Author Topic: Недобросъвестни шофьори и ватмани  (Read 604581 times)

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Re: Недобросъвестни шофьори и ватмани
« Reply #5980 on: 31.10.2019, 17:47:09 »
Днес, 2 часа следобед. кръстовището на Константин Величков и Стамболийски. Цяла сбирщина от некадърници:

Състав с инв. номера 4049 и 4764 по линия 22 пътува към Красна поляна. аз бях на тротоара и видях как ватманката се беше разсеяла и НЕ си гледаше релсовия път. и трамвая дерайлира с първата талига на стрелката по която линия 3 завива към Стамболийски.

След около 5 минути от другата страна се зададе състав по линия 22 с челен трамвай с инв. номер 4158. Отдалече вижда че на кръстовището има авария. и че няма да може да мине. обаче спря на самата стоп линия. вместо да спре някъде по-назад и да даде възможност на колегите му с рейсовете да го заобикалят и спокойно да спират на стоп линията в дясната част на обособеното трасе, по посока на движението.

Зад 4049 и 4764 беше трамвай с инв. номер 2030 по линия 3, който остана на спирката. Свали пътниците и пусна аварийни светлини. Въпреки че и това се виждаше от далече - състав по линия 22 с челен трамвай с инв. номер 4161 пресече Тодор Александров и зае цялата спирка. не остана място къде да спират рейсовете по линии 11 и 83 в посока Овча купел и Зоопарка. рейсовете спираха и отваряха вратите в рамките на кръстовището.

Признавам им го - авариините екипи дойдоха бързо. за около 15 минути. дойдоха над 20 човека с няколко МПС-та. обаче некадърността продължи - спряха едната авариина кола (червена шкода, СА4993АР) в лентата за ляв завой от бул. Константин Величков към Стамболийски - до авариралия трамвай. това не беше необходимо защото нито сваляха някаква тежка техника, нито авариината кола подаваше ток, въздух и т.н. Това направи огромно задръстване, което можеше да се избегне.

Работа на аварииците - още по-голяма некадърност. работеше се в пълна паника, бързане, крясъци, без никаква организация. нито един не беше в пълно работно облекло, което да покрива нормите за безопасност на труда. нямаше никаква организация. нямаше човек който да дава команди и да следи процеса на работа. въпреки че имаше над 10 човека от пристигналите които просто гледаха. само 4-5 работеха и тичаха насам натам. безопасност на труда - нулева. постоянно имаше хора под, зад, пред дерайлиралия трамвай в моментите когато го теглеха/бутаха. защото нямаше някой който да дава ясни команди на колегите си.

още от началото пристигна автокран. обаче той остана неизползван. не знам защо решиха да дерат асфалтовата покривка (която се използва споделено и от рейсовете). вместо да вдигнат културно трамвая и да го наместят. дърпането, бутането и дрането на асфалта продължи над 45 минути. толкова много "специалисти" не могат да върнат леко дерайлирал трамвай на мястото му цели 45 минути!!!!!!

над 10 човека стояха и просто гледаха. вместо да:
- обезопасят периметъра от случайно преминаващи пешеходци, зяпачи и т.н. за малко една жена да бъде ударена от трамвай 2030 който дърпаше/буташе авариралия състав. ударът можеше да е фатален.
- навигират рейсовете които трябваше да заобикалят цялата тази какафония. по едно време два рейса се оказаха един срещу друг в свободната лента на обособеното трасе.

шофьорите на рейсовете и диспечерите също показаха некадърност:
- рейсове с инв. номера 2809 (електробус) и 1415 преминаваха през обособеното трасе. въпреки че бяха от/за гараж и не возеха пътници по редовна линия. Само влошиха обстановката. По принцип това е недобросъвестност, която се прави всеки ден от десетки шофьори. защото рейсовете нямат работа в това трасе, ако не возят пътници по редовна линия.
- шофьорите на рейсове по линии 11 и 83 правеха пълни импровизации. някой заобикаляха трамваите в обособеното трасе с големи мъки. други излизаха в активните ленти и се движеха с останалите МПС. и отваряха вратите където намерят за добре. съответно не обслужваха хората които чакат на пероните. трети просто стояха между спрелите трамваи и чакаха!!!! Абсурд! Не би трябвало тази авария да възпрепятства движението на рейсовете. ама това щеше да е факт ако имаше работещи диспечери.

