказателства. Кое беше най-доброто?
Щом си такъв лют фен, сигурно имаш причини, но за щастие тук е транспортен форум, т.е. достатъчно са интелигентни читателите и с елементарна политическа агитация няма как да ги превърнеш в почитатели на НДСВ.
При сходни заплати тогава и сега билетчето беше 40-50 ст. примерно. А сега е цяло левче!
Цените на горивата, храните, стоките и услугите също бяха смешни на фона на сегашните. Освен това в НАТО сме благодарение на НДСВ. В ЕС ни вкара тяхната пред-присъединителна политика, както и тази на ОДС. Двете най-добри правителства след 1989-та са това на ОДС и на НДСВ. Така мисля. 1998-2005 следователно е най-ползотворния период за страната.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #68 on: 29.03.2011, 13:21:13 »
Обясни по точно, на мен простия, ако обичаш .
Какво има да ти обяснявам, след като 8 години бяхме във великата "Трета категория", при която жилище се получаваше на Куково лято. И още толкова щяхме да бъдем. Разбира се, по това време ни се роди дете, то порастна,...
Пак подчертавам, че наивните приказки от 1001 нощ тук не са на мода и най-малко е нагло да настоява за дивотиите си човек, който не е преживял този период.
Да не говорим за "гарантираната работа" - ватман или леяр в Кремиковци. Може би трябва да питам жена ми, която беше с разпределение в СУ, но така и не я назначиха няколко години, а после просто започна с конкурс на друго място.
А може би - за гарантирания автомобил: Лада с 15-годишна вноска или Москвич - с 10-годишна? Тук бяхме късметлии и с 9-годишна вноска през 1990 г. придобихме правото да избираме между два соцзвяра - Трабант 601 и ЗАЗ 968. И също бяхме късметлии след многократни дневни и нощни бдения пред магазин Деница бяхме номинирани да си закупим спалня - но не каквато си изберем, а котка в чувал, пардон - кашони.
« Last Edit: 29.03.2011, 13:26:42 by blagun »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #69 on: 29.03.2011, 13:25:23 »
Освен това в НАТО сме благодарение на НДСВ. В ЕС ни вкара тяхната пред-присъединителна политика, както и тази на ОДС.
Забрави, кога дойдоха номинациите - през 1999, когато Иван Костов и румънците отказаха въздушен коридор на "братската Червена армия" до Косово.
Царят имаше благоразумието да разкара Бриго Аспарухов от върха на националната сигурност, иначе и НАТО щяхме да гледаме през кривм макарон като македонците. Иначе на привеждането на България към еврорелси наистина приносът на НДСВ и даже лично на Меглена Кунева е значим.

Offline prof66

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #70 on: 29.03.2011, 13:31:09 »
благун

ако нито един нуждаещ се не бе получил апартамент за тези 8 години - да се съглася с теб...
системата бе корумпирана, партийно изкривена, но работеше - строеше се си се продаваше на пренебрежими спрямо заплатите цени.

билетчето не беше 50-60 стотинки а 4(трамвай) и 6 (автобус и тролей) стотинки.

лично аз също съм онеправдан от системата за `раздаване на жилища`, и мога да споделя истории, но това не променя факта че преди се правеше много повече за хората и малко за властта, а сега властта прави всичко за себе си и от зор заман нещо за народа, и то ако има яки комисионни...

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #71 on: 29.03.2011, 13:42:46 »
 Осигурени жилища е имало ( защото бил съм на 3 години, когато пада режима) на партийните другари, активните борци и техните роднини.
     Аз знам, че за да се доредят нашите до жилището баща ми е работил 3 години в строителството при много тежки условия ( нищо, че преди това е завършил за инжинер химик). А заедно  с майка ми и брат ми са живели в барака. И пак казват, че тогава били хубави времена.
R.I.P  Ikarus 280

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #72 on: 29.03.2011, 13:49:00 »
Виж сега мойто момченце, през 1981 год. влезнах в гарсониера в жк.Хаджи Димитър,-без да Е родено още първото ми дете ! Май месец влязох, а юни се роди . През 1976 год., три дни след като си платих вноската, отидох и си получих новичкият Запорожец, от Мототехника. През 1988 год., с две деца вече, ми дадоха тристайно жилище.И всичко това БЕЗ да съм бил никога партиен член, но явно може би съм бил благонадежден, и от Софийски род-Софиянци.
А ако някой някъде е ревал за Софийско жителство, комплексиран е искал да си купи нова ЛАДА, наготово да получи добра работа, с добро заплащане , то това не е бил проблем на тогавашната власт-хубава или лоша, изживяла си времето. Зет ми по онова време завърши две висши образования с МАСТИКА- изпита с преподавателите, а сега се завършва с пари,- и в двата случая без знания .
Мисля че човек работи първо за името си-доказва се а после името му работи за него.
Искам да те попитам, как като пишеш в транспортен форум претендираш да си интелигентен на теми транспорт, ако НЕ практикуваш работа свързана с Градски транспорт, като потребител ли ?
Не икам да те засегна , или обидя по никакъв начин, защото на мен простия ми е под достойството да обиждам .

