Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 158632 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #2480 on: 11.03.2018, 11:28:19 »
искащите на готово за щастие се изнасят.
От познатите ми, заминали да учат или работят в чужбина, не познавам някой да е намерил наготово щастие на новото си местожителство. Нито по-доброто заплащане, нито по-доброто образование ти гарантира щастие само по себе си. Всеки българин в чужбина си знае цената на своето "щастие" и компромисите, които прави.

Offline bdz43r

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2481 on: 11.03.2018, 11:43:09 »
Естественият подбор по мое мнение е точно обратен... трайно се изнасят изключително такива, които могат и искат да работят, но тук няма кой да ги оцени като добри работници и обратно - сред оставащите се увеличава делът на хрантутниците с претенции, които постоянно се оплакват, но не могат нищо да правят.

Много от заминалите, след време се връщат безславно, открили, че не могат да се приспособят към правилата на живот в развитите страни или остават там като хора трета ръка, които никога не се интегрират в местното общество.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2482 on: 11.03.2018, 13:04:21 »
Не мисля, че българите трябва да се делят на емигранти и останали извън чисто житейската информация, с която всеки се е сблъскал на различното място.
Моето мнение е, че ако престанем да се правим на разсеяни, че в държавата могат да се въртят толкова малки суми - т.е. че който и да е труд заслужава 250 евро и просто завъртим по-големи суми вътре в страната - то нещата естествено ще се оправят. Просто като въртиш малки суми в държавата (както през комунизма) и много неща ги доставяш от вън (за разлика от комунизма) то неминуемо външните пазари (приемеме ги за по-нормални от нашите) ще ти изсмукват БВП, защото просто там не въртят дребни суми. Т.е. ако магически се запази всичко като съотношение, но просто се умножи с константа *2 или *3, въпреки запазените вътрешни пропорции във всяко отношение ще доведе до дръпване в жизнения стандарт до 5-10 години просто защото хипотетичната западна машина няма да ти струва труда за 6 години, а труда за 3. И без това при хранителните продукти цените са като на запад и в момента.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2483 on: 11.03.2018, 18:06:24 »
И без това при хранителните продукти цените са като на запад и в момента.
Сериозно?????????????

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2484 on: 11.03.2018, 19:32:07 »
ето за който му се оплаква как всичко е безнадеждно зле:

http://dnes.dir.bg/news/biznes-prevodi-startap-relokatzia-legalizatzii-26939713?nt=4

В България емиграцията представлява естествен подбор- слабите, оплакващите се, искащите на готово за щастие се изнасят. Оставаме тези, които си даваме сметка, че ние (и родителите ни, които са търпяли 45 години) сме си заслужили да имаме да наваксваме и явно ни се получава.
Глупости на търкалета! Няма готово щастие, напротив - първите 2 години в Канада са изключително тежки за новодошли, независимо колко хубави професии имат и колко добри и съвестни работници са, ние естествено не правехме изключение. И причините затова са напълно нормални и естествени - просто всеки, особено когато става въпрос за сериозна и отговорна работа, би наел човек, с когото вече е работил, познава му въможностите и недостатъците, или пък най-малкото може да се обади да попита за него в Канада. А за т.нар. регулирани професии, като инженери, архитекти, лекари, учители, е страшно - трябва да минат през куп курсове, изпити, лицензи и т.н., респективно да платят една торба мангизи, за да могат да работят - и това се прави във всяка отделна провинция, като важи и за канадците - всяка от провинциите си има отделни провила, регулаторни органи, сертификати и т.н. Има проблеми с признаването на всякакви неканадски дипломи, в това число и от САЩ. И това си е бизнес - огромни приходи за колежи, университети, съсловни камари. При мин този проблем го нямаше, но дори ш тези перипетии ни спират хората да бягат, не защото в Канада всичко е розово, а заради ганювщината в родината. Например при "модернизацията" на линията Пловдив-Бургас прибраха паричките и направиха едно лайнище. Същото с ПловдивСвиленград, където 15 години бъткаха 140 километра, магистрала Тракия -
гомно в целофан, Струма - също, Марица - също, а будалите тека си вярват, че със старите и до болка познати мутри от ДС мафията държавата ще тръгне напред. Чичо ви Благо и Тодор пределно ясно са казали всичко.
« Last Edit: 11.03.2018, 19:53:11 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2485 on: 11.03.2018, 19:36:14 »
А относно храната - в Канада е много скъпа, но за Европа преди имах наблюдения, че е доста по-евтина от България, че и по-качествена, спомнете си нопример скандалите за различното кочество на шоколадите Линт в Австрия и в Чехия, като в Източна Европа и цената е по-висока.

