Author Topic: ПОЛИТИКА=?  (Read 164727 times)

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: ПОЛИТИКА=?
« Reply #2900 on: 09.11.2018, 20:23:46 »
Ако мислиш, че в храната, която я продават в България в Била, Кауфланд или Лидл няма такива работи......
Абсурд! Точно в тия магазини е пълно с такива работи в храните.

Твърдиш, че едно време сме яли невредна храна? Питай някой, който покрай задължителните училищни и студентски бригади му се е паднало да работи в месокомбинат или в консервна фабрика - тези хора в последствие категорично отказват да ядат, пък камо ли да дават на децата си салами, кремвирши, русенско варено и т.н., като са видели за какво става въпрос, пък нека някой си хлопа какви натурални и полезни неща сме яли "тогава".
Да! Твърдя го. Едно време храната от магазина не беше вредна. Може би не много чиста. Но не и вредна.

Познавам човек който работеше в Родопа. казано директно - проблемите бяха в хигиената. много ниска хигиена е имало. но химия не слагаха в нито един колбас!!!!

Ако трябва да избирам между колбаси, които са произведени при ниска хигиена и такива, които са пълни с химикали - избирам първите без да се замисля.

Offline IKAR

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #2901 on: 09.11.2018, 20:40:22 »
А вземи го попитай освен това какви отпадъци слагаха в кремвиршите и саламите.
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2902 on: 09.11.2018, 21:40:22 »
Добре, храната беше по-малко вредна и по-нехигиенична ! Съгласен! Хайде сега твърди същото за въздуха и водата!
За моя роден Димитровград, за София, за Русе, за Враца, за Кърджали, Пловдив и Девня...
Някога Девня е била красива д минерални извори....
Комунизма само плюскането ли признава или и дишането и пиенето?

Изпратено от моят Moto C с помощта на Tapatalk

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2903 on: 09.11.2018, 22:13:38 »
Именно това питай дядо ти Марин кой построи Кремиковци, химкомбинатите в Димитровград, Девня и къде ли не още, дето изтровиха въздуха, водата, респективно хората...
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline stankos

• View Profile
« Reply #2904 on: 09.11.2018, 23:05:30 »
Само като се започне от лозунга " От всекиго според възможностите, на всекиго според потребностите " и цялата логика отива у икономическата ряка ! Няма го стимула ! Дори някаква част да се напъва и да дава всичко от себе си се отказва , когато види , и че лентяите взимат колкото тях !

Чудно ми е как почти 30 години по-късно е възможна такава дискусия и докато е разбираемо за тийнейджър , който търси себе си , то за човек в пенсионна възраст е меко казано необяснимо !

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #2905 on: 09.11.2018, 23:16:09 »
то за човек в пенсионна възраст е меко казано необяснимо !

Защото промиването на мозъка е завършено. А като започнат да измират мозъчни клетки, става,- едно си баба знае, едно си бае.
Това е харесвало на другаря Петров :
https://www.168chasa.bg/article/5550014?fbclid=IwAR19iwZ_sp8VHlUUrhJEfg8pTtcO9oPIHXswENu0oAGWPlcy-XjBKRD-scs
« Last Edit: 10.11.2018, 12:41:11 by я л т а »
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2906 on: 10.11.2018, 22:05:47 »
Аз имах към IKAR, разни въпроси за Канада, свързани предимно с това, че не са европейска страна, ама лошото, че ми се губи кой ми беше най-интересния въпрос след този за мерната система.
Например напрежението в контакта навярно.е 60 Hz и клемите на щепселите са онези плоските, а не кръгли. Колко волта е напрежението?
По Фаренхайт ли е температурата или по Целзий? Как масово се гледа Тв - по кабел аналогово, по кабел цифрово, сателитно или ефирно? Интернета как е като скорост в сравнение с БГ? Ако се сещаш друга интересна разлика свързана с това, че континента е друг я кажи... щото съм сигурен, че нещо пропускам дето ми беше интересно.

П.С. Повече Линукс, Уиндоус или МАК ОС се ползва?

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2907 on: 10.11.2018, 23:26:33 »
 Станко, лентяи е имало навсякъде и винаги ще има. И ако мислиш, че на Тръмп диващината ги оправя - пак намират начин да се тарикатят и да се оправят. И там е пълно с  бездомници, но поне 80% от тях определено не са станали такива от лентяйлък.