Една проста авария (причинена също от некадърност на ватманката) - абсолютна криза за над час време!
« Last Edit: 31.10.2019, 17:57:27 by Марин Петров »

Online davidcho10

• Маниак
  • AUDI RS6-R C7 ABT<3
    • View Profile
« Reply #5981 on: 31.10.2019, 18:22:21 »
Шофьорите на 83 и 11 нямат вина според мен. Естествено, че ще спрат, където намерят за добре и ще имрповизират. За друигите няма да коментирам, че ако някой от тях чете ще се засегне най - вероятно.
373
2707
311
26.05.14
18.01.19
09.06.19

Offline btr95

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
    • Email
« Reply #5982 on: 31.10.2019, 18:39:26 »
Шофьорите на 83 и 11 нямат вина според мен. Естествено, че ще спрат, където намерят за добре и ще имрповизират. За друигите няма да коментирам, че ако някой от тях чете ще се засегне най - вероятно.
Ватманите не е задължително да са виновни, защото не е сигурно, че са видели дерейлиралия трамвай, особено ако дерейлирането е било леко (това важи с особена сила за тези, които идват отзад). Например няма как ватманът на4161 да види, че 4049 е дерейлирал, ако 2030 е пред него. Друг е въпросът, че в такъв случай трябва да има диспечерско нареждане, което да отклони всички възможни трамвай, а тези, които са в участъка на инцидента, да спре.
« Last Edit: 31.10.2019, 18:41:12 by btr95 »
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #5983 on: 31.10.2019, 18:40:55 »
Ми, сърбаме им попарите на някои колеги от 22 -всеки ден.
Бай Марине - такова е дереджето в момента - никой не желае да кара трамваи - с висока заплата... Само такива останахме - некадърни... Днес ми е 7-ми ден , утре 8-ми. От 10- ти до Събота - 2-ри съм почивал само 2 дни. Цяло чудо е , че и аз не съм се разсеял и не съм хванал на другаде - да пази Господ!
« Last Edit: 31.10.2019, 18:44:16 by София 70 »

Offline AREN4O

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #5984 on: 01.11.2019, 02:01:49 »
Ти пък какво точно сърбаш че нямаш нищо общо с 22 линия  :angry:
Или ако имаш е 1-2 пъти в месеца

Offline tsetsi81

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5985 on: 03.11.2019, 10:38:48 »
Днес, 2 часа следобед. кръстовището на Константин Величков и Стамболийски. Цяла сбирщина от некадърници:

Състав с инв. номера 4049 и 4764 по линия 22 пътува към Красна поляна. аз бях на тротоара и видях как ватманката се беше разсеяла и НЕ си гледаше релсовия път. и трамвая дерайлира с първата талига на стрелката по която линия 3 завива към Стамболийски.

Една проста авария (причинена също от некадърност на ватманката) - абсолютна криза за над час време!

А ти как прецени къде е гледала ватманката на 4049 и че се е разсеяла,след като ясно се вижда че стрелката си е баш за нея?Голям си умник , през чужди очи ли гледаш или през тъмните стъкла на кабината?

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #5986 on: 03.11.2019, 21:24:54 »

А ти как прецени къде е гледала ватманката на 4049 и че се е разсеяла,след като ясно се вижда че стрелката си е баш за нея?Голям си умник , през чужди очи ли гледаш или през тъмните стъкла на кабината?
Марин Петров винаги е в епицентъра на събитията, вие кво знаете...
Всичко знае, всичко разбира, всичко може, даже и мисли чете, страхотен лидер и за това се скита по цял ден и се чуди с какво и кого да се захване. Трудно може да си намери такъв кадърен човек работа.

Online davidcho10

• Маниак
  • AUDI RS6-R C7 ABT<3
    • View Profile
« Reply #5987 on: 03.11.2019, 21:28:04 »
В крайна сметка случката се е развила по друг начин ли, някой ще разясни ли?
373
2707
311
26.05.14
18.01.19
09.06.19

Offline tsetsi81

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5988 on: 03.11.2019, 22:20:20 »
Касае се за дерайлиране на стрелката разделяща ТМ3 и ТМ11/22,въпреки че е обърната в правилната посока.Не е първия случай на това място стози модел трамваи.Дразнещо е как някой изкарва в случая ватманката виновна и некадърна,без да се знаят фактите.

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5989 on: 03.11.2019, 22:48:03 »
Аз бях от другата страна на трамвая (спрямо гледната точка на снимащия). Стоях на ъгъла и чаках да пресека Константин Величков. Бях на 15тина метра от трамвая. видях как ватманката се беше заблеяла в кабината. Сигурно си гледаше телефона. трамвая започна да дерайлира. тогава ватманката се стресна и вдигна глава. задейства екстрената спирачка и спря. Ватманката НЕ гледаше релсовия път. и ситуацията пред себе си като цяло - при условие че навлизаше в кръстовище. Дори да нямаше дерайлиране – това е грубо нарушаване на правилата за безопасност. И си е некадърност от където да и го погледне човек.