Просто в България, и не само, системата от писани и неписани правила, от край време, и тогава, и сега, е така направена, че да толерира по-простите и посредствените, защото умните и кадърните в един момент, рано или късно, стават неудобни за управляващата хунта и съответно трудни за управление и командване. И това въпросните мушмороци много добре го знаят, затова само физическото им пъхане в някоя миша дупка, без да могат да влияят върху каквото и да било, би довело до положителни промени.
« Last Edit: 11.03.2018, 20:14:22 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2486 on: 11.03.2018, 22:18:07 »
И без това при хранителните продукти цените са като на запад и в момента.
Сериозно?????????????

Добре де, условно - спрямо доходите. Например 200 лв пенсия и 1 лв. кисело мляко и хляб.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2487 on: 11.03.2018, 22:33:46 »
Аз на запад не съм ходил. Всъщност не съм ходил и на изток. За сметка на това, като ми попаднат хора ги разпитвам доста подробно, макар, че голяма част от тях не могат да ми кажат нищо съществено, поради причината, че не познават в дъ;бочина дори собствената си страна.
За сметка на това в България посменях доста места за живеене. Смятам, че си струва условно да отидеш в по-добър град за живеене, но в общи линии не ти дава това, което изглежда на чужд гръб.
Например животът в град с големи разтояния и без роднинска помощ е свързан с хабене на нерви за съвсем обикновени неща като прибиране от работа и прибиране на детето/децата в къщи. По тая логика ходенето в чужбина е още по-краен вариант на смяната на града. Където се добавят и различните порадки, език, още по-големи разстояния и т.н., IKAR го е написал.
Понякога си мечтая за простия живот в малък град, където 2 км е супер далече, а не като в София - супер близо.
Давам си сметка, че в моето детство майка ми е събирала в 1 кв. км. работа, детска градина, жилище. Дори в един период от време в 500 кв. м.
Например в София смяната на градския транспорт е достатъчно условие в някои дни да ти изхвръкне нервната система. Например си знам, че в делничен ден в 16:33 има метро по посока МС Витоша и имам спокойно време да хвана 98 в 16:49. Обаче някой път минава 1-2 минути по-рано. Съответно тръгва под носа ми. Така онзи ден в 16:33 даже не видях мотрисата. Срамота е, че има в тоя час 9-10 минути дупка. Съответно хванах със следващия влак автобуса спрял на светофара на 5 метра от спирката, но шофьорът отказа да си отвори вратата. Толкова се изнервих, че се бухнах в първото такси, което мернах спряло на светофара без пътници. За сметка на това беше едно от най-евтините ми прибирания - 6.00 лв, при положение, че в тоя час на околовръстното и Симеоновско се чака 3-4 минути. Пиша го с цел да се види, че в София не професията може да ти е трудна, а съвсем обикновени неща, които в малкия град ги няма. За сметка на това в България са взети мерки да не можеш да практикуваш професия в такъв град.

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2488 on: 14.03.2018, 09:26:50 »
никой не схвана това, което казах, а...

емиграцията е получаване на подредена държава на готово... и получаваш това да си и гостенин.

