Author Topic: Общи теми и Въпроси  (Read 231484 times)

Offline pldbus

• Маниак
    • View Profile
Re: Общи теми и Въпроси
« Reply #2020 on: 24.04.2021, 13:45:23 »
Е за Бургас си е така, автопарка им е много по-добър като цяло не може да се отрече. Но пък аз съм чувал хора от Бургас да се оплакват примерно че транспортната им схема не била удобна и други подобни, пък и там също има недостатъци, при тях картата за ученици и студенти важи за една линия а при нас за всички линии. И коя линия е на 35 минути делник, хайде стига вече, едно е да критикуваш, аз едва ли мога да бъда обвинен че изкарвам всичко розово, ама вие вече наистина преувеличавате някой път.

Offline Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
  • Стига фира!
    • View Profile
« Reply #2021 on: 24.04.2021, 13:59:54 »
Аз също съм чувал оплаквания от жители на Бургас, но не за това, че не е толкова уреден транспортна, колкото че е скъп - http://burgasbus.info/burgasbus/?page_id=600 - при тези цени (1,25 - 1,50) това е вторият град след София с най-скъп обществен транспорт. В крайна сметка основната цел на обществения транспорт е да е достъпен за всички и цената да е конкурента. Видимо, това не е така. Видя се, че колкото по-лъскав вид придобива обществения транспорт, толкова по-скъп става той. И кой печели от цялата работа? За мен купуването на електробуси (независимо испански или китайски) са си чисти пари на вятъра, макар и европейски.

Щъркелите със сигурност не са най-адекватните автобуси за големи и натоварени линии, но в този сегмент (8-10 метра) турците са номер едно в съотношение цена-качество, поне за държави като България. А със задълбочаването на демографската криза у нас, подобен тип автобуси ще бъдат все по-честа гледка в немалко градове в близко бъдеще.

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
  • Мразя чолаков! Мразя хебросбус! Мразя петко!
    • View Profile
« Reply #2022 on: 24.04.2021, 14:20:53 »
Аз също съм чувал оплаквания от жители на Бургас, но не за това, че не е толкова уреден транспортна, колкото че е скъп - http://burgasbus.info/burgasbus/?page_id=600 - при тези цени (1,25 - 1,50)  това е вторият град след София с най-скъп обществен транспорт. В крайна сметка основната цел на обществения транспорт е да е достъпен за всички и цената да е конкурента. Видимо, това не е така.

И кое му е скъпото? 1,30 с прекачване, тука мислят да го правят 1,50. Там имат бързите линии които стигат на много места и са на много малък интервал. Бургас е като цяло продълговат град и там бързите линии ходят от единия край до другия. Пловдив е квадратен и тва няма как да стане, ние тука за навсякъде трябва да сменяме и без това. Защо да не е конкурентно и достъпно, аз като съм ходил в Бургас автобусите са били пълни(дори 18 метровите), да не би хората да са балъци? Тук линиите с пълни 12м автобуси се броят на пръсти, пълни са само щъркелите които са крайно недостатъчни и неадекватни по принцип.

Е за Бургас си е така, автопарка им е много по-добър като цяло не може да се отрече. Но пък аз съм чувал хора от Бургас да се оплакват примерно че транспортната им схема не била удобна и други подобни, пък и там също има недостатъци, при тях картата за ученици и студенти важи за една линия а при нас за всички линии. И коя линия е на 35 минути делник, хайде стига вече, едно е да критикуваш, аз едва ли мога да бъда обвинен че изкарвам всичко розово, ама вие вече наистина преувеличавате някой път.

Ок,за картите си прав, че е тъпо само с 1 линия, в София е много по-добре- за 20тина лева можеш като студент/ученик да се возиш на всички трамваи метра и т.н. Тука за 16лв се возиш на щъркели дето са на по 30 минути и си хабиш живота в чакане. В момента с коронавирусните разписания 30 минути е съвсем нормално делнично чакане за 16 например, а и по принцип извън пиковия час е на толкова. Да не говоря за почивните дни, буквално ако не живееш в Прослав или накрая на Тракия, най-вероятно ще стигнеш до центъра пеша по-бързо отколкото с автобус, тъй като се движат на по 30-40 минути. Няма такъв град където Събота и Неделя автобусите са намалени до 1/3 от обичайните. Тъпунгерите в общината направиха и в Събота синя зона от 8:30 до 18:30, за да може Събота да е възможно най-бавно и изтощително или скъпо да свършиш каквато и да е работа.

