Author Topic: Недвижими имоти  (Read 11388 times)

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
Re: Недвижими имоти
« Reply #160 on: 10.02.2018, 17:12:55 »
Че кога новото строителство в София е стигнало средна цена от 3000 - 3500 Евро на кв метър  :eek:

А средната заплата кога е стигала 3000 евро?

Съпоставката я правя на тази база.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #161 on: 10.02.2018, 18:24:31 »
Правят впечатление ниските цени в източните нискоетажни периферии, сравнени с космическите в югозападните периферии (нещо като Ботунец, сравнен с Бояна). Шпандау също го мразят. Как ще обясниш това?
« Last Edit: 10.02.2018, 18:26:12 by blagun »

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
« Reply #162 on: 12.02.2018, 23:16:55 »
Шпандау по площ е най-големият квартал (Bezirk) в Берлин. Транспортно е свързан сравнително оскъдно с останалата част на Берлин - вярно, няма автобус, който да не довозва до гарата в Шпандау. Но оттам има две разредени Ес-бан линии (двете през 20 минути, синхронизирани са така че да се получи 10 минутен такт), регионални влакове на средно 20 минути. Най-редовната линия е U7, на 5 минути целодневно. Но тя пътува цяла вечност и дори не навлиза в центъра на града.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #163 on: 16.02.2018, 14:30:42 »
А ето и една карта със средните цени на жилищата под наем за кв. метър. Като това са цените за студен наем - тоест отгоре идват около 30% консумативи - ток, отопление, вода, интернет, телевизия.

Offline New_Passenger

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #164 on: 17.02.2018, 13:05:51 »
Изглежда, географията на темата доста се е разширила :rolleyes: Брат ми сега живее в Нантер, Париж. Близо е до Ла Дефанс. Повечето не са французи, но разнообразието е доста голямо, има и доста от Източна Европа: Полша, Русия, от България, разбира се. Като цяло мястото не е лошо в сравнение с някои други банльота на Париж. Ако някой се интересува от пазара на недвижими имоти там, мога да го питам.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #165 on: 20.03.2018, 13:48:15 »
Разбира се, защо не. На мен ми е интересно как се развива пазара на имоти в големите градове в Европа.

Една статия относно Австрия. https://kurier.at/chronik/oesterreich/mieten-ist-aktuell-besser-als-kaufen/314.431.990

Статията е на немски, но най-важното с две думи - на картата се показва средното време, измерено в години, при настоящите цени на живот под наем спрямо закупуване на жилище, след колко години ще се изплати жилището. Както се вижда, в повечето австрийски провинции инвестицията би се изплатила над 27 години - помоему прекалено много. Виена дори е над 30 години. Затова и статията е озаглавена, Животът под наем към момента е по-изгоден, отколкото закупуване на жилище.

Offline mlk

• Защо пиша толкова много?
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #166 on: 20.03.2018, 14:57:04 »
Цените са надути, защото е пълно с хора с излишък от пари. Също така, банките с удоволствие "спонсорират" покупката и резултатът е налице :(

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #167 on: 20.03.2018, 20:03:42 »
То в Австрия, Германия и т.н. винаги си е било така - по изгодно под наем. Има дори случаи, при които договоръх е подписан по времето на първата св. война от пра-пра дядото и досега цели поколения негови наследници се изреждат в същия имот. Конкретно в нашия случай - има една много малка групичка от 10% от населенеието, която не си знае парите - къде мафия, къде връзкари на хубава работа, къде програмисти и т.н., останалите се чудят как да свържат двата края. Тези първите, колкото и да са малко, са напълно достатъчно като абсолютен брой агенционно-строително-банковата мафия да може да продава на тези раздути цени и така пазарът "непазарно" създава връзката купувач-продавач, особено при положение че лихвите по депозити в момента са ниски и може да се стигне дори до отрицателна "доходност". Другите - кучета ги яли. Така е с всичко в България, не само с имотите. За да се промени това, би следвало и тези с възможностите да помислят с главата си, да преценят, че "чакай бе, този апартамент не може реално да струва толкова", сътоветно да отказват да купуват на такива раздути цени, така като няма кой да купува всичко ще поевтинее....Ама де толкова акъл? Освен това немалка част от купувачите с големите пари купуват ли купуват с цел да отдават под наем, правейки огромна мърсотия на тези, които наистина имат нужда. В Канада и това не се получава заради огромния данък сгради, който се плаща при наличието на второ жилище - по-добре го продай, понеже наема ще ти го прибере държавата под формата на ДОД, ако си с добри доходи, имотният данък е отделно. Да не говорим, че има и куп други разходи, като Condo Fee - това е като нашата такса за "вход", която се събира от мениджъра на сградата - за чистене, асансьор, поддръжка и т.н., която стига до 500 долара на месец! Като в нея не са включени по-големи ремонти на покрив, асансьор и т.н. ако се наложат - тогава домоуправителната фирма изчислява разходите, които хич не са малки, и ги разпределя между собствениците. Няма измъкване, трябва всичко това да си го плащаш, иначе ще те осъдят. Независимо, че апартаментът си е твой. А при отдаване под наем тези разходи, естествено, са за сметка на собственика. Плюс това наемът задължително включва и консумативите (ток,вода,отопление), те не могат да бъдат отделно.
« Last Edit: 21.03.2018, 05:44:23 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #168 on: 20.03.2018, 21:06:37 »
Това малко ми напомня на 2007-ма 2008-ма година, когато цените на имотите гонеха 1400 евро на квадрат, после пролетта -лятото на 2009-та някъде все едноизведнъж всичко се срина и само година по-късно имаше и за по 500 евро на квадрат и то в хубави квартали, и понеже точно тогава и аз търсех си спомням че в Люлин имаше съвсем прилични апартаменти и за по 400 евро на квадрат. Така се задържаха доста дълго, примерно до към 2015-та, дори средата на 2016-та и после изведнъжо, не знам как цените литнаха много рязко нагоре, с няд 100% и сега гонят отново 1000 евро на квадрат. В момента обаче това покачване малко е в застой, интересно дали тая година ще е някакъв пик и после пак да се сринат рязко като се пренасити пазара и хората вече нямат възможност да купуват на тия цени.

То вярно че и заплатите са със 100% по-високи спрямо 2009-та например, сега за някакви обикновени работи дават по над 1200-1300 лева заплати,  тогава масово се работеше за по 600 лева. Но като цяло живота много поскъпва и то не пропорционално със заплатите. 2005-та 2006-та година една заплата от 480 лева ми се струваше много и не можех да си изхарча парите например.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #169 on: 20.03.2018, 21:21:09 »
Поскъпва - като се вдигат заплатите, непропорционално се вдигат и цените. Пак е заради тези, които имат повече възможности - просто продавачите "пробват" и "опипват", и след като мангизлиите това не ги смущава, респективно продължават да купуват, тогава защо търговците да не се възползват и да качват цените? А заплатите са се вдигнали само и единствено заради "бума" в строителството и недостига на хора. Да не мислиш, че на работодателите им се дава повече? Най- лошото е, че отново строителството движи всичко, което неминуемо ще доведе до филма "криза" след известно време. А и 2006-2008-a, и сега строителството е водещо, понеже чрез него най-лесно се перат мангизи. По документи такъв бетон, такава арматура, с такава гъстота, такава дограма, такава изолация, а в действителност коренно различни неща.....
« Last Edit: 21.03.2018, 01:25:16 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #170 on: 21.03.2018, 01:24:39 »
В Берлин положението все още не е станало като Мюнхен, Хамбург, Кьолн или Виена, но и при нас са се ориентирали натам нещата. Просто Берлин тръгва от много ниска база. Но за последните 10 години средната цена на кв. метър за покупка се е увеличила с 60%, а за наем - с 30%. Проблемите идват и от атрактивността на някои квартали, където цените са се повишили с над 100% за същия период, които обаче повличат със себе си и периферията около тях. Например Фридрихсхайн и Пренцлауер Берг (кварталите между Александърплатц, Осткройц и Гезундбрунен) са много желани от всички и затова се получават абсурди като 800 желаещи за едно жилище, чийто параметри са наистина страхотни - 80кв метра за под 1000 Евро месечно. И поради добрата локация на тези квартали, дръпнаха цените на заобикалящите ги Лихтенберг, Панков и Кройцберг нагоре.

Мариане, ти в какво жилище живееш във Виена?

