Author Topic: Недобросъвестни шофьори и ватмани  (Read 528134 times)

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Недобросъвестни шофьори и ватмани
« Reply #5480 on: 30.01.2018, 13:58:40 »
Приемам липсата на коментари за мълчаливо съгласие, че подобни случки като тази която съм описал по-горе, са недопустими. и че след такива изцепки ватмана заслужава дисциплинарно уволнение.

Имам нова история за вас. съвсем прясна. От преди около час.

Качвам се на трамвай 10 от площад Македония в посока площад Славейков. Тръгваме от спирката и след малко силно рязко спиране. Един пътник падна на земята. помогнахме му да стане. за късмет - нищо му нямаше. Всички правостоящи залитнаха и се преместиха с метър-два напред. мисля си - сигурно поредния идиот, който е засякъл трамвая. в какъвто случай ватманката нямаше вина. Обаче гледам как първата врата се отваря и ватманката слиза с лоста за въртене на стрелките. трамвая беше спрял точно на стрелката за колелото на петицата. първия опит за завъртане на стрелката беше неуспешен. ватманката се качи обратно в кабината и даде на заден ход. премести трамвая с 4-5 метра назад. пак слезе с лоста и този път очевидно завъртането на стрелката беше успешно. след това ватманата се качи и продължи без да обърне внимание дали случайно в няма ранени пътници.

Не знам какъв вид е стрелката на съдебната палата (дали е с дистанционно или с мостче) и каква е причината да не се завърти автоматично. Ама е изключително безотговорно да засилиш мотрисата с несъобразена скорост без да се убедиш, че маршрута ти е нареден в правилната посока. това е основно правилно в железопътния транспорт. Още повече, че скоростта е такава, че дори при екстрено спиране не успяваш да спреш преди стрелката. и после сцепката ти пречи да завъртиш ръчно. и трябва да даваш на заден ход, за да си освободиш място. И като капак на всичко не проверяваш дали някой пътник не се е претрепал от цялата ситуация.

Номера на мотрисата беше 2052. Линия 10.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5481 on: 30.01.2018, 15:39:47 »
Ватманката няма вина.
Някой път не успява да се обърне стрелката автоматично и тогава само със щангата става.
Другия път гледай внимателно какво става и тогава пиши. Спряла е аварийно за да не я застъпи, но въпреки това я застъпва и трябва да върне назад.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5482 on: 30.01.2018, 15:52:31 »
Нейната вина е в това, че управляваше с несъобразена скорост. Особено при информацията, че стрелката не работи качествено. Скоростта беше такава, че е цяло чудо, че няма ранени от екстреното спиране. Като знаеш, че стрелката не работи добре - карай бавно, докато не се убедиш, че всичко е наред.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5483 on: 30.01.2018, 16:17:10 »
Ти гледай се повози при някои екземпляри, които спират аварийно без никаква причина и после ми говори.
Отделно от това, стрелката може да е била повредена, но ватманката да не знае това.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5484 on: 30.01.2018, 16:22:20 »
Ти гледай се повози при някои екземпляри, които спират аварийно без никаква причина и после ми говори.
Не знам това в каква точно връзка го казваш, но като цяло не е редно да съществува.

Относно описаният случай, за мен проблемът е, че ако пострада човек в подобна ситуация, то ходи обяснявай, че стрелката е повредена. Не знам какви са приетите правила, но ако има паднал човек е редно да се позаинтересуваш добре ли е или има нужда от медицинска помощ.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5485 on: 30.01.2018, 16:39:03 »
Не знам това в каква точно връзка го казваш, но като цяло не е редно да съществува.

Относно описаният случай, за мен проблемът е, че ако пострада човек в подобна ситуация, то ходи обяснявай, че стрелката е повредена. Не знам какви са приетите правила, но ако има паднал човек е редно да се позаинтересуваш добре ли е или има нужда от медицинска помощ.
Аз ще се поинтересувам, но смятам, че всички пътници са длъжни да заемат свободните седящи места, а не да си ровят по телефона. Като има паднал човек, той си носи вина, че не се е държал.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5486 on: 30.01.2018, 16:47:42 »
Понякога, дори и да се държиш може да залитнеш така, че да се изпуснеш и да паднеш.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5487 on: 30.01.2018, 16:48:35 »
Понякога, дори и да се държиш може да залитнеш така, че да се изпуснеш и да паднеш.
Тогава ватмана няма вина.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5488 on: 30.01.2018, 16:55:13 »
Тогава ватмана няма вина.
Да, но ако в подобна ситуация (описаната по-горе) пътник се оплаче, ще търсят отговорност от ватмана, а както знаем понякога стрелките работят, понякога не и ще е трудно да се докаже каква е причината за рязкото спиране. Ще кажете, че пътниците не са дошли в хотел, но ако се подходи с такт (в случая заинтересованост дали няма пострадали) никой не се оплаква, но ако не получат внимание почват да валят жалби, да влизат в пререкания с водачите и т.н.
« Last Edit: 30.01.2018, 16:58:57 by dan »

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #5489 on: 30.01.2018, 17:07:31 »
Извън контекста за това, че трамваят се е движил бързо , мостчетата , особено на българските стрелки са разположени твърде близо и на практика , когато пантографът премине мостчето , от предницата на трамвая до стрелката остават около 2-3 метра. На ботев -към Алабин остава метър. Та , като не се отвори стрелката се спира малко по екстремно но не и аварийно.
Относно паднали пътници - вече транспортните оператори и водачите не носят отговорност за паднали пътници , тъй като напоследък злоупотребите се увеличиха доста и 95 % от падналите се оказва ,че са паднали някъде другаде - лесе н начин да изкарат някой лев . На всички превозни средства има залепени стикери - ръка, стиснала червена тръба - сиреч - уважаеми пътници - моля дръжте се по време на пътуване. В европейските държави отдавна никой не носи отговорност за пътници, които не са се държали. Аварийните спирания , когато не е застрашен човешки живот не са допустими.