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2023 on: 24.04.2021, 15:11:38 »
Сутринта 6788 на 21 се развали на Филипово, шофьора гледах, че беше правил опити да подкара автобуса, но неуспешно. Преди около час пак бях там и гледах, че някакъв механик май беше дошъл със Ситибус с лепенка отзад 18. :D
Абе супер са си Темсите, недейте и вие сега с толкова много претенции. Заедно със Мановете са си перфектни и ако се поддържат добре могат да изкарат в перфектно състояние много години. То си зависи най-вече дали се поддържа добре автобуса, примерно Хеброс имат една Темса, мисля че на 29 се движи дето е много занемарена и раздрънкана, но пък 4375 е почти като нова, а са на една възраст, така че явно и е до това кой я кара, по коя линия се движи, колко се поддържа и така нататък. :D Също и с Ирисбусите някои са почти като нови други вече за нищо не стават.
То като гледам и 4375 не е в много добро състояние, щом толкова често отсъства на линия. Мановете мисля,че са в най-добро състояние в момента, въпреки че пак често се развалят,но май ги поддържат най-добре. То и многото дупки по пътищата също оказват влияние върху състоянието на автобуса, в голяма част от Смирненски пътищата са отвратителни,(например улица Царевец и Хаджи Димитър),до Филипово също, но това е друга тема. А това,че 99 било редовно - не е така,в четвъртък го чаках 25 минути следобед. ;)
« Last Edit: 24.04.2021, 15:17:26 by Bulgaria111 »

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2024 on: 24.04.2021, 17:13:25 »
Щъркелите със сигурност не са най-адекватните автобуси за големи и натоварени линии, но в този сегмент (8-10 метра) турците са номер едно в съотношение цена-качество, поне за държави като България. А със задълбочаването на демографската криза у нас, подобен тип автобуси ще бъдат все по-честа гледка в немалко градове в близко бъдеще.

Ква демографска криза кви 5лв? Не говорим за някое диво село в северозапада, а за Пловдив. Не знам дали сте забелязали, но тук населението, трафика и броя автомобили се покачват с всяка година, а градския транспорт не е мръднал. Е, не е мръднал към по-добро със сигурност ;). Нищо против турците и Турция нямам, но исудзу, темса и всичките останали боклуци от тяхното автобусостроене са се доказали като изключително долнопробни бараки отгоре до долу. Не знам, като съм бил в другите градове, от соларисите не съм видял някой да ръждясва, нито тук ирисите са тръгнали да ръждясват, за разлика от далеч по новите щъркели и ситибусове. Помня много добре как съм се смял как оранжевите бмс на батаклиев ги дърпаше червената Шкода няколко месеца след като ги пуснаха на линия.

А вие хората дето защитавате превозвачите и калпавите турски ръждялници, които внасят, да не би да сте на заплата към тях?

Offline lud_pi4

• Moderator
  • Нямам спирка
  • За запазване историята на ГТП
    • View Profile
    • Email
« Reply #2025 on: 24.04.2021, 20:08:36 »
А 4932 продължава да е за Кричим, а 8577 на 44, също днес 9576 със шофьор от ГП-1 беше на 29, а 4465 на 10-та заедно с Отокар, 8513 пък беше на 29 днес. ;)

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2026 on: 25.04.2021, 00:10:11 »
На 99 също имаше Ситибус 446*, мисля,че и на 7 също имаше 1 такъв и Отокар. ;) Май стана ежедневна гледка да има Отокари на 7.

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2027 on: 28.04.2021, 10:24:07 »
Някой знае ли горе-долу до колко часа вървят маршрутките в Пловдив? И може ли да им се разчита, особено вечерта?

Offline pldbus

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2028 on: 28.04.2021, 14:50:04 »
Темсата на линия 29 се е сдобила с голяма реклама на някакъв спортен сайт или нещо подобно не можах да видя добре. След няколко години прекъсване, рекламите по автобусите в Пловдив отново станаха норма. Май вече почти не остана автобус на Петко или на Хеброс, който да не е облепен с някаква реклама.

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2029 on: 28.04.2021, 16:13:45 »
Темсата на линия 29 се е сдобила с голяма реклама на някакъв спортен сайт или нещо подобно не можах да видя добре. След няколко години прекъсване, рекламите по автобусите в Пловдив отново станаха норма. Май вече почти не остана автобус на Петко или на Хеброс, който да не е облепен с някаква реклама.
Мисля,че и още 1-2 Темси имат такава реклама, и също днес точно на 29 имаше 2 големи Темси,едната беше обичайната,а другата 3231 май? На 99 имаше Отокар с реклама,която закриваше всички прозорци. Имаше и развален автобус на 9. Относно рекламите - на 24,44,116 почти няма автобуси с реклами,даже на един щъркел по 25 мисля,че махнаха рекламата на ресторанта .

Offline pldbus

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2030 on: 28.04.2021, 17:50:19 »
Петко май няма Темса с реклама както и Ситибус, но МАН-овете май всичките са или с онази реклама за центъра за психотерапия, или за ресторанта, както и повечето щъркели.