В Канада токът е на 110 волта и съответно се ползват плоски щепсели. Хубавото е, че новите лаптопи, зарядни за телефони, телевизори и т.н. са двусистемни, тоест стават и за двата волтажа, трябват ти само различни кабели. Температурата е в нашите градуси по Целзий. Телевизията - основно цифрова кабелна, "чинии" не съм видял досега. Интернетът - зависи, но в момента ми е пъти по-бърз, отколкото беше в Калгари, при това безплатен WiFi. В Калгари беше скъп, изключително бавен, в последствие разбрах, че във всички големи градове е така - понеже мрежите в централните части са още на коаксиални кабели. Отделно от това някои оператори икономисват, ползвайки една и съща шина за всичките си клиенти в даден блок. Само Телъс не го правеха, но при тях цената беше двойна.
Основно се работи с Уиндоус. Линукс е много хубава система, но проблемът е, че огромната част от програмите, като АутоКАД примерно, се пишат само и единствено за билгейтсовата помия. Другото решение е Уиндоус симулатор, но тогава пък ти трябва много мощен и скъп компютър, понеже все едно си с две операционни системи. Епълските скъпи боклуци не са много разпростронени, манията е основно при телефоните. Торентите са с почти невъзможен достъп, но пък поне 50% от софтуера е пиратски, включително и по големите компании. По-малките и неизвестни компютърни фирми и специалисти ти слагат кракнат софтуер, както и в България.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2908 on: 11.11.2018, 22:05:24 »
За мен най-голям български компютърен спец от детството ми, а съм убеден и до днес е Борислав Захариев. Той също като мен имаше Правец 8Д, като и много българи към 1987-1991 Варна година. Струваше евтинийката от "само" 420 Тошови лева. За разлика от Правец 82, който тогава е струвал "само" 8000 Тошови лева.
Та нашите умници в Правец бяха пуснали 8Д само да записва на касетофон. Изобщо не бяха решили да му пускат флопи диск контролер дори за не толкова мизерните 180 KB 5,1/4 дискети. Та Борислав Захариев докато е студент в МЕИ София разработи контролера за флопи и написа на асемблер ДОС 8Д. Съответно завода в Правец произведе флопи и контролер чак 91 ва година и ползваха неговия ДОС .
През 92ра в края (точно на време като се сетим за 93та година) замина за Канада.
Ето например тук https://www.sandacite.com/forum/index.php?topic=6425.0
се вижда как го посрещат хора през 2015 година, които са чели списание "Компютър за Вас" , което после стана "Computer". Доколкото някъде бях метнал май работи в AMD, прочетох че имат в Канада някакви заводи, офиси или звена.
Та бях чел интервю с него, че синът му в Канада се оправя по-лесно с Линукс и си маха бозата дори като си купи лаптоп с нея. Та покрай това питах...
Жалко само, че такива като Захариев направиха наистина компютърна държава от НРБ, а не крадените и копирани процесори, интегрални схеми и схемни решения. Щото след 286 краденето не беше по силите .