Тия снимки са интересни. Обаче може да има различни обяснения за тях:

-   Аварийните екипи пипаха стрелката преди да почнат да влачат трамвайния състав насам-натам. което логично означава че стрелката е била в положение за завой наляво. Иначе нямаше смисъл да я манипулират, ако си е била обърната за направо. Снимката може да е направена след това – точно преди да започне процедурата по наместването на трамвая. Може дори да е направено с цел да се замаже постъпката на ватманката.

-   Дори и снимката да е направена преди започване на манипулациите – това не означава нищо. Може просто езикът на стрелката да не е бил прилепнал плътно (което ватманът е длъжен да провери визуално, преди да започне преминаването през стрелката). Първа талига тръгва към Стамболийски и трамвая дерайлира. след това езикът прилепва – от вибрациите и силите които дерайлиращия трамвай оказва върху релсовия път и съоръжението. и след това втората талига преминава направо.

Тука коментирате само некадърността на ватманката. А защо никой не казва нищо за некадърността на всички останали транспортни работници - участници в ситуацията. 

Offline tsetsi81

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #5990 on: 03.11.2019, 22:58:37 »
Снимките са част от видеоклип направен преди идването на аварийците,но клип който не мога да кача......пак казвам ти не можеш Марине да знаеш къде и как е гледала дамата , управлявала 4049.Тези трамваи са с тъмни стъкла на кабините и няма как ние да сме в тях..........не мисля че ватманка на 20+ години стаж може да допусне такова недоглеждане.

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #5991 on: 04.11.2019, 20:30:37 »
Аз съм простовато момче, технически неграмотно, но предвид положението на втората талига, стрелката е била в правилно положение, иначе трамвая щеше да дерейлира и с нея. А ако стрелката е хлабава, ватманката не може да направи нищо по въпроса, защото към момента, в който е дерейлирала, е нямала визулен контакт с нея ( за по-недосетливите, тя е била под трамвая, тъй като първа талига е след първата врата).
ПС: Марине, ватмани търсят и след като взимат много, вместо да ги хулиш, бягай се записвай за курс.
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline София 70

• Ограничени права
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #5992 on: 06.11.2019, 18:55:26 »
Аз съм простовато момче, технически неграмотно, ...
ПС: Марине, ватмани търсят и след като взимат много, вместо да ги хулиш, бягай се записвай за курс.
Напротив - интелигентен и грамотен си.
За жалост вземат само пенсионери, които имат нужната категория.

Online The Freshmaker

• Нямам спирка
  • TM 303
    • View Profile
« Reply #5993 on: 15.11.2019, 14:14:50 »
Днес не знам дали не е някакъв ден на смелите, страшни и безотговорни ватмани, но за един ден видях два трамвая с бодро темпо да минават на чисто червено - 2325 по ТМ7 щеше да помете първо коли, а после и пешеходци докато минава на червено в посока НДК (ама пък дрънчеше на всички тях, така че явно доста добре знаеше къде е и какво прави...), а 4113-4115 по ТМ20 тръгна на червено поне 5 секунди преди разрешителния сигнал на светофара на кръстовището на Шипченски проход и Коперник в посока Дружба, и ако някой се беше изсилил по Коперник щеше да стане разкош просто.  :help:
« Last Edit: 15.11.2019, 14:21:08 by The Freshmaker »
Насилственото натъпкване на всички в метрото чрез унищожаването на наземния транспорт е форма на геноцид към населението на София.

Offline bagercho

• View Profile
« Reply #5994 on: 20.11.2019, 17:19:16 »
Капутът (без цензура и без извинение), управляващ 3002 по 18 този следобед искаше да минава през мен, докато пресичах на зелено на УАСГ, че даже и ми се раздрънча. Такива "професионални водачи" си заслужават напълно боя и разправиите от пътници, и от бабаитите, които ги гонят по светофарите. Разбира се си получи моментално и сигнала към ЦГМ.

Offline ivaylostoenchev

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #5995 on: 20.11.2019, 18:01:14 »
Сутринта ТБ 1603 беше изскубал блокировките и си затваряше вратите в движение   :help: уж след инцидента на център по хигиена сложиха пломби, пак се намират тарикати, въпрос на врене е следващият инцидент
« Last Edit: 20.11.2019, 19:28:09 by ivaylostoenchev »

Offline bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #5996 on: 20.11.2019, 18:06:08 »
Пломбите не са препятствие за нищо и никой, когато късането или заобикалянето им няма последствия.