но това няма да си е вашата държава, естествено е, че ще се чувствате на гости... и когато тя тръгне да се съсипва няма да имате никакво право да се опълчите, никакво право да искате да промените посоката и. Ще можете просто да емигрирате пак.

А бидейки тук, вкъщи имаме шанса да спрем следващата престъпна корупция... И ако отричате огромното израстване в обществения живот в България (от напълно примирени роби на комунизма към почти европейци борещи се и приближаващи нормална държава) наистина ще е полезно мрънкането да емигрира :)
« Last Edit: 14.03.2018, 09:28:48 by iashu »

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2489 on: 14.03.2018, 12:25:13 »
Ама какво мога да спра тук?! Нищо не мога! За мен от всички правителства след 90-та година са ставали всичко на всичко три - началото на 91-ва-края на 91-ва - на Димитър Попов, края на 91-ва-края на 92-ра - Филип Димитров, 97-ма-2001-ва година на Стефан Софиянски+Иван Костов. И като направиш анализ и трите идват след пълен крах на БСП+голяма инфлация и глад.
Да припомням ли, че през 96-та година имаше хлебна криза и нямаше хляб щото комунистите го бяха изпродали всичкото жито.
Няма да забраювя едно изкачване до хижа Рай и в. Ботев през края на май 1996-та година как удивени видяхме, че в Калофер има фурна където свободно се продавя пресен хляб и напълнихме един чувал за горе. Преди това съм се редял в Димитровград на опашка за хляб на една фурна, където даваха 2 хляба на човек. Парадокса беше, че преди 90-та година там имаше много компютри Правец и се учеше информатика и имаше единствения сервиз на ИЗОТ на територията на града, а няколко години по-късно беше фурна за хляб. Слава богу към оня период в близост имаше частен сервиз за компютри и ми ремонтираха Правец 8Ц-то и после си карах стажа от техникума!
Та какво мога аз да променя не разбрах?!
Та при КТБ какво промених, при сделката за ЧЕЗ кое зависи от мен, при ходенето по интервюта в разни фирми и то в София съм останал с впечатлението, че и в София е пълно с фирми, че и то ИТ, на чиите мениджъри не е ясно, че трябва не само те да т ехаресат, а и ти тях и не може тоя процес на търсене на хора да е във вида, в който ти се чудиш защо си някъде? Където като изчакваш са интервю ти идва интервюиращия и мълчаливо застава до теб (а ти с цел да убиеш времето на изчакване си гледаш в телефона нещо) и няма кой да се обади и да ти каже, здравейте, аз ще ви проведя интервюто...
Просто е пълна кочина в 100 сфери. Малкото положителни неща не са динамични и шанса да попаднеш на тях е минимален.
Например положителни впечатления имат от българския партньор на ЕСЕТ (фирмата произвеждаща НОД32). (последното го пиша с цел да не излизам черноглед и да дам пример, че виждам и хубавите неща)

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2490 on: 14.03.2018, 15:15:57 »
значи е кофти да си програмист, щото шефовете са неуважителни?

приемам, че идейно това е вярно (може да не е вярно за програмистите конкретно, щото по изключение съм в тоя бранш, ама...) та добре- шефовете на програмистите са задници и не заслужават качествените служители...

Ами добре- ако не бяхме със стъпкано съзнание всеки нормален човек от нормална държава би се плеснал по челото и би си казал- значи има ниша за шефове/предприемачи, които да са точни и свястни! И би станал това! Би се пробвал! Би се борил, ако държавен орган му иска подкуп за да си изпълни задълженията. И аз знам, че огромна част от населението не е готово за това и избира да се изнася... Отношението ни е за коригиране, не временната държава в която ще се настаним от която да се оплакваме