Изпратено от моят XT1700 с помощта на Tapatalk

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2909 on: 11.11.2018, 23:30:01 »
Има нещо вярно в тая работа, но не е съвсем така. На последната ми работа, преди да се махна, системен администратор ми беше (всъщност аз освен всичко друго, му бях и заместник) един от разработчиците на ИМКО, наименованието "Правец" се появява малко по - късно, при пускането на компютрите за продажба. Та за ИМКО имаше абревиатура "Иван Марангозов Краде От САЩ. Което според системния е абсолютно вярно. На въпреки това България се утвърждава като доставчик на тогавашния среден клас компютри в бившия СИВ. Както преди това електро- и мотокарите, акумулаторите, гумите или унгарците - Икарусите. Пробват да ги продават и по "второ направление", но интерес проявяват само арабските страни, ама как да им вкарат йероглифите? Не знам колко е вярно, но се говореше, че Правец 286 тогава е равностоен на аналогичните АйБиЕм компютри. Питай по-подробно чичо ти Благо, той със сигурност тогава много повече е бил в течение на тези процеси.
Линукс няма спор, много удобна и лесна за работа операционна система е, къде-къде по-сигурна е от бозата, плюс това е и безплатна, проблемът е, както казах, че огромната част от най-масово използваните програми, както и много от нетолкова популярните специализирани такива, се пищат само и единствено за Уиндоус. Примерно АутоКАД или ArcGIS за Линукс няма...Бил Гейтс си е подписал споразумения с Аутодеск и още една камара производители на най-разпространените софтуери те да се предлагат само за бозата.
« Last Edit: 11.11.2018, 23:32:18 by IKAR »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2910 on: 12.11.2018, 09:44:50 »
Той също като мен имаше Правец 8Д, като и много българи към 1987-1991 Варна година.
Според мен 8-битовата ера завърши у нас още през 1985-86. През 1983 във ФМИ, тогава ФММ, беше оборудвана компютърна зала с Apple II. Това беше чудо на чудесата. През лятото на 1984 имахме стаж на разменни начала с Техническия университет Дрезден, тогава ГДР. Те толкова се засрамиха от това, което видяха, че при нашето гостуване направо си казаха, че нищо няма да ни показват, а вместо това ни водиха по замъци, порцелани и природни забележителности. Нищо че ТУ Дрезден беше коопериран с ГДР-ейския електронен "гигант" Роботрон. После ерата на ИМКО и Правец 8 беше през 1984-85, но в дипломната ми работа писах оптимизационни методи за голяма машина (на Фортран, естествено).
През 1986 се появиха 16-битовите Интелекст (=ХТ, 8086) и ИнтелАТ (=АТ, 286). В началото нямаха и едно българско болтче. В сектора дойдоха по един договор на Енергопроект с Института по математика (ИМ с ИЦ при БАН) за реализация на компютърни модели на електромрежата. Много пари бяха хвърлени, защото преди това на няколко пъти е имало тотални сривове на цялата енергосистема, което е донесло огромни икономически загуби (ако вкъщи ти угасне тока за един час, няма голям проблем, освен че изпускаш "Робинята Изаура". Но ако стане в електропещ, тя отива направо на боклука, ако стане в текстилен комбинат, всички платове на машините също са за боклука, ако стане в АЕЦ - става Чернобил или Фукушима). Та вече като аспирант (1987) в Института по математика имаше само 16-битови РС - вече и Правец 16. Както Олег каза, след отмирането на 286 с нашия моментен напредък беше свършено. Оттогава си спомняхме безкрайните спорове с чичковците от охраната. Те имаха изрична заповед да гасят шалтерите точно в края на работния ден. Даже заповед на шефа на ИМ не им беше достатъчна, защото бяха на подчинение на милицията и пожарната на Първо районно, а след терористичните актове от 1986-87 бяха издадени цял куп тапирски милиционерски заповеди.
По отношение на софтуера, естествено че максимално беше крадено и даже - опоскано. С умиление си спомням за "българския" DOS Word - т.нар. Докс, като "локализацията" се състоеше в изписване на нещо като български думи върху английските с еднакъв брой символи - примерно вместо Save - Схрн или подобни глупотевини. Понятието "авторски права" се спомена някъде към 1993, а MicroSoft реализира първите си плащания от България за Windows 95.
« Last Edit: 12.11.2018, 09:52:26 by blagun »

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2911 on: 12.11.2018, 11:13:56 »
Аз по финансови причини се включих в 16 битовата ера чак около 10 години след като беше започнала. Ако не броим краткия ми досег с 16 битова машина на работата на баща ми, която дефакто се състоеше в игра на Sokoban под DOS 3.30. Вече 96-та година в ТУ-Варна нямаше къде да избягам поради ученето на Turbo Pascal, Word, Excell и DBase. Правиха опити и да показват Windows 95. Опитах се да уча от учебници без да имам компютър, обаче нищо не се разбираше. Цялата литература се състоеше от "щракваме с мишката два пъти" и други неща, дето на хартия звучат тъпо. Помогна ми пазара в Димитровград, където се бяха появили на прилична цена дънни платки за 286 от Германия, монитори и друг хардуер. Така 97-ма година имах 286 с 2 диска MFM - единия по 40 MB, другия по 15МБ, както и двете флопита - 1.2 МБ 5 1/4 инча и 3.44 МБ 3 1/2 инча. Монитор имах Херкулес - те са си монохромни. После ми дадоха Windows 3.1 на 6-7 дискети инсталационен. Зорът ми беше да си намеря VGA или SVGA видео карта и монитор защото много досоввски програми нямаха драйвер за херкулес. След това си купих 486 Cyrix, който с дънната платка на старо струваше цели 90 лв. За РАМ памер изобщо няма да говорим - 286-цата беше с 1МБ, а после успях да си сложа на Cyrix-a цели 4 МБ. Мъка!
Обаче ползата беше, че се изтискваше всичко до последно. Като не стига място и софтуерни компреси слагах за да имам компресия на файловете в реално време! Чак в края на 99-та година с едни долари успях да купя 10 ГБ диск, който струваше май адски много - около 100$ по спомен! Обаче тоя диск и до днес ми изкарва прехраната щото успях да сложа Линукс.
Вече около 2000-та година успях да старо да докопам двупроцесорна машина с два Pentium Про процеосора и си прекомпилирах ядорото са SMP support. Но всичко беше една голяма мъка с парите. Всяко нещо се изгладуваше.

