Превозвачите си позволяват в нарушение на закона да преоценяват билети за автобусния транспорт, разкри “Янтра ДНЕС”.
Получаваме редовно жалби срещу превозвачи, че сами си слагат печати върху билетите с нова цена, а това е нарушение на Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценните книжа, каза инж. Галина Маринова, главен експерт по транспорта в Община В. Търново.
Заради самоволното ценообразуване на билетите от страна на превозвачите се отказва на учители и служители в администрацията да им се изплатят ежемесечните транспортни разходи, които доказват със събраните билети.
Налагали сме глоби на превозвачите по 100 лв., но контролът основно е на данъчните, каза инж. Маринова.
Превозвачите укриват печалба и данъци, защото купуват евтини билети от Министерството на финансите и сами си слагат печати, с което цената на билета поскъпва от два до четири пъти.
Билетите за обществения превоз са ценни книжа по смисъла на Наредбата за условията и реда на отпечатване и контрол върху ценните книжа. Номиналната стойност на ценните книжа не се променя, а неизползваните билети трябва да се унищожат по силата на чл. 34 от Наредбата, заявиха от Териториалната дирекция на Националната агенция за приходите във В. Търново.
“Янтра ДНЕС” предостави на данъчните билети, които са доказателство за закононарушенията на две превозвачески фирми в региона. Билетите са купени от Министерство на финансите на цена от 30 ст. и 60 ст. Превозвачът в нарушение на закона самоволно е преоценил ценните книжа, слагайки им печати с цена от 1,30 лв., на която ги продава на пътниците. От ТД на НАП се ангажираха да направят проверка по дадените им доказателства.
За подправянето на автобусните билети превозвачите може да бъдат глобени от 500 за 1000 лв., се предвижда в чл. 39 от Наредбата за условията и реда за отпечатване и контрол върху ценните книжа.
НАП предупреждава гражданите да не приемат билети за обществен превоз с коригирана номинална стойност, различна от отпечатаната върху оригиналната бланка. Гражданите могат да подават сигнали за нарушения в ТД на НАП.
Проверка на “Янтра ДНЕС” показа, че данъчните са правили проверки за подправени билети, но няма глобени превозвачи.
Още един парадокс съпътства автобусния транспорт в старата столица. Градското билетче във В. Търново е на три цени. От спирка до спирка може да се пътува за 60, 70 и 80 ст. Евтините билети са на “Авия”, “Надежда”, “Алекс ОК” и горнооряховската “Янтра транспорт”, а най-скъпо вози “Турбо частни превози”.
Възложител на договора ни е Община Горна Оряховица и не получаваме субсидия за превоза във В. Търново, затова цената е висока, защото няма кой да ни покрие загубата, обясниха от “Турбо частни превози”. Парадокс има в ценоразписа на “Янтра транспорт”. В Г. Оряховица градският билет в автобусите на превозвача е 80 ст., а във В. Търново - 60 ст. Цените са различни, защото двата града са различни и се съобразяваме с цените на останалите превозвачи, обясни Георги Георгиев, шеф на “Янтра транспорт”, чийто възложител на превозите е Община Г. Оряховица.
Субсидията за автобусните превозвачи се изплаща по основни градски линии ежемесечно до размера на реализираната загуба, но не трябва да има други нарушения, като пропуснати курсове.
Здравка МАСЛЯНКОВА