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #73 on: 29.03.2011, 13:59:15 »
Виж сега мойто момченце, през 1981 год. влезнах в гарсониера в жк.Хаджи Димитър,-без да Е родено още първото ми дете ! Май месец влязох, а юни се роди . През 1976 год., три дни след като си платих вноската, отидох и си получих новичкият Запорожец, от Мототехника. През 1988 год., с две деца вече, ми дадоха тристайно жилище.И всичко това БЕЗ да съм бил никога партиен член, но явно може би съм бил благонадежден, и от Софийски род-Софиянци.
А ако някой някъде е ревал за Софийско жителство, комплексиран е искал да си купи нова ЛАДА, наготово да получи добра работа, с добро заплащане , то това не е бил проблем на тогавашната власт-хубава или лоша, изживяла си времето. Зет ми по онова време завърши две висши образования с МАСТИКА- изпита с преподавателите, а сега се завършва с пари,- и в двата случая без знания .
Мисля че човек работи първо за името си-доказва се а после името му работи за него.
Искам да те попитам, как като пишеш в транспортен форум претендираш да си интелигентен на теми транспорт, ако НЕ практикуваш работа свързана с Градски транспорт, като потребител ли ?
Не икам да те засегна , или обидя по никакъв начин, защото на мен простия ми е под достойството да обиждам .
Не е нужно задължително да работиш нещо сързано с градския транспорт, за да пишеш тук.
 Има различни истории и съдби.Майка ми също е била със софийско жителство. Аз говорих, че по презумпция на активните борци и другите връзкари никой не им е отказвал тогава жилище, или каквото и да е било ( поне така съм чувал).  Но това не значи, че не са давали жилища и на честни и достойни хора, заради заслуги, които те са направили за страната .
R.I.P  Ikarus 280

Offline prof66

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #74 on: 29.03.2011, 14:17:15 »
Аз говорих, че по презумпция на активните борци и другите връзкари никой не им е отказвал тогава жилище, или каквото и да е било ( поне така съм чувал).

абсолютно невярно. във наредбата за жилищно настаняване на сонс няма такова предимство - за абпфк. няма предимство и член на бкп.

много по голяма роля играеха броя деца и групата жилищно нуждаещ, в която са те категоризирали при проверката на жилищното ти състояние, и затова твърде много хора се пишеха че живеят под наем при родителите си, или че 3стайния, в който живеят с родителите си е гарсониера и други подобни измислености....

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #75 on: 29.03.2011, 14:24:01 »
Аз говорих, че по презумпция на активните борци и другите връзкари никой не им е отказвал тогава жилище, или каквото и да е било ( поне така съм чувал).

абсолютно невярно. във наредбата за жилищно настаняване на сонс няма такова предимство - за абпфк. няма предимство и член на бкп.

много по голяма роля играеха броя деца и групата жилищно нуждаещ, в която са те категоризирали при проверката на жилищното ти състояние, и затова твърде много хора се пишеха че живеят под наем при родителите си, или че 3стайния, в който живеят с родителите си е гарсониера и други подобни измислености....

Знам, че тогава имало по-привилигировани хора.Дали и жилищата им ги давали по-лесно аз не знам. Но и тогава се търсели всевъзможни връзки и чакане с години.
R.I.P  Ikarus 280

Offline я л т а

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #76 on: 29.03.2011, 14:27:26 »
Измесваш въпроса, аз мога и в лекарски форум да пиша без да съм лекар, но какво разбирам от медицина е друг въпрос, а какво коментирам,-и дали е правилно и вярно, е съвсем друго нещо.
За другото си прав, имаше си и тогава връзкари,активни, пасивни, всякакви, както и сега, то и всяко общество ги има. Аз си пишех за придобивките, навсякъде има и хубаво и лошо, то и слънцето не може да огрее всички на веднъж, и какво, да му се сърдим ли.
Аз пиша в този форум, защото съм си софиянец, мога да дам информация от кухнята, дето се вика, и да насоча, науча много хора на важни неща.А аз почти няма какво да науча, но това не ме притеснява, защото винаги съм харесвал повече да давам , отколкото да получавам,- като ПРОМЕТЕЙ, това е.
Не ми е присъщо да коментирам неща от които не разбирам, защото по този начин само мога да се изложа.
Иначе коефициента на интелигентност, ми е над 100, но това си е моя работа, не претендирам, и не кандитатствувам с него никъде, и никога не съм искал да бъда ШЕФ, макар че е могло да се случи много пъти.
И как по комунистическото време да ти дадат жилище в София примерно, след като си оставил в провинцията къща на тате, или на тъст, на три етажа пък искаш жилище в София,-е няма да стане и 99 % не ставаше.
« Last Edit: 29.03.2011, 14:36:38 by я л т а »