П.С. Странно съвпадение, че заговори за компютри. Това е бранша за който съм запалил стотици малки таланти и десетки национални шампиончета. Част от тях не успях да разубедя на време и имаха малоумен престой в чужбина, например за университет, след който още повече от тях се връщат.
Ако исках да убеждавам, че в България е безнадеждно бих избрал друг бранш. Има професии, за които е много по- трудно в България. И пак имат хиляди възможности, стига човек да е с кураж да пробва и да не се оплаква, което е било много по- трудно преди 20 или 30 години.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2491 on: 14.03.2018, 15:37:22 »
Аз лично всекидневно виждам и доста похвални и доста гаднии неща. Просто ги регистрирам и ги споделям. Но все пак София не е България. За мен София е като автобусна спирка в дъждовно време - от всякъде духа вятър но пък не е като да си под дъжда. Но много населени места са различни от София.
Иначе аз не съм програмист. Администратор съм. Писането на асемблер и бейсик в детството ми промени мисленето и не ставам за съвременен програмист. Не ми се отдава да работя с класове, наследяване и такива производни. Още повече, че много модерни езици като .net не ги възприемам като нормални покрай платформозависимостта си, която пък в коцепцията им е залегнала да са платформонезависими като Java.
Иначе твърде много хора се занимават с програмиране, някои от които не могат да си инсталират mysql клиент.
Уважавам програмистите на ниско ниво, които обаче не познавам освен едно изключение от близкото минало. Пълно с програмисти пък няма кой да модифицира opensource приложение на C или C++ с отворен код.

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2492 on: 14.03.2018, 17:36:17 »
Преди да се махна, се борих с вятърни мелници с години и вече съм абсолютно убеден, че скоро оправия няма да има. А това че всички градове имат поголовно двойки, а София - 2 1/2, не мисля, че е повод за гордост за "софиянци". Начинът, по който Олег са го "интервюирали", много напомня на една друга подобна простотия. Поканват в еди-колко си часа еди-колко си човека. На вратата на сградата има надпис, че обектът е под видеонаблюдение. Хората идват, сядат във фоайето и чакат. Някои от тях почват да си говорят по между си, други кои са по-притеснителни, кои им е неудобно да заговарят непознати и т.н. и сътоветно си мълчат. След известно време идва някакъв HR и обявава, че интервюто е приключило. В последствие назначават по-отворените и "приказливите" Много "хубав" начин за оценка на комуникативни умения, нема що....Напоследък масово се акцентира върху това, а не върху техническите умения.
« Last Edit: 14.03.2018, 17:43:08 by IKAR »

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2493 on: 14.03.2018, 21:25:26 »
Мен по принцип не ме вземат много на работа от интервюта. Може би това, че се държа нормално и по-непринудено без да играя игрички или както ми бяха казали преди 10-11 години им изглеждам на неработлив и подходящ за пиене на бира.
От време на време обаче се впускам в такова приключение макар и не в момента.
Друго, което ме издразни беше, питането за предишни заплати. Аз освен настоящата заплата не виждам да е полезно за предишни    работодатели. Иначе ги помня всички заплати още от първата си работа в края на 99та. Не, че го топли, че съм взимал 150 лв. в интернет зала без трудов договор ама във Варна или 2003та че ми била 300 лв. ама с осигуряване.
Мислих си, че във Варна може някой да си го позволи да те издразни, че те карат да се ядосваш, че си си причинил интервю за работа с неясна нужда   от разнообразие, ама в София ме натъжи, че е безнадеждно.
Преди 2-3 години пък ми прави една агенция интервю и за фирма, чието име е тайна. Не се получи нищо. Аз нямах нужда да спортувам разговор без да знам каквото и да е.