Offline btr95

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #5490 on: 30.01.2018, 17:33:49 »
И в тази връзка, единствено връщането назад, ако не е използван задния пулт, е нарушение.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5491 on: 30.01.2018, 17:51:36 »
Мога да ви гарантирам, че колкото и здраво да се държи човек, при някои спирания - няма спасение. Това спиране беше от този вид. Хората се държат здраво, но силите които са упражнени върху тях са много големи и те залитат. А някои просто не могат да удържат и падат.

Всички седалки в трамвая бяха заети.

Значи колегите отгоре са открили още две нарушение на ватмнаката - недопустимо аварийно спиране и движение назад, което не е по правилата. Нямаше застрашен човешки живот и съответно аварийното спиране не беше оправдано.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5492 on: 05.02.2018, 18:46:42 »
Водачът на автобус 2147 по 285, премина на червен светофар, 3 секунди след светването му на левият завой от Ломско Шосе към Хан Кубрат.

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #5493 on: 20.02.2018, 18:45:02 »
Бих искал да изразя "специалните" си впечатления от ватманката втора смяна на трамвай 2057 по линия 10. Каране на принципа "тръгни-спри", но изби рибата когато потегли от славейков рязко и със отворени врати и ги затвори 5-6 метра след спирката. :crazy:

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile

Offline The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #5495 on: 21.02.2018, 13:23:52 »
Към 12:25 днес водачът на 2712 по ТБ9 умишлено спря на поне 6-7 метра като второ превозно средство зад 1654 (който си беше спрял точно по правилник) на спирката на Петте кьошета в посока НДК, поради което последната врата остана на нивото на загражданията и слизащите пътници бяха принудени да се провират между тролея и загражданията. За капак заклещи с втора врата един бавно слизащ възрастен господин, който се виждаше повече от добре, и за една бройка да го завлече. Накрая потегли с мръсна газ и псувайки - всеки си има кофти дни, но за някои хора такова поведение е всекидневие и е въпрос на характер - искрено се надявам случката да се дължи на първото, макар хич да не ми се вярва.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline btr95

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #5496 on: 21.02.2018, 19:49:36 »
https://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6672&pid=218800

Снимка на тоалетната на сп. Княжево, ако тоалетната е в това състояние и аз ще си свърша работата на трамвая, та ако ще да ме уволнят.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
    • Email
« Reply #5497 on: 21.02.2018, 19:54:19 »
Мда, правил съм си по препоръка на ватман експеримента да вляза - или съвсем точно казано да надникна в тоалетните на едно-две подобни места, защото ако бях влязъл, щях да върна поръчката, и честно казано, ако ми се налага да ходя на такова място по примерно 5 пъти на смяна, ами не, не бих... Не оправдавам простотията, селяндурщината и т.н., но и някои дадености от работните условия на тези хора наистина са извън всякакви рамки на нормалност.
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на транспортен геноцид към населението на София.

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5498 on: 22.02.2018, 11:03:08 »
https://www.dnes.bg/slideshow.php?mreporter&id=6672&pid=218800

Снимка на тоалетната на сп. Княжево, ако тоалетната е в това състояние и аз ще си свърша работата на трамвая, та ако ще да ме уволнят.
Е не е нужно да е върху трамвая и това е основният акцент. Все едно да се изпикаеш под бюрото си. И тук пак възниква въпросът - тези хора търсят ли си правата...

ПП: Има и един друг въпрос - защо е такова положението, едва ли сама се е изцапала...

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5499 on: 22.02.2018, 17:13:53 »
Да го погледнем по-натуралистично - трамваят в случая е параван. Ако не пикае с лице към трамвая, ще трябва да пикае срещу снимащата и срещу спирката, което е по-лошия вариант. В тоалетната на Княжево, както се видя, не става. На съдебната палата е същата работа. Може да си позволи на направи отбивка в кръга на Бъкстон и да се опита да ползва тоалетната там, но съм сигурен, че тя е в по-трагично състояние и от тази на снимката, а и ще се намерят поне още 10 човека, които да го наругаят и снимат през това време как вместо чинно да ги вози си е позволил лукса да пикае. Евентуално може да спре на Македония и ако диспечерския пункт е отворен да пробва да се вреди там (с риск пак целия трамвай да го анатемоса или някой да го окраде докато го няма в кабината). Другата му възможност е да спре на Овча купел и да ходи до Кауфланд да им ползва тоалетната. Кое е по-добре като вариант? А ако беше жена?
Колкото до състоянието на тоалетната - някой трябва да я поддържа всекидневно чиста (да не говорим, че се ползва и от външни лица, клошари и всякакви други без изградени хигиенни навици). Да не мислиш, че ако на Ганчев на етажа не му мие чистачката всеки ден и остави тоалетната с месеци без поддръжка ще изглежда по-различно?