Author Topic: Стара София  (Read 146453 times)

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
Re: Стара София
« Reply #620 on: 29.10.2019, 20:03:39 »
Интересното е че бившата чешма "1300 години" сега е посветена на арх.Флора Кънева, но в регистъра пише че е създадена след 1989 г.: https://registersofia.bg/index.php?view=monument&option=com_monuments&formdata[id]=396&Itemid=140

Да, много изкуство покрай тази 1300-годишнина. Не само премахнатата арт-инсталация с претенции за паметник дето дълго време стоеше пред НДК, но и самото НДК е посветено на тази годишнина. Ако се вгледате, можете да видите от лявата и от дясната страна на централния вход съответно "681" и "1981". Вътре в НДК има гоблен 1300 г.: http://ndk.bg/%D0%B2%D1%8A%D1%82%D1%80%D0%B5-%D0%B2-%D0%BD%D0%B4%D0%BA/%D0%B8%D0%B7%D0%BA%D1%83%D1%81%D1%82%D0%B2%D0%BE?art=23
Сега се оказа че имало и чешма на бул.България.
В Шумен също има мемориален комплекс, но официалното му име винаги е било "Създатели на българската държава".
Спомням си че някой разказваше че в двора на училището му в Айтос е имало нещо свъзрано с тази годишнина.
« Last Edit: 29.10.2019, 20:11:42 by New_Passenger »

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #621 on: 30.10.2019, 02:07:11 »
Ако се вгледате, можете да видите от лявата и от дясната страна на централния вход съответно "681" и "1981".
.
Стана ми интересно, къде точно да търся тези надписи или пък остатъци?
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #622 on: 30.10.2019, 12:04:05 »

Стана ми интересно, къде точно да търся тези надписи или пък остатъци?

Барелефите са там където са кафенетата:

Снимките са от тази статия: https://www.168chasa.bg/article/6358703 която обяснява страстта на Людмила Живкова към йога и култа към слънцето. Нали символът на НДК е слънце. ДКС-Варна отгоре също изглежда като слънце, но е построен през 1968 г., не знам дали тази символичност е още оттогава.

На намиращата се някога пред НДК пето....... арт-инсталация беше изписано и "1944". Гледам че и на старата снимка на чешмата на бул.България също я има тази дата. Променили са идеята й, сега е посветена на арх.Флора Кънева. Има и улица кръстена на нея, намира се в Кръстова вада.

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #623 on: 07.12.2019, 11:40:41 »
Испански комикс, чието действие се развива в България през 1989 г. Комиксите много добре пресъздават реално съществуващи места и факти. Пускам няколко картинки с присъствието на превозни средства:

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #624 on: 08.12.2019, 11:50:58 »
Браво на автора! Личи си че много добре познава България! Просто уникално! И транспорта е пресъздаден много точно! И не само забележителностите! Авторът познава добре София. На последната рисунка е блок от рода на младостския 1Б и квартала е пресъздаден много точно :fan: Само от дясната страна не мога да позная от кои блокове е бил вдъхновен автора.

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #625 on: 14.12.2019, 12:46:01 »
Ще ви върна в далечната 1936 година, за да видим София през очите на французите от списание "Monde & Voyages".

Това, което характеризира София, е богатството от големи свободни пространства. Паметниците са на големи разстояния, площадите са обширни, улиците широки, градините са многобройни и добре поддържани. Това е град с много въздух, където може да се диша. София е чиста като северен град и се мие всяка вечер с изобилна вода....
....Това е най-тихата столица – качество необходимо за едно място за почивка и балнеолечение. Действително не се чува никакъв шум, трамваите се плъзгат върху релси, смазани на завоите; никакви викове по улиците; малко музика. Нощният живот е сведен почти до нула. Вечер се танцува само в хотел България, и в две-три зали в стил „централна Европа”, които местните хора не посещават. Ето един голям град, където може да се почива. София е считана и за град на минерални води.

