Конкурсът за превозвачи във В. Търново завърши с фиаскоТрудно се разпределят 15 млн. лева
Мегапоръчката за разпределението на градски и междуградски линии на Община В. Търново за период от 10 години скандално бе спряна. 11 компании кандидатстваха за нея, но преди да стартира, тя бе отменена и ще бъде пусната наново, каза пред „Борба” кметът д-р Румен Рашев. Той ще изготви нова заповед за процедурата, която по закон следва да бъде обнародвана в „Държавен вестник”. След като това стане, трябва да се изчака и едномесечният срок за обжалване и едва тогава може да бъде насрочено заседание на определената да разглежда оферти комисия.
Вчерашната сбирка на комисията приключи с фиаско. Още преди отварянето на офертите и попълване на декларации за конфиденциалност съветникът Румен Димитров обяви, че в процедурата имало съществени нарушения на нормативната уредба, които трябвало да бъдат изчистени, за да не се дава повод за обжалване. Към мнението му се присъединиха и доста от членовете на комисията, включително колегите му в Общинския съвет - Пламен Петров, Драгни Драгнев, Иван Иванов и др. Според Димитров заповедта на кмета се разминавала с решенията на местния парламент, с които предварително бяха зададени критериите.
Болшинството от превозвачите се обявиха срещу ставащото и поискаха да разберат кой ще покрие разходите им за документи, нотариални заверки и подаване на документи, след като ще има нова процедура. Освен това повторният конкурс ще се проточи с месеци, а контрактите на сегашните фирми изтичат в края на годината.
„Ще разгледам мотивите на комисията и ще подготвя нова заповед. Ще се спазят и съответните срокове за публикуване”, обобщи кметът.
Според самите превозвачи покрай 10-годишните поръчки ще бъдат разпределени почти 15 млн. лв. Ежемесечно държавата разпределя чрез общината тлъсти субсидии, които се дават на фирмите. Годишният бюджет за това е около 3 млн. Отделно фирмите прибират и постъпленията от продажбата на билетчета и допълнителни курсове, а немалък бюджет формират и от рекламни табели, които прикрепят към автобусите си. Заради това битката за линиите ще бъде жестока. Както „Борба” пръв съобщи, в нея се включват софийската компания „Юнион Ивкони”, както и пловдивската „Хеброс бус”. За линии напират също така ЕТ „Атанасов 90”, „ЕТ „Надежда” „Алекс ОК”, „Ем-комфорт” ЕТ „Иван Цветанов”, ЕТ „Билян Иванов”, „Пътнически превози”, „Анита”, „СД Волан”.
Техните представители приеха с неохота становището на комисията и недоумяваха защо, след като уж незаконосъобразната кметска заповед е била известна преди няколко месеца и публикувана публично, не е последвала реакция, а всичко се прави в последния момент.
Мнозина заподозряха, че всъщност всичко е част от сценарий, имащ за цел да събори тази процедура и така да се даде допълнително време за определени участници да се подготвят по-добре. Не са тайна вече и неформалните контакти между членове на комисията и фирмите.
Според вече установените критерии кандидатите да возят търновци ще бъдат оценявани по специална точкова система. Най-големи бонуси ще се дават за нови автобуси, ниска цена на билетче, екологичност, коректност на превозвача и липсата на санкции срещу него за неизпълнени курсове, а извънредно ще се толерират местни фирми за сметка на външните.
Докато бъде подготвена нова процедура, документите на всички кандидати ще бъдат съхранявани в специална каса и охранявани с електронна система, успокои ги главният юрисконсулт на Община В. Търново Олга Петърчева.
За закъснение от 1 мин. и 25 сек. не пуснаха фирма до поръчка за 15 милиона
Община Велико Търново отказа да приеме документите на един от водещите местни превозвачи заради закъснение при подаването от едва 1 минута и 25 секунди. ЕТ „Надежда-