Offline GTUser

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #77 on: 29.03.2011, 14:34:36 »
А междувременно евросъюза иска да премахне автомобилите с ДВГ до 2050 напълно:
В същото време Европейската комисия представи програма за повишаване на екологичността на транспортните средства, в която като част от мерките се предлага да се забрани използването на автомобили с ДВГ до 2050 г.
Тези ограничения ще позволят да се реши основната задача - да се намали до 2050 г. количеството отделян въглероден двуокис с 60% и да се направи транспортната индустрия независима от нефтопродукти. Също така авторите на документа предполагат, че до 2030 г. количеството автомобили в градовете ще се намали два пъти.
От 1 януари т.г. в Евросъюза влезе в сила новия стандарт Евро 5, който ожесточи екологичните изисквания към автомобилите. Освен това, до 2012 г. нивото на отделяния в атмосферата СО2 от автомобилите, предлагани на европейския пазар, не трябва да превишава 120 гр/км. От 2020 г. пък това количество трябва да бъде по-малко от 80 гр/км.
Интересна е обаче реакцията на Лондон, който направо отхвърли предложението на Еврокомисията за забрана движението на бензинови и дизелови автомобили в градовете. Позицията на правителството бе оповестена от министъра на транспорта на Обединеното кралство Норман Бейкър: „Докато не се появят правоъгълни банани, ние не възнамеряваме да забраним преминаването на автомобили в градските центрове" - категорично заявил той.
Източник: сlubs1.

Offline dimi

• Наистина съм луд
  • сбогом 2622
    • View Profile
« Reply #78 on: 29.03.2011, 14:34:55 »
Измесваш въпроса, аз мога и в лекарски форум да пиша без да съм лекар, но какво разбирам от медицина е друг въпрос, а какво коментирам,-и дали е правилно и вярно, е съвсем друго нещо.
За другото си прав, имаше си и тогава връзкари,активни, пасивни, всякакви, както и сега, то и всяко общество ги има. Аз си пишех за придобивките, навсякъде има и хубаво и лошо, то и слънцето не може да огрее всички на веднъж, и какво, да му се сърдим ли.
Аз пиша в този форум, защото съм си софиянец, мога да дам информация от кухнята, дето се вика, и да насоча, науча много хора на важни неща.А аз почти няма какво да науча, но това не ме притеснява, защото винаги съм харесвал повече да давам , отколкото да получавам,- като ПРОМЕТЕЙ, това е.
Не ми е присъщо да коментирам неща от които не разбирам, защото по този начин само мога да се изложа.
Иначе коефициента на интелигентност, ми е над 100, но това си е моя работа, не претендирам, и не кандитатствувам с него никъде, и никога не съм искал да бъда ШЕФ, макар че е могло да се случи много пъти.
От доста години се интересувам от градски транспорт. Може да нямам кой знае колко информация, може да не работя в системата на ЦГМ, но се уча. А ако нещо не знам, питам, ако не съм разбрал или съм сгрешил в нещо се поправям. Ако съм те засегнал с нещо- извинявай. За тоталитаризма наистина писах това, което съм чувал.
R.I.P  Ikarus 280

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #79 on: 29.03.2011, 14:37:42 »
Значи доколкото знам аз, когато са строяли първите панелни квартали и блокове, в периода 1965-та 1969-та тристаен панелен апартамент в Гоце Делчев, Борово или Младост 1 е струвал между 7000 и 9000лв, а сега същият такъв, панелен тристаен в тези първите блокове струва между 90 000 и 120 000лв! И то тогава са били чисто нови, а сега на по 45-50 години! Май съотношението между тогавашната средна заплата и цената, и сегашната средна заплата и цената е огромно нали? Тогава нашите баби и дядовци с едната заплата и тристаен апартамент са купували, и деца са гледали, и на море са ходили, и на планина, а я пробвайте сега с една заплата да си купите такъв апартамент, макар и да е вече почти на 50 години, да гледате деца и да ходите на почивка всяка година. Май без помощ или наследство няма да стане. Като стана въпрос за тези апартаменти, сега една гарсониера дори трудно можеш да си купиш.
« Last Edit: 29.03.2011, 14:40:06 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР