Author Topic: За шистовия газ  (Read 4156 times)

Offline tm0

• Нямам спирка
    • View Profile
За шистовия газ
« on: 11.09.2011, 13:06:10 »
Здравейте съфорумци! Получих едно писмо във връзка с много сериозен екологичен проблем, който може да настъпи в България. Моля, ако прецените, да се подпишете в петицията, ето и информацията:

Изключително не харесвам спама под всякаква форма и нещо различно от имеил несвързан с туризма и пряката ми работа в Кипърските авиолинии директно отива в коша, дори без да е прочетен, но, ще си позволя да ви пратя този имеил, за да ви запозная с някои аспекти, които имат пряка връзка с туристическата дейност в България. Позволявам си да го направя, тъй като смятам, че интересите на нашето общество и здраве стоят над официалният бизнес протокол.

Пиша Ви по един изключително тревожен повод, като се надявам да получим подкрепа и съдействие от всички заинтересовани за опазването на здравето и бизнеса в района на Североизточна България. Става въпрос за добиването на шистов газ по метода на хидравличното разбиване на скалите на територията на страната. Тази тема умишлено не се разисква в медийното пространство, за да може необезпокоявано договорът за проучване с американската фирма "Шеврон" да бъде подписан. Методът за проучване и добиване на шистов газ води до катастрофални последици за околната среда, здравето на хората и унищожане на всякакъв поминък в района.

Моля Ви да отделите само десетина минути, за да се запознаете с филмите, които отразяват последствията от добива на шистов газ в САЩ. Това ще даде отговор на въпроса Ви какво ще се случи с туризма първо по нашето Черноморие, (очаква се в най-скоро време "Шеврон" да започне проучване за шистов газ в региони Добрич, Разград, Шумен и Варна), а впоследствие и на други места в страната.

В момента във Фейсбук има сформирана група с над 21 000 члена. Това, което правим, е да организираме протести в различни градове на страната, както и да се опитваме да разпространяваме информацията за добива на шистов газ, тъй като 90% от обществото няма представа за предстоящата опасност. Също така сме внесли Декларация против добива на шистов газ по метода на хидравличното разбиване в Парламента и Министерския съвет. Бихме били благодарни за всякаква подкрепа от Ваша страна на нашите усилия.

Линк към филмите за шистовия газ:"Газланд" (филмът е в 10 части)

http://www.youtube.com/watch?v=jUzxnQiFvyc
Документалният Филм на режисьора Джош Фокс "Газленд" (GASLAND, 2010) показва ужасяващите последици от добива на шистов газ в САЩ. През 2011 г. филмът е номиниран за наградите "Oscar", "Emmy" и "WGA Award", а през 2010 г. е спечелил награди на "Big Sky Documentary Film Festival", "Environmental Media Awards", "Sarasota Film Festival" и "Sundance Film Festival"

Линк към филма "Суровата истина за "Шеврон":http://www.youtube.com/watch?v=6eBhbZLENrg&feature=player_embedded

В Еквадор, фирмата, която иска да проучва за наличието на шистов газ у нас, е осъдена да заплати 8,6 милиарда долара за причинени екологични щетиЛинк към сайтове с информация за шистовия газ:http://www.zonabg.com

http://shalegas-bg.eu

Линк към групата във Фейсбук

"Ние сме против Българският Чернобил - добива на шистов газ"

http://www.facebook.com/groups/ecobg

Благодаря ви за отделеното време
« Last Edit: 02.01.2012, 18:20:37 by Repcho »
████████████████████████ The X-Files season 07 episode 20

Offline freepigeon

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
Със страшна неохота установявам колко лесно и безпроблемно се разпространява тази глупава идея у овчедушния български народ.Някога ни учеха че България има стратегическо положение.Може.Но България е в страшно тежка енергийна изолация а народа и е прост и не се вдъхновява не от идеали,идеи и факти а от художествени измислици!Не се бунтува срещу истинските си проблеми и не държи да дава мнението си чрез референдуми по важните въпо
роси но когато става въпрос за ключови енергийни проекти с които най-сетне да осребрим прословутото си стратегическо значение сме най-активните!!Бургас-Александруполис е замразен.Южен поток и той.Айде сега и шистовия газ...