Изпратено от моят Moto C с помощта на Tapatalk

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #2494 on: 14.03.2018, 21:30:51 »
Разпитването за предишни заплати е забранено, най-вече от гледна точка на защита на личните данни и неприкосновеността на информацията спрямо предишния си работодател. И мен в Германия са ме провокирали на едно интервю, да кажа заплата, която ми предлагаше конкурентна фирма (по време на кандидатстване във времето, когато търсих работа). Разбира се, отговорът ми беше точно като горепосочения - което много се хареса на немците. Обаче ми е интересно един такъв отговор към български работодател, как ще реагира. Питам, защото работя в Германия вече 5 години, а в България нямам и ден трудов стаж и наистина не знам как стоят нещата по отношение тези преговори.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2495 on: 15.03.2018, 09:17:14 »
В България е тъпотия като цяло с изключения. В предната ми фирма във Варна например дали по съзнателни или други причини не може да прецени шефа, кога да наема хора. Съответно винаги имаше в пъти повече работа от служителите и най-вече от програмистите. Съответно не взима мерки да намали работата или да наема хора навреме ами балансова клиентите си със срокове. Съответно резултатите са като при онези болни, на които не им расте костната система.
Принципа в България е да има много шефове и малко работници. Например чистачката да е Мениджър-чистота :)

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk
« Last Edit: 15.03.2018, 09:18:51 by ooleg »

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2496 on: 15.03.2018, 13:04:57 »
Мерките на Великобритания относно "Новичок" как ги намирате? На мен ми се струват доста изнежени и женствени.
По принцип има начин да се намери производствения отпечатък на всяка молекула - особено на сложните такива, отчитайки особености на изходните вещества, производството, технологията, както и при наличие на изотопи на някои вещества. Със сигурност биха могли да докажат пред комисията за забрана на химическите оръжия, чие производство е химикала. Успеят ли да минат по официалните канали имат право да претендират освен за криминално убийство, то и за терористичен акт, както и за химическа атака със забранено оръжие.
Според едно интервю на изобретателя на молекулата, който е избягал от Русия в САЩ, защото е издал на комисията за забрана на химическите оръжия изобретената от него формула, тази разновидност, която навярно е използвана във Великобритания е такава, която предизвикава невъобразима болка в жертвата без никаква медицинска възможност за излекуване.

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2497 on: 15.03.2018, 15:25:47 »
А относно глупостите, че видиш ли, "братята руси" са ни "освободили"...Само ще спомена, че Левски много добре е знаел и е казвал, че който ни освободи, ще ни зароби.
Колега, ама аз да не би да съм казал нещо друго? Ясно е, че руснаците не са ни освободили ей така, за едната добрина.

Обаче ако ни бяха освободили от запад, те пък щяха да ни заробят с тяхното влияние. Кое е по-малкото зло? Западното влияние или руското?

Някой замислял ли се е на какво щеше да прилича България, ако нямаше комунизъм? Ако капитализма си беше продължил и след 44-та година. Само си го представете. Как щеше да изглежда инфраструктурата - всякакъв вид? как щеше да изглежда жилищния фонд? Колко хора щяха да имат собствено жилище? и т.н.

Доста си се откъснал от България. За твоя информация укриването на осигурителни вноски от 2015 е криминално деяние, а отговорност носят не само началниците, а и счетоводителите, изготвили неверни документи. Събираемостта на данъци в НАП е на прилично южноевропейско ниво, далеч над това в държавата, в която съм в момента.
Не съм запознат със счетоводната материя, но не съм съгласен с тебе. В България масово продължават да се правят шашми с данъци, осигуровки и т.н. За последните десет години сигурно 20-30 човека са ме питали дали искам да им взимам фактури, когато си купувам нещо за себе си - гориво, техника, мебели и кво ли още не. Приятели, познати, колеги, роднини - всякакви, които имат фирми или техни близки имат фирми. Не знам точно за какво са им тия фактури, ама е ясно, че е за данъчни измами. Разбира се, аз съм отказал на всеки един.

Като отида на бензиностанция, 90% от тия на касата пред мене искат фактура. Е няма как всичките да са в командировка със служебната кола.

Да не говорим колко хора работят на една заплата, а по документи получават съвсем друга - по-ниска.

Гледам че си говорите за Канада. Да, безспорно тази държава има някакви качества, които са по-добре от други държави. Ама и там капитализма царува.

