Какво значи отрядник.
Според мен - човек, който така пламенно коментира дадено историческо време, трябва да е по-добре запознат с него.
отрядниците бяха представители на гражданска организация, която работеше на доброволни начала и имаше милиционерски функции - ДОТ. Те подпомагаха милицията в охраната на обществения ред. Имаха оръжие и имаха правомощия да правят всякакви проверки: от проверка на наличностите в магазина и сверка с документацията (за да пресекат кражбите от магазинерите) до проверка на багажника на колата. Също така можеха да пишат актове, да арестуват и т.н.
Освен за по-сериозни престъпления, следяха и за спазване на морала - да няма неприлично облекло и неприлични прически; да няма шум във времето за почивка; да няма изхвърляне на боклук извън регламентираните места; да не се тупат килими и пътеки, където не трябва и много други такива.
Централното управление на ДОТ беше при конната база до квартал Бенковски. Там ги обучаваха.
Щеше да е много полезно да има подобна организация и днес!
Организацията беше на доброволни начала. не получаваха заплата, но получаваха други привилегии. Не мога да го твърдя със сигурност, но съм чувал, че пътуването в градския транспорт е било безплатно или на много символична цена. и то на територията на цялата страна (тогава ДАП беше една организация за цяла България). Имали са и големи отстъпки за БДЖ и междуградските превози.
Тази може би е включвала и селските линии....
Със сигурност трябва да е било така, защото имаха много работа по селата. особено около прибирането на реколтата от ТКЗСтата.