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #626 on: 17.12.2019, 19:33:39 »
Интересна позиция, но без нощен живот една голяма столица е за никъде. За нищо на света не бих живял в такава София. Няма къде да излезеш вечер, няма дискотеки. Днешната София с всичките си недостатъци, презастроени места и коли, поне предлага широка гама забавления за всякакви вкусове. Колкото до лечебните бани, не мисля че бихме могли да конкурираме Будапеща след като от много време имат огромна минерална баня на открито в центъра на града.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #627 on: 18.12.2019, 11:35:58 »
Колкото до лечебните бани, не мисля че бихме могли да конкурираме Будапеща след като от много време имат огромна минерална баня на открито в центъра на града.
Напълно съм съгласен. Който е ходил и плувал в комплексите Гелерт и Сечени, е наясно, че сравнението със Софийската централна баня е като Версай с люлинска панелка. Това са комплекси на огромна площ, а пред банята до ЦУМ не могат 5 коли да паркират. Пък и будапещенските комплекси не са на пъпа на града, а в парков терен. А и отколешна традиция е водата да отива в чешмите и бабите да пълнят шишета. То заради това не се отвежда за бутилиране даже, че ако спрат чешмите, тутакси ще цъфнат палатки пред парламента и правителството.
Не знам дебита на изворите в Банкя и Овча купел, но ако се правят сериозни СПА комплекси, там са евентуалните места (ако има нужният дебит вода).

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #628 on: 18.12.2019, 13:49:26 »
Интересна позиция, но без нощен живот една голяма столица е за никъде. За нищо на света не бих живял в такава София....

Не съм изразявал позиция. Чрез статия от френско списание от 1936 г., преведена на български, ви показах една моментна снимка на София от този период и как тя е изглеждала в очите на чужденците. Няма как да съм сигурен какво  е било преди 83 години и дали както във всяка статия от туристическо списание и в тази, авторите не са украсили действителността, но повечето достоверни исторически източници говорят, че столицата ни е била един подреден европейски град. После знаем какво следва - бомбардировки, 45 години Народна власт, след това 30 години разруха. Така от "град с много въздух, където може да се диша", днес четири, пет месеца от годината не е илзишно да ти се намира под ръка противогаз. Идеята е, да се чете между редовете. Статията показва устрема на един млад народ да догони останалите европейски народи и по нищо да не им отстъпва. А към какво сме устремени днес? София не използва ефективно своите природни дадености. Благуне, не знам защо като се заговори за минерални извори, всеки прави първо асоциация с Централната баня. В София и околността има над 40 находища на минерални извори. София е една от най-богатите столици в света по брой и разнообразие на минерални води. Положително е, че по банята в Банкя се работи интензивно и ще се превърне в съвременен балнеоложки център, общината има проектна готовност и за банята в Овча купел. Там освен спа център, ще има и научен център.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #629 on: 18.12.2019, 15:24:34 »
Положително е, че по банята в Банкя се работи интензивно и ще се превърне в съвременен балнеоложки център.

Е преди така беше в Правец...............
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #630 on: 18.12.2019, 22:32:44 »
Благуне, не знам защо като се заговори за минерални извори, всеки прави първо асоциация с Централната баня. В София и околността има над 40 находища на минерални извори. София е една от най-богатите столици в света по брой и разнообразие на минерални води. Положително е, че по банята в Банкя се работи интензивно и ще се превърне в съвременен балнеоложки център, общината има проектна готовност и за банята в Овча купел. Там освен спа център, ще има и научен център.
Това за Централна баня по повод на пушилката от предното лято, съпоставяща Сечени на Централна баня. Иначе бих ходил с кеф на Банкя, ако стане като горепосочените СПА комплекси в Будапеща.

@ялта В Правец по времето на Тошо не се разви някакъв върховен туризъм. Единственият комплекс - "Шатрата" придоби известност, когато избухна демокрацията благодарение на съветски стриптизьорки. Но виж, при Златев Лукойлски този пропуск се попълни с хотел RIU
« Last Edit: 18.12.2019, 22:34:27 by blagun »

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #631 on: 18.12.2019, 23:37:03 »

@ялта В Правец по времето на Тошо не се разви някакъв върховен туризъм.