През последните няколко години гледам да понауча английски. Племеника ми помага и ми разправя, че най-добрия начин да се упражнявам е като гледам филми на английски. Гледаме ги заедно и той ми помага където аз не се справям. Така понаучих някои неща. казал съм му да ми избира някакви интересни документилни филми - исторически, политически и икономически. преди известно време ми намери една поредица която се прави от канадска телевизия - cbc marketplace. Много интересно. показава, че дори много развита държава като Канада не може да се справи с капитализма. препоръчвам го да изгледате колкото може повече серии и тогава да коментирате. влизате в ютуб и пишете cbc marketplace.

мойто любимо е това: https://www.youtube.com/watch?v=ZxCT_D6HBd8
Показва какво се случва в магазините. И това е Канада. Представете си какво е в корумпирана България.

Само ако капитализма се изкорени - само тогава няма да има подобни практики.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2498 on: 15.03.2018, 15:46:29 »
Аз пък онзи ден направих обратното на теб. Вместо да си пускам Канадски документални филми си пуснах известен от моето детство Съветски детски сериал по сценарий на Кир Буличов - че поради липса и на превод го гледах на оригинален руски език. Става въпорос за "Гостья из будущего". <a href="http://www.youtube.com/watch?v=AxJvZ6_gOUE" target="_blank">http://www.youtube.com/watch?v=AxJvZ6_gOUE</a>. Музиката към филма няма как да се отрече, че е страхотна! Но комунизма масово се запомня с тези прекрасни филми, но пък и хората, често не могат да погледнат зад утопията на филма.
Съветвам хората с повече време да го прегледат и да си спомнят духа на онова време. Няма да забравя скуката, която излъчваше и зад нея лежерната обстановка на времето.
Иначе безспорно Кир Буличов е много добър писател фантаст от СССР. Бях чел негов сборник с разкази като дете на издаделство "Галактика". Спомям си, че го даваха по Първа програма разбира се в петък някъде около 18:00-19:00 часа, когато неизменно имаше руска телевизия по първа програма и в 20:00 почваше програма "Время" на ЦСТ - Цнтраланата Съветска Телевизия.
« Last Edit: 15.03.2018, 15:48:16 by ooleg »

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2499 on: 15.03.2018, 17:40:05 »
В Канада т.нар. капитализъм практически е изкоренен чрез огормни данъци, от които измъкване няма. А проблемите в България идват основно от няколко ясни и прости източника:
1.Манталитетът на хората, най вече огромното търпение и "преклонена главица сабя не я сече". Плюс липсата на каквото и да е чувство за общност, за общество, за общия интерес - доминира личният и максимата "всеки да се спасява по-единично, кой както може". Както и "за милиони няма закони, за кокошка няма прошка."
2. Огромното разединение в обществото, носталгията по миналото ("ами едно време не мизерствахме и всяка година ходехме на почивка"), толерирането на бившата ДС, на службите, на "майка Русия" (тя си е направо мащеха). Казал съм и друг път - докато не се изяде главата на тези маймуни от ДС, държавата няма да тръгне. Комунизъм у нас никога не е имало, такъв има в Скандинавия, Канада и Нова Зеландия. За сравнение дори и в Сърбия хората лека-полека осъзнаха, че мокрите сънища на Милошевич са причината за патакламите на балканите, при които загинаха 100 хил. човека, повечето цивилни, та отдавна го считат не за "герой", а за престъпник. Същото се отнася за Радован Караджич, Ратко Младич и т.н. Докато у нас много хора все още подкрепят ченгесарската мафия и "комунизъма", дори и младежи, които тогава не са били родени и въобще нямат представа за какво ставаше въпрос.

Аз също много харесвам руската култура, много от филмите, също нямах търпение да дойде петък вечер и да гледам "Ну Погоди", но това не означава, че одобрявам имперската им политика, която продължава да се вихри и в момента.
« Last Edit: 15.03.2018, 18:24:33 by IKAR »