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2031 on: 28.04.2021, 17:53:49 »
Петко май няма Темса с реклама както и Ситибус, но МАН-овете май всичките са или с онази реклама за центъра за психотерапия, или за ресторанта, както и повечето щъркели.
Има реклама на ресторанта на задницата на 1936 и на Темсите от 66. На Ситибусите обаче мисля,че наистина няма реклами,като изключим тази за устойчив градски транспорт. ;)

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2032 on: 29.04.2021, 13:44:25 »
Днес имаше доста развалени автобуси - на 26 имаше 2 щъркела,така че предполагам,че е имало поне 1 развален там,на 20 видях само 1-2 малки Темси, а най-много развалени автобуси имаше на 9,където два от трите оранжеви Мерцедеса липсваха, както и големите Темси и Ситибуса,освен ако някой от тях не е на разпокъсано разписание.

Offline lud_pi4

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2033 on: 30.04.2021, 21:50:44 »
На 99 имаше Отокар с реклама,която закриваше всички прозорци.

Грозната реклама на ADRES.BG за компютри и компоненти.

Ако говориш за рекламата на SPOTINS.BG тя е за някакви застраховки, явно правят безплатна реклама за да може да си застраховат автобусите без пари, и не е много нова. ;)

Някой знае ли горе-долу до колко часа вървят маршрутките в Пловдив? И може ли да им се разчита, особено вечерта?

Не към момента 1-та са две коли и вървят до 21 часа, като 29, а освен нея вървят само 5 и 8 отново с по 3 коли на 45 минути. ;)

Offline Bulgaria111

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #2034 on: 30.04.2021, 23:15:24 »
Грозната реклама на ADRES.BG за компютри и компоненти.

Ако говориш за рекламата на SPOTINS.BG тя е за някакви застраховки, явно правят безплатна реклама за да може да си застраховат автобусите без пари, и не е много нова. ;)

Не към момента 1-та са две коли и вървят до 21 часа, като 29, а освен нея вървят само 5 и 8 отново с по 3 коли на 45 минути. ;)
Тази реклама на Ардес дали не пречи малко на шофьора на автобуса? Може примерно някой пътник да бърза и шофьора да не го види и случайно да го затисне с вратата.Не че на някои щъркели на Петко няма също подобни реклами,ама те поне не закриват целия автобус и се виждат такива неща. И благодаря за отговора за маршрутките,явно към 22 часа няма транспорт в Пловдив,а ако не се лъжа говориха,че щяло да има няколко денонощни линии.

Offline pldbus

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2035 on: 01.05.2021, 09:15:30 »
Тази реклама на Ардес дали не пречи малко на шофьора на автобуса? Може примерно някой пътник да бърза и шофьора да не го види и случайно да го затисне с вратата.Не че на някои щъркели на Петко няма също подобни реклами,ама те поне не закриват целия автобус и се виждат такива неща. И благодаря за отговора за маршрутките,явно към 22 часа няма транспорт в Пловдив,а ако не се лъжа говориха,че щяло да има няколко денонощни линии.
Е то това не е нещо ново, нали преди няколко години имаше едни оранжеви БМЦ-та на Меритранс/Петко дето бяха целите облепени с реклама на Пловдив 2019. :D

Offline KillKill

• Запален по ГТ
  • Враг на Автотранс
    • View Profile
« Reply #2036 on: 01.05.2021, 09:28:54 »
Те и сега са облепени със същата реклама, само нископодово на Дрита е с премахната реклама.

Оп какво да видим Хеброс продава Ирисите за 15 хиляди евро! А бяха сигурно над 170 хиляди евро като ги купиха през 2009г.
https://autoline.bg/-/prodazhba/gradski-avtobusi/IVECO-Citelis--21041510084733003600
« Last Edit: 01.05.2021, 10:48:23 by lud_pi4 »

Offline lud_pi4

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2037 on: 01.05.2021, 10:49:58 »

Не пречи, прозрачна е от вътре. А денонощните бяха само за Пловдив 2019, сега са премахнати дори и в София, заради ковид и това,че всичко е затворено след 22 часа. ;)

Оп какво да видим Хеброс продава Ирисите за 15 хиляди евро! А бяха сигурно над 170 хиляди евро като ги купиха през 2009г.
https://autoline.bg/-/prodazhba/gradski-avtobusi/IVECO-Citelis--21041510084733003600

Самоче не пише бройка, и пише евро 6, Газ, нито едното нито другото е вярно. И е дадено за контакт някакво частно лице. ;)
« Last Edit: 01.05.2021, 10:52:06 by lud_pi4 »

Offline pldbus

• Маниак
    • View Profile
« Reply #2038 on: 01.05.2021, 10:59:01 »
Ирисбусите някои са в много добро състояние, все пак са Евро 5, на метан са, имат климатици, така че все още са си добри и модерни автобуси, въпреки че някои от тях вероятно имат нужда от основен ремонт. Ако никой не ги поиска другаде, няма да е лошо да купят Петко и Чолаков от тях за линиите от старите договори като 9, 11, 26, 17 и да разкарат малко от щъркелите.

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2039 on: 01.05.2021, 11:08:01 »

Хахахах е добър ден! Какво искаш от 12 годишна движима вещ на 1 милион километра. Искам да видя турските боклуци колко ще им вземат като станат на 10 години ако въобще някой от тях оцелее толкова.