Хора не сме световен производител на нефт и природен газ че да си позволим да не поемем риска със шистовия газ! И аз бих бил против него но на нас за да живеем ни трябват енергийни източници.А ние сме страната в Европа в най-тежко положение откъм енергийна зависимост - 90 % от газта и нефтените продукти внасяме от Русия. А ако утре ни "спрат кранчето" но не за два дена както преди две зими а за година?Това със сигурност колкото повече време минава толкова по-често ще се случва защото един ден нефт и газ няма да има за всички а само за най-платежоспособните.А ние не сме от тях!!С добиването на шистов газ страната ни ще си осигури енергийна обезпеченост,сигурност доходи и ще отворим икономически потенциал какъвто сега няма как да имаме.А това означава на прост език едно - повече пари за всички нас.

Как може да приемате за чиста монета едно художествено произведение - филма "Газланд" който на всичко отгоре е номиниран за Оскар!! Ало Оскари не се дават за правдоподобни документални филми! Този филм цели това - масова психоза и паника....Защо не отворихте Scientific Revue примерно,в САЩ в момента се коментира темата надълго и нашироко,Франция се отказа да ползва метода а Унгария вече има първото действащо находище.Защо не прочетохте научно доказани изследвания?Проверихте ли при какви условия е възможно да ти се запали чешмата?НЕ.Но се подписвате,ще протестирате изказвате компетентни мнения по форуми и фейсбуци.

Не казвам че технологията не представлява опасност и вреда за околната среда.Напротив,тя представлява това е ясно въпреки че преките вреди все още са обект на изследвания от страна на учените.Но ние трябва да сложим на масата всички аргументи ЗА и ПРОТИВ и да си помислим дали икономическата полза от вредата на околната среда не е по-голяма и дали си струва.В никакъв случай да реагираме инстинктивно и прибързано както сега - искаш ли да ти се подпали чешмата - НЕ!Значи си против шистовия газ!

Иска ми се да видя тема -

ДА ОСУЕТИМ БЕЗУМНОТО РЕШЕНИЕ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО ДА ОСТАВИ МИНИМАЛНАТА ЗАПЛАТА 240 ЛЕВА.

или

ДА ОСУЕТИМ БЕЗУМНОТО РЕШЕНИЕ НА ПРАВИТЕЛСТВОТО ДА УВЕЛИЧИ ГОДИНИТЕ ЗА ПЕНСИОНИРАНЕ.

Това са ни истинските проблеми изискващи единство у нас като народ,за това трябва да протестираме ЗА БОГА!! По ирония на съдбата става въпрос за Добруджанския регион.Та това е регион обречен в момента на бавна гибел,даже вече и бавна не е а съвсем осезателна!Ок спираме шистовия газ.И съм сигурен че след 50 години по ирония на съдвата пак точно там отново никой няма да остане да живее...
« Last Edit: 12.09.2011, 00:39:21 by freepigeon »

Offline LG_

• Строител
  • Модератор
  • Нямам спирка
  • for a better infrastructure
    • ICQ Messenger - 354966774
    • View Profile
    • Email
Това че е номиниран за Оскар сигурно е имало защо. Не съм компетентен да кажа дали технологията за добиване на шистовия газ е вредна за подпочвените води и природата, но това което е показано във филма може и преувеличено и украсено, е стряскащо.
Това което ни касае и ме причеснява е почти пълното информационно затъмнение относно договора и въобще добива на този газ до (по)миналата седмица когато Трайчо Трайков обяви че вече и сключен и че ще се почва. Все едно въпросната американска фирма е стояла на стенд бай в готовност да дийде у нас и да сондира. А ми се струва че подобно мероприятие изисква сериозна техническа и документална подготовка.
Видно е че Бойко Борисов колкото и да се прави на принципен и твърд, пред Запада е д****зец. Което от друга страна си има и своите пртедимства, защото гледа да изглеждаме изрядни спрямо ЕС, респ. прозрачни при възлагане на големи обществени поръчки, спазване на законите и разпоредбите на ЕС и др.

Ако спориш с идиот, вероятността той да прави абсолютно същото е много голяма.(Марк Твен)

Quote from: geogregor
Underground trains already resemble more of the cattle transports than transportation system for humans.
Actually cattle could never be transported in such awful conditions due to animal welfare regulations. But no one gives a damn about how Londoners travel!

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
@freepigeion

е чудесна алтернатива предлагаш - ще имаме (много) пари, но с тях ще си купуваме хляб по 5 евро и вода по 2 евро...

Независимост имаш когато произвеждаш 100% от това, което ти трябва.

Ще ни стигне ли предполагаемото количество шистов газ на 100% и докога?

И като свърши дали няма да сме в още по партерна позиция, отколкото сега?

Защо американците за потреблението си ползват не повече от 5% от собствени находища? Не са ли те зависими от ОПЕК, Латинска Америак и прочие?

Не ставаме ли ние зависими от една чужда компания , на която не и пука нито за природата, нито за нацията, нито за независимостта ни, а само и единствено за малко време да направи много пари - а това става най-лесно на места с некадърно и/или корумпирано управление?

И като стана дума за регионално развитие - югоизточния регион и той не е кой знае колко цъфнал. Що не вземем да забраним Натура 2000 и от Бургас надолу да се направи един 120км дълъг жк. Южно черноморие. Колко жилища може да се произведат и продадат, колко голфигрища може да се направят в подножието на Странджа. И от това ще дойдат пари, какво толкова?

Offline ku4eto

• Маниак
  • Безспир
    • View Profile
Да не забравяме в какъв регион ще се правят тези проучвания- Добруджа, "житницата" на България, най-плодородната земя в нашата страна. :/ Според мен трябва да оценяме плодородните почви и да се опитваме да ги съхраняваме, все пак факт е, че трябва да се мисли по-глобално. Населението в световен мащаб расте, а същевременно обработваемите земи намаляват- едни се застрояват, други опустиняват, трети спират да раждат поради агресивна обработваща технология, нещадяща самовъзстановяването на почвата.
Именно затова, според мен, за подобни дейности трябва да се избират по-подходящи места. Един пример за отношението към плодородните земи в Бургас- според новия ОУП, се предвижда почти всички земи на запад от Бургас, които са в рамките на общината, да се превърнат в складови зони- същевременно това са уникални черноземи( смолници), за които трябва да се полагат съответните грижи. Земята ни храни все пак. 8)
В този подпис няма да откриете псувни, нито намеци към някого.

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
@freepigeion

е чудесна алтернатива предлагаш - ще имаме (много) пари, но с тях ще си купуваме хляб по 5 евро и вода по 2 евро...

Ние така или иначе скоро ще плащаме хляб по 5 евро а вода по 3 така че все си мисля че е по-добре да имаме пари отколкото да нямаме.

Независимост имаш когато произвеждаш 100% от това, което ти трябва.

Ще ни стигне ли предполагаемото количество шистов газ на 100% и докога?

И като свърши дали няма да сме в още по партерна позиция, отколкото сега?

Находищата(не е точния термин защото самата шистова газ е в твърдо състояние разстлана равномерно на огромна площ) са достатъчно големи че да не ги видим да се изчерпват аз,ти и нашите внуци!А дотогава в светлото бъдеще ще има нови алтернативни източници на енергия,част от произвдените приходи ТРЯБВА да се пренасочват към научна дейност именно в тази насока.Аз уча в Химико-технологичния универститет и мога да ти кажа че имам невероятно компетентни и кадърни преподаватели които обаче не могат да работят заради смешните пари които се отделят за научни изследвания,включително екология и алтернативни източници на енергия - а ние имаме все още както научната база,така и кадрите липсва ни само финансирането.