То по онова време нямаше туризъм, границите бяха затворени, не помниш ли. А Шатрата кви работи помни. Царско село се беше..............
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline New_Passenger

• Маниак
    • View Profile
« Reply #632 on: 19.12.2019, 12:36:33 »
@UMSofia, имах предвид позицията на автора на статията.
Този огромен комплекс Széchenyi в Будапеща... http://www.bathsbudapest.com/wp-content/uploads/2013/04/Szechenyi-Spa-Baths-Press-Photo-Outdoor-Pool.jpg

Разбира се, и ние трябва да развиваме балнеоложки и спа места за които спомеавате - Банкя, Овча купел. Новият аквапарк "Възраждане" също е в известен смисъл стъпка в тази посока, защото е с минерална вода.

Разбирам автора на статията. През 1936 г. в Западна Европа вече е очертана тенденция на нарастваща урбанизация. Сега София е по-разнообразен град, има заведения за любители на динамиката, има и тихи места като Борисовата, която е в центъра и с удобни връзки,  обслужвана от рейсове, както и от 2, а скоро 3 метростанции.

Offline TRIZUBECA

• Запален по ГТ
  • пендел
    • View Profile
« Reply #633 on: 26.12.2019, 12:58:12 »
Не успях да намеря тема, в която да кача тази снимка, затова я пускам тук. Еволюция на превозния документ (1987-2019) :laugh:
Като човек си знае к'во му е, само аз си знам к'во ми е

324228_e by TRIZUBECA, on Flickr

Offline Balkanton

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • http://www.flickr.com/photos/39030307@N07/
« Reply #634 on: 26.12.2019, 16:33:33 »
Един британски репортаж от България от 1963 г., различен от известния и разпространявания вече 7-8 години цветен филм на British Pathe. Качен е в GettyImages и е разделен на няколко видеа. В частта за София има няколко кадри, в които се виждат превозни средства. Хванат е момент, в който Комсомолец завива по някогашната връзка от Св. Неделя по Стамболийски:
https://www.gettyimages.com/detail/video/bulgaria-the-last-satellite-general-views-of-sofia-statue-news-footage/827683930

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #635 on: 28.12.2019, 21:01:23 »
В Градската галерия има изложба "140 години от обявяването на София за столица" с много архивни снимки и картини. Утре входът е свободен от 11 до 18 часа. Качвам няколко снимки:
1. Старата Народна банка;
2. Площад "Баня Баши";
3. Съдебната палата с поглед към Алабинската улица;
4. Лозенец;
5. Царският дворец - поглед от сградата на Народната банка

Offline qwerty95

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #636 on: 28.12.2019, 22:31:54 »
Еййй, това в Лозенец да не е последната спирка на 6-ицата, обръщалото й? Това е супер ценно и архивно как е изглеждало мястото около Хемус и Черни връх, при положение, че няма никакви снимки. Като гледам камионетката, трябва да е 1920-30-те години. А това в дясно не знам тогавашната пожарна ли е или нещо друго.  :fan:

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #637 on: 29.12.2019, 01:06:12 »
А това в дясно не знам тогавашната пожарна ли е или нещо друго.  :fan:
Според легендата на картата от 1924 г. - 8-ми полицейски участък пред Арсенала - https://pbase.com/ngruev/image/74790825

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #638 on: 24.01.2020, 12:08:21 »
Красота!
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #639 on: 24.01.2020, 12:57:06 »
Супер находка! Първият киносалон в България "Модерен театър" и луксозният за времето си хотел "Париж". И двете сгради днес се рушат. Другите две постройки, от двете страни на "Цар Симеон" вероятно са пострадали от бомбардировките. Всички сгради са богато украсени с различни пластични декорации.