Offline bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2912 on: 12.11.2018, 16:24:10 »
Че аз значи съм бил много напред с материала.
1994 г. вкъщи се оборудвахме с 486DX с 8 MB RAM, 640 MB диск и Windows 3.11, а по-късно и 95.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2913 on: 12.11.2018, 17:31:02 »
Сигурно близо 2000 лв, ако не и повече ти е било удоволствието. Забравих при 486 какво беше DX. При 386 значеше , че има coProcesor заедно с основния (при 286-цата го имах допълнителен). Какво беше при 486, обаче....трябва да видя...

Странно пише, същото но си спомням чудесно, че при 486 винаги имаше математически процесор и беше свързано нещо с тактовата честота...

Offline stankos

• View Profile
« Reply #2914 on: 12.11.2018, 17:42:17 »
Станко, лентяи е имало навсякъде и винаги ще има. И ако мислиш, че на Тръмп диващината ги оправя - пак намират начин да се тарикатят и да се оправят. И там е пълно с  бездомници, но поне 80% от тях определено не са станали такива от лентяйлък.

Само дето нещо ми убягва от паметта някой от властта във ФАЩ да е обещавал построяването на комунизъм и манна небесна да се сипе върху главите на всички ! Оцеляването на лентяите си е било и е техен проблем , а не на обществото !

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2915 on: 12.11.2018, 17:47:01 »
Как го измисли това ФАЩ, при положение, че идеологически Путин и Тръмп мислят доста еднакво. Би трябвало РФ, да е ФФ тогава!

Offline IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #2916 on: 12.11.2018, 19:58:03 »
Станко, при американската система точно лентяите и тарикатите се оправят, а баш нормалните хора страдат. Там работните места не са защитени абсолютно по никакъв начин, винаги могат да те уволнят, без причина. А останеш ли без работа - отиваш директно на улицата. А да не говорим какво става ако се разболееш и ти дотрябва лекар/болница и т.н. Здравните застраховки хем са много скъпи, хем далеч не покриват цялата стойност на лечението, а има един куп заболявания, при които въобще нито една компания няма да ти направи застраховка. Да не говорим, че без кредитна карта не можеш да постъпиш в болница. САЩ за нищо не стават, дори и тука в Канада постоянно се коментира това, от канадците. За автоматите и картечниците, които всеки може да си ги държи вкъщи пък няма какво да приказваме.....Виж един списък с най-добрите страни за живеене. САЩ въобще не могат да се доберат до него.

Windows 3.11 всъщност не беше самостоятелна операционна система, а обвивка с графичен интерфейс на ДОС. Вече Windows 9.5 - да, той и всичко след него имат само симулатор на DOS. Иначе първият ми допир с Windows 3.11 беше в училище, 95-та година, компютрите бяха IBM 486, учителката все ни хокаше да ги пазим, понеже повечето училища все още били с осембитови компютри. Имаше и един фрапантен случай - едни циганета замалко да ги окрадат - някой ги видял посред бял ден, в два след обед, да спускат компютрите с въжета през джама, оказа се, че синът на една от чистачките им е дал ключовете......После в университета, уж ще учим информатика от първи курс - и какво, дойде да ни учи някакъв аспирант, щото ФМИ-то нямали преподаватели, и "Понеже вашият факултет няма зала, налага се да ползваме зала, която е за целия университет" - въпросната зала се оказа с Windows 3.11, когато вече имаше Windows 2000 и Windows NT. Та моя милост учи информатика повторно, при друг преподавател, дойде един доцент от Техническия, който също е учил ФМИ, вече в новата факултетна зала, която имаше сравнително хубави за тогава компютри.
Лошото е, че тези технологии винаги са се развивали изключително бързо, а нали се сещате, че университетите не могат постоянно да си ъпгрейдват залите....

А не мога между другото да разбера какви са тия протести срещу скъпите горива, при положение че нефтът е борсов продукт, като цената му зависи от световните пазари. Или са се усетили, че Лукойл не отчита никакви печалби, не плаща данъци, а в действителност си носи огромните приходи в Русия....
« Last Edit: 13.11.2018, 09:14:09 by IKAR »

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2917 on: 13.11.2018, 15:36:09 »
За протестите истината нещо се губи.
В смисъл няма спор, че основната група граждани са такива, на които им е писнало от Бойко Борисовото желание да ги дои или неговите хора като Вальо Златев да ги доят. Идиотщината с обезщетенията за Гражданска отговорност също. Скачането на цената на хляба и на други стоки - също! Мизерните пенсии на фона на последните инфлационни вълни - също! Цената на газпромовата газ , която удобно преписват като вина на КЕВР - също! Там истината е, че формулата я има в договора с Булгаргаз. И просто нашият закон казва, че при тая формула, КЕВР заменя променливите с точните числа за предходното шестмесечие, където е водеща цемата на петрола на межд. пазари и пресмята разултата като обявява цената.
Отвъд този безспорно справедлив гняв от всичко, има доста съмнителни неща!
Например приликата с началото на 2013-година. Подозрително добрата организация на много места в страна, съмнителните муцуни като от футбулни агитки, които водят и т.н.
Личното ми мнение е, че ненавиждам Борисов, но няма да тръгна да ходя на въпросните протести срещу него, поради смътното усещане на някаква задунайска сянка от политическото ми подсъзнание.

Мен по-скоро ме мъчи един друг въпрос от микро-граско-транспортната тематика.
Как така автобуси 1 и 3 се допуска всяка вечер да бъдат пускани в тъпканицата около Арена Аремеец и се получава в час пик дупка. Хората твърдят, че са пускали много жалби до СО, срещи което нито получават алетернативна линия, нито съчленен автобус, нито няколко автобуса, които да се пуснат директно от Цариградско, така че да се запълни дупката в час пик от градски транспорт!

Offline T_4

• View Profile
« Reply #2918 on: 13.11.2018, 15:53:16 »
Като човек, живущ извън страната, нещо трудно намирам достоверна информация за протестите, т.е. публикации има, но не са малко и гръмките заглавия.

Относно застраховките - в Англия също струва по-скъпо да се кара по-стара кола, но разликата идва от данъците. Цената на застраховката се определя от мощността на двигателя, водача (пол, години, опит, предишни произшествия) и местоживеенето. В резултат на това, ако живееш в район с висока престъпност и си младеж на 21 години, каращ кола 110 конски сили, ще плащаш доста повече отколкото ако си жена на 45 години, живуща в малко и спокойно градче и караща Ситроен С1. Другият момент е, че човек се застрахова като шофьор на даден автомобил, т.е. аз не мога да ей така да се кача на нечия чужда кола и жена ми трябва да присъства в полицата на нашата, за да кара. 

Предвид непрекъснатите нелепи инциденти по българските пътища мисля, че е редно гражданската отговорност да нараства в пъти при ПТП по вина, както и да бъде по-висока за "пишлемета" и "каки" на по 18-20 години с джипове.
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #2919 on: 13.11.2018, 16:06:22 »
Проблемът опира до едно талкувателно решение (забравих на кой точно съд беше ВКС или ВАС), че при смърт на пътя право на обезщетение имат не само по съребрена и пряка линия, ами и живеещия човек на семейни начала и лелята и т.н.
И типично в български стил видиш ли това много лошо и дай да сложим лимити от 20 000 лева на човек , че може да се наредят 5 и повече души. Алетрнативата била да струва 1000 лв гражданската.
Това няма как да не издразва, защото е подигравка с паметта на жертвата/жертвите.
Няма да говорим за застрахователните безобразия и без това. Лично аз съм виждал отказ на застраховател по кредит, който отказва да изолаща кредита на лице с ТЕЛК 90% неработоспособност, защото при едно от освидетелстванията са собавили изречението , че не пречи неработоспособността от 90% да изпълнява задълженията си на текущата работа, която разбира се е някакъв пазач. И заради това изречение се плюе на 90% и се отказва.