Защо американците за потреблението си ползват не повече от 5% от собствени находища? Не са ли те зависими от ОПЕК, Латинска Америак и прочие?

Защото американците са най-хитрата и далновидна нация и икономика която с този брилянтен ход си осигурява просперитет за още столетия напред!За какво да си изчерпват находищата сега,когато петрола е на ниски и съвсем достъпни за техните възможности цени а да го свършат и да почнат да купуват едва когато цената му е безбожно скъпа?И имай предвид че те консумират чудовищно!Ако им се наложи да купуват след време когато петрола е по-скъп от златото те няма да могат да спрат краха на икономиката им.А сега те си проучват каквото си имат,запечатват го и хоп - в подходящия момент ще го заексплоатират - кеф им за собствена консумация кеф им за продажба!

Не ставаме ли ние зависими от една чужда компания , на която не и пука нито за природата, нито за нацията, нито за независимостта ни, а само и единствено за малко време да направи много пари - а това става най-лесно на места с некадърно и/или корумпирано управление?

Абсолютно съм съгласен че контрола върху въпросната компания трябва да е безпреценентно строг именно заради високите екологични рискове които метода крие - неслучайно компаниите опериращи в САЩ и Унгария не са съдени за екологични последици а тази в Еквадор са си позволили да нарушат екологичните норми за безопасност.Но тук отново опираме на "нашия въпрос" - не компаниите са виновни а самите корумпирани правителства - и не трябва да насочваме гнева и протеста си към метода на шистовия газ нито по компаниите които работят по него а именно срещу корумпираното правителство !!!! Нещо повече - страната ни и в момента търпи мониторинг и санкции от ЕС за екологичната политика като цяло или по-скоро за екологичната неполитика.Не смятам че добиването на шистовия газ ще бъде оставено без подобаващо внимание от тяхна страна.

И като стана дума за регионално развитие - югоизточния регион и той не е кой знае колко цъфнал. Що не вземем да забраним Натура 2000 и от Бургас надолу да се направи един 120км дълъг жк. Южно черноморие. Колко жилища може да се произведат и продадат, колко голфигрища може да се направят в подножието на Странджа. И от това ще дойдат пари, какво толкова?

Въпрос на политика.Ако утре правителството го реши така ще стане независимо дали аз или ти го смятаме за редно!В Турция е точно така - от Анталия до Алания 150 километра крайбрежна ивица са нон-стоп сгради!!И не са загинали от това!Но не мисля че сравнението което ти правиш е уместно.По въпроса със строителството по черноморието има друга пропорция икономически/екологичен интерес и много по-ниска и бавна възвръщаемост на средствата.

Да не забравяме в какъв регион ще се правят тези проучвания- Добруджа, "житницата" на България, най-плодородната земя в нашата страна. :/ Според мен трябва да оценяме плодородните почви и да се опитваме да ги съхраняваме, все пак факт е, че трябва да се мисли по-глобално. Населението в световен мащаб расте, а същевременно обработваемите земи намаляват- едни се застрояват, други опустиняват, трети спират да раждат поради агресивна обработваща технология, нещадяща самовъзстановяването на почвата.
Именно затова, според мен, за подобни дейности трябва да се избират по-подходящи места. Един пример за отношението към плодородните земи в Бургас- според новия ОУП, се предвижда почти всички земи на запад от Бургас, които са в рамките на общината, да се превърнат в складови зони- същевременно това са уникални черноземи( смолници), за които трябва да се полагат съответните грижи. Земята ни храни все пак. 8)

Стига с тия клишета!!Айде тогава отиди да обработваш.Това което казваш са реални факти но пречупени през българската действителност стоят по-другояче.Защо никой не обработва земята която уж ни храни а внасяме домати не откъде да е а от ЙОРДАНИЯ!!!!???Относно примера на Бургас - значи в Бургас всички са толкова вторачени в парцелите около морето и туризма че съм сигурен че 25 години никой дори и не си е помислял за земеделие.И в момента в който най-после се решава тази земя реално да се ползва за нещо.Ауууу рев до небето че това били богати и плодородни земи! Що не ги обработвате тогава?
« Last Edit: 14.09.2011, 13:02:36 by freepigeon »

Offline ku4eto

• Маниак
  • Безспир
    • View Profile

Стига с тия клишета!!Айде тогава отиди да обработваш.Това което казваш са реални факти но пречупени през българската действителност стоят по-другояче.Защо никой не обработва земята която уж ни храни а внасяме домати не откъде да е а от ЙОРДАНИЯ!!!!???Относно примера на Бургас - значи в Бургас всички са толкова вторачени в парцелите около морето и туризма че съм сигурен че 25 години никой дори и не си е помислял за земеделие.И в момента в който най-после се решава тази земя реално да се ползва за нещо.Ауууу рев до небето че това били богати и плодородни земи! Що не ги обработвате тогава?
Не ми казвай какво да правя freepigeon. Тази земя не е моя и аз не бих могъл да правя с нея каквото и да е. Що се отнася до мен самия- аз лично тази година съм сял повече от 100 корена домати и всякакъв зарзават, тъй че съм си изпълнил нормата със земеделието. Тъй като не си от нашия регион, а говориш наизуст, парцелите, за които ти говоря на запад от Бургас( не ти говоря за морето, но аз едно казвам, ти за друго ми отговаряш) винаги са се обработвали от кооперации и арендатори, незастроените от тях в момента продължават да се обработват. Бургаската низина( именно района за който ти говоря) е един от най-плодородните в страната, но трябва да се направи нещо той да се съхрани. Тъй като селото ми се намира именно в Бургаската низина, знам колко е плодородна тя и какво се прави с нея( дали се обработва или не).
Изместихме малко темата. Мнението ми за проучванията за шистов газ не са непременно негативни- не съм запознат с технологията и не мога да кажа екологичносъобразно ли е или не. Но по въпроса има пълно информационно затъмнение, което ми изглежда съмнително( както и на много други хора). Мисля, че не бива да се прибързва, а да се направят съответните обсъждания най-вече с местните хора( все пак, те ще понасят последствията ако стане евентуална екологична катастрофа).
« Last Edit: 14.09.2011, 17:19:44 by ku4eto »
В този подпис няма да откриете псувни, нито намеци към някого.

Offline tm0

• Нямам спирка
    • View Profile
Хубаво е, че има различни мнения. Мисля, че скоро европейските институции и природозащитните организации ще се намесят, преди да настъпи екологична катастрофа. Като измислят по-безопасна технология, нека добиват. Ако финансовите интереси стояха след тези за просперитета на човечеството и опазването на околната среда, отдавна щеше да има електрически и соларни автомобили масово и въобще алтернативни източници на енергия в масовия живот; не както в момента едва да навлизат...

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
Ако допуснем, че от поне 100 години и в момента масово се използва някакво гориво (произволно допускане) и вчера беше открито, че от нефта ще може да се правят горива, то днес вече екологичните организации щяха да са против добива и преработката му.
Ако аз реализирах милиарди долари годишна печалба от добив и преработка на нефт щях да финансирам щедро всякакви кампании срещу разработката на нови енергийни източници.
Ако бях част от т.нар. "енергийно лоби" в България и проучванията и евентуалния добив на шистов газ щеше да намали печалбите ми ... каква кампания щях да спретна ...
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline etnies

• Нямам спирка
  • Нощен Експрес
    • View Profile
    • Email
Същевременно полският премиер Доналд Туск обяви днес, че
експлоатацията на находищата на шистов газ в Полша ще започне от 2014 г.