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #171 on: 21.03.2018, 01:39:50 »
За Мюнхен знам, че бившият футболист Даниел Боримиров, който не е да няма пари, въобще не е луд да плаща баснословни суми, за да живее там. Вместо това, живее си в Инголщад и всеки ден отива с влака на работа в Мюнхен.....От другаде съм чувал, че в селата покрай Мюнхен може да се намери квартира за 300 евро на месец. Със сигурност и покрай Виена или Хамбург са възможни подобни врътки. А източната част на Берлин си е панелджийски град - панелките почват малко след като излезеш от Александърплац.....Така, докато бях в България, молех жена ми - дай да отидем в Перник, ще плащаме 100-150 лева наем, аз ще си ходя с влака на работа, тебе все ще те уредим учител в някоя пернишка ясла/градина. Отговорът беше "ти добре ли си?"......Ето така за 8 години сигурно съм пръснал над 50-60 хил. лева бадева. Кредитът също не е работа, понеже като теглиш накрая калема излиза, че ще платиш на банката пари за още два апартамента. А а си останал без работа и влезеш в просрочие, съдия-изпълнител продава апартамента, обикновено на много по-ниска цена от тази, на която си го купил, а ти хем оставащ без нищо, хем пордължаваш да дължиш на банката разликата между размера на кредита и това, което е успял да вземе съдия-изпълнителят от продажбата. Реално, това го знам от собственик на строителна фирма, квадратен метър с всичките му разходи, вкл. за работници, плюс 30-тина процента печалба за строителя, струва преко сили 350 евро до ключ - влизаш, набавяш уреди и мебели, и живееш. А нашите искат над 1000 на замазка и на шпакловка. Тук така апартамент никоя комисия няма да го приеме и да му даде разрешение за ползване - обезателно трябва да се завърши до ключ, като да има и вградена кухня с печка, аспиратор, хладилник и миялна машина.
« Last Edit: 21.03.2018, 01:47:21 by IKAR »

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #172 on: 21.03.2018, 13:51:45 »
Ти предполагам също живееш под наем?  :)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #173 on: 21.03.2018, 13:56:39 »
Реално, това го знам от собственик на строителна фирма, квадратен метър с всичките му разходи, вкл. за работници, плюс 30-тина процента печалба за строителя, струва преко сили 350 евро до ключ - влизаш, набавяш уреди и мебели, и живееш.
Не съм убеден в този разчет. Съдружникът ми строи къща на Владая именно подмамен от този слоган - "Защо да давам излишни пари на строителния инвеститор?" И така и не може да я финализира от почти 10 години - разходите са ОГРОМНИ, ама наистина огромни!!! Отделно трябва да сложиш цената на парцела и ужасно тегавите административни разходи - разрешителни, включване към ток и ВиК и т.н. (казал ли ти е собственикът на строителна фирма, колко тротоар, асфалтирана и осветена улица, трафопост и т.н. е "подарил" на общината и на ЧЕЗ, за да предаде блока?). Просто България не е ориентирана към изграждане на еднофамилни жилища. Нека добавим и това, че и да го направиш, общината няма да ти докара улица и тротоар дотам (справка - Кръстова вада, Манастирски ливади, Малинова долина и т.н.).
« Last Edit: 21.03.2018, 13:58:19 by blagun »

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #174 on: 21.03.2018, 23:51:39 »
Сигурно, не споря. Но дори и по две да ги сложим, 600-700 евро квадрата примерно, не са сегашните астрономически нива. Оставете качеството, няма да го коментирам, на всички е ясно.....Тия мошенници просто злоупотребяват с нуждите на хората. Тук не става въпрос за глезотии, като колекциониране на разни работи или "гъзарска" кола....В Канада на етап средна възраст и ходене на работа е по-добре да си под наем, също като в Австрия, Германия и т.н. Първо заради огромните данъци и разходи, свързани с "твоя" си имот, вече казах за тях, и второ, че тук е нормално да се местиш според работата. Примерно ако те съкратят и в последствие ти предложат нова работа в друг град, трябва да приемеш, няма какво да се назландисваш. Аз лично, от незнаене, я направих тая простотия - няма и месец след пристигането, след неспирно подаване на документи, ми се обадиха, че имат работа за мен и ми предложиха, но позицията беше в Монреал, не в Калгари. Бях принуден да откажа, понеже всеки момент трябваше да се роди дъщеря ми и беше абсурд жена ми да се мести. И се надявах, че ще се появи възможност и където съм в момента. Да, ама не - при този евтин петрол, а в Албърта всичко зависи от него, се оказа, че сме се навряли в града с най-голяма безработица в Канада. И после година и кусур без работа....Сега работя това, което трябва и съм много доволен, но в крайна сметка пак в друг град. Жена ми ми мрънка, че и писнало вече да се мести, но в Канада е така. Предлагат ти, ако трябва да се местиш, или го правиш, или ако не можеш/не искаш, ти казват "добре" и си наемат друг човек. А едно местене може да струва няколко хиляди долара. Та ако си си купил и къща/апартамент, в следствие от необходимостта да се преместиш почти сигурно ще трябва да я продадеш на загуба.....Ние, българите, не сме свикнали така, гледаме да се установим някъде за постоянно, ама това е положението в Канада.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #175 on: 21.03.2018, 23:55:21 »
Не е ли решение да се преместиш в голям град от типа на Торонто, Монреал, където се предлага работа в широк спектър от професии и има конкуренция между фирмите? И аз съм правил тия шпагати с преместване и пътуване и честно казано ми харесва уседналостта в Берлин.

Online IKAR

• View Profile
    • Email
« Reply #176 on: 22.03.2018, 02:23:43 »
Не съвсем, защото както има конкуренция между фирмите, така има и огромна конкуренция между хората, търсещи работа. И общо взето всички се натискат около Торонто, и канадци, и имигранти, понеже както казах в Калгари е несигурно, винаги е нагоре-надолу. Ванкувър, един от най-скъпите градове в света, не предлага кой знае какви възможности за реализация, понеже всичко в него пък се движи от недвижимите имоти - китайци продават кутийки в Хонг Конг и "инвестират" в имоти, което хептен надува цените до безобразие. В Монреал пък, ако не знаеш френски, не си човек. Иначе хубавото и на Торонто, и на Монреал е, че има много добре развити крайградски превози с влакове, автобуси, метро и т.н. и спокойно можеш да живееш в селата и градчетата наоколо, съответно да пътуваш всеки ден до работа без кола. Защото иначе в чертите и на двата града имотите са безбожно скъпи, пак под наем е по-изгодно. В Едмънтън, Калгари и Ванкувър тези ежедневни трудови пътувания са невъзможни без кола, понеже градският транспорт не излиза извън града. В Калгари практически, с изключение на две "съчленени" линии, извън пик няма рейс на по-малко от половин час интервал. В малките градчета определено по-няма конкуренция и самите фирми са по-човешки. А и си има всичко необходимо за нормален живот - училища, болница, лекари, кина, театри, големи супермаркети, не е като малките градове в България. Единствено проблем е придвижването - има летища, но вътрешните полети в Канада са изключително скъпи, примерно 500-600 долара за билет о/в между Калгари и Ванкувър, междуградските автобуси също са много скъпи - горе-долу наполовина, а в добавка Грейхаунд непрекъснато реже линии, понеже нямали достатъчно пътници. На изток определено е по-добре - има купища влакове, автобуси....а на запад само един влак, който е за разглеждане - пътува с 20 километра в час, движи се само 2-3 дни в седмицата и също е адски скъп.  Не ти трябва да работиш в голяма компания, понеже там въобще не им пука за хората, например дори да се изнемогва от работа, като си реши някой мениджър, че трябва да намали разходите, закрива цял отдел и не го е еня. И хората биват съкратени. А в много фирми така съкращават - не ти дават предизвестие и възможност да си търсиш работа, ами отиваш си нормално, чакат те човешки ресурси, казват ти "благодарим ти, че беше с нас, съкратен си", събираш си нещата на момента и напускаш сградата. Това е простотия на компаниите от САЩ, добре, че не всички го правят. Освен това тук като цяло не разсъждават "дай да се грижим за хората, да остават при нас, да обучават по-новите служители", ами като има много работа, наемат колкото се може повече хора, за да стане всичко бързо, а когато тя намалее, почват да съкращават веднага.....Като цяло предимството на Източна Канада е, че има по-евтини полети до Европа и България, но пък климатът е отвратителен. Например в Калгари студът е "сух" и не се усеща - примерон минус 20 е като минус 2 в България. Но и в Торонто, и в Монреал, влагата е убийствена заради големите езера и минус 5 ги усещаш като минус 20. Ванкувър пък няма зима, но няма и лято - от април до септември ако има един-два слънчеви дни в месеца, е идеално....
« Last Edit: 22.03.2018, 02:31:25 by IKAR »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #177 on: 22.03.2018, 09:35:55 »
второ, че тук е нормално да се местиш според работата.
То и за такива случаи е мислено - поне южно от Ниагара, на север не знам. Къщата ти е с ипотека, сменяш я с друга - било на друго място, по-малка, по-голяма, по-близо до училище - преизчислява ти се ипотечният план. Разбира се - балонът може и да се спука, както преди 10 години, но човек не може да живее извън системата като по времето на хаджи Генчо и дядо Либен.