Според него Полша би могла да достигне "газова обезпеченост" през 2035 година и след дългогодишна зависимост от Русия страната ще добие автономност в тази област.

Offline freepigeon

• View Profile
    • Email
Мисля, че не бива да се прибързва, а да се направят съответните обсъждания най-вече с местните хора( все пак, те ще понасят последствията ако стане евентуална екологична катастрофа).

Цитирам ти само последното изречение за да не става прекалено дълго но  ще отговоря на целия пост.Относно земеделските земи,ок говоря на изуст може ТОЧНО тия земи да са се експлоатирали до днес.Но в национален мащаб е повече от видно че богати почви пустеят и не обработваме и 20% от това което можем да обработваме!Сигурен съм че в съседство на предвидените сега индустриални площи има двойно по-големи по площ пустеещи земи и съответно от следващата реколта арендатора може да ги обработва тях.Драма няма!

Колкото до това дали трябва да се питат местните,точно за проекти от този тип според мен не трябва да се питат местните защото е ясно че те ще бъдат против.Има нещо което се нарича национален интерес и той е преди частния интерес.Така или иначе Добруджа е много добър регион за тази дейност заради ниската си населеност и все по-рядката му населеност във бъдеще.До преди 10 години в града ми беше реално работеща също толкова вредна за  хората и особено за природата индустрия - въгледобива. При това екологичните съображения и постъпки с които са се ангажирали властите са били много по-малки да не кажа никакви. И въпреки това в продължение на почти век благодарение именно на тази отвратителна и пагубна за ландшафта,флората и фауната технология страната е могла да си осигури икономически възход и благоденствие,особено в първите години на въгледобива - след освобождението. Да не мислиш че ако някой беше попитал местните в който и да е момент някой щеше да е за? И въпреки това поколения перничани просто са понесли последствията на въгледобива. Правя сравнение само на екологичните последствия но не и на икономическото значение на двата проекта за това няма да споря.

Мисля, че скоро европейските институции и природозащитните организации ще се намесят, преди да настъпи екологична катастрофа.

Това трябва да стане и наистина да се проведе един КОНСТРУКТИВЕН диалог с ясни ползи и вреди от проекта.

Ако допуснем, че от поне 100 години и в момента масово се използва някакво гориво (произволно допускане) и вчера беше открито, че от нефта ще може да се правят горива, то днес вече екологичните организации щяха да са против добива и преработката му.
Ако аз реализирах милиарди долари годишна печалба от добив и преработка на нефт щях да финансирам щедро всякакви кампании срещу разработката на нови енергийни източници.
Ако бях част от т.нар. "енергийно лоби" в България и проучванията и евентуалния добив на шистов газ щеше да намали печалбите ми ... каква кампания щях да спретна ...

Мнението ти ми стана интересно но честно казано от толкова много условности се поизгубих  :blush: Би ли могъл да доразвиеш позицията си?

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
...

Мнението ти ми стана интересно но честно казано от толкова много условности се поизгубих  :blush: Би ли могъл да доразвиеш позицията си?

Няма какво да доразвивам. Не съм запознат с проблема и не мога да взема страна. По принцип всички начини за добив на енергийни ресурси от земните недра са вредни, макар и в различна степен.
Исках да кажа, че тези, които имат силни позиции на енергийния пазар (нашия пазар, например: посредниците при вноса на газ от Русия) няма да допуснат да се развива нещо друго, което да им вземе от печалбите. Не е проблем "да се пусне мухата" на екологичните организации и да се задействат местните активисти на партиите в опозиция за да се разбунят духовете в засегнатите райони.

Надявам се, че този път няма да се изгубиш ...  :hm:

В този смисъл ... заглавието на темата е подвеждащо. Написано е с главни букви, което е силно въздействащо, предвид правилото, че текст с главни букви е викане. А това поражда на съмнения  в каузата ...
« Last Edit: 19.09.2011, 16:28:24 by emm_1968 »
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline maniak

• Нямам спирка
  • Оптимист
    • ICQ Messenger - 278834436
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/47270324@N08/
    • Email
...

Няма какво да доразвивам. Не съм запознат с проблема и не мога да взема страна. По принцип всички начини за добив на енергийни ресурси от земните недра са вредни, макар и в различна степен.
Исках да кажа, че тези, които имат силни позиции на енергийния пазар (нашия пазар, например: посредниците при вноса на газ от Русия) няма да допуснат да се развива нещо друго, което да им вземе от печалбите. Не е проблем "да се пусне мухата" на екологичните организации и да се задействат местните активисти на партиите в опозиция за да се разбунят духовете в засегнатите райони.

Надявам се, че този път няма да се изгубиш ...  :hm:

В този смисъл ... заглавието на темата е подвеждащо. Написано е с главни букви, което е силно въздействащо, предвид правилото, че текст с главни букви е викане. А това поражда на съмнения  в каузата ...
Не че Шеврон не изнасят газ от Русия де... И внасят не по-малко у нас...

Offline tm0

• Нямам спирка
    • View Profile
Няма договор с Шеврон за шистовия газ, обясни Борисов
dnes.bg
"Ако парламентът наложи мораториум върху проучването и добива на шистов газ, правителство ще се съобрази с това", обяви по време на парламентарния контрол премиерът Бойко Борисов. Той припомни, че дружеството "Шеврон България" е спечелило конкурс за проучване на шистов газ.
"Дори да има доказано наличие на газ, това не определя дали добиването му е икономически изгодно, или не", разясни още Борисов.
Той заяви, че договор с "Шеврон" не е подписан. Преговорите обаче текат.
"Обсъжданите характеристики и клаузи са прецизни, икономически изгодни и изцяло в защита на националните интереси", посочи премиерът.
Той отбеляза, че диверсификацията на страната е изключително важна.
"Ако следващите поколения знаят, че имат залежи на газ, това би довело до поне няколко милиарда в икономиката през следващите десетилетия, но искам парламентът да е взел това решение и да знаят следващите поколения, че ако в Полша и в Румъния произвеждат и си стабилизират икономиките и диверсификацията, този парламент е взел обратното решение", завърши Бойко Борисов.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
В неделя някакви смешници стачкуваха на Попа и дори и не знаеха за какво. Зададох им два въпроса - къде ще се правят проучванията и какво представлява шистов газ и на двата не получих отговор.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
Сред тях беше и асистентът, който ми води упражненията по математика в университета  :D

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
Сред тях беше и асистентът, който ми води упражненията по математика в университета  :D

Може, аз предпочетох да разговарям само с момичета и затова получих и посочените отговори. всъшност то и по телевизията една не можа да обясни за какво се митингува.
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline GTUser

• Маниак
    • View Profile
    • Email
Е, ти вместо да им поискаш номера, си ги питал сложни физически, химически и географски въпроси.  :rolleyes:
Можело е поне една брошура с най-важното да им дадат преди да се появят на мястото.

Offline did_ko

• Нямам спирка
  • гигантски радиоактивен термит - мутант
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
Мразя да пиша и говоря за автобусите с марка "Чавдар" в минало свършено време.

Насилственото натъпкване на пътници в BRT  линиите е транспортен геноцид спрямо населението в Бургас

В ГТ Бургас НЕ ДОСТИГАТ АВТОБУСИ

Ако някои пост не ви харесва - можете да натиснете бутона "Информирай модератор".

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Re: За шистовия газ
« Reply #19 on: 20.01.2012, 13:01:46 »
Интервю във вестник Дневник с проф. Кристалина Стойкова от БАН:
http://www.dnevnik.bg/bulgaria/2012/01/20/1748978_prof_kristalina_stoikova_zabranihme_shistoviia_gaz_bez/?ref=rss

храна за мозък - http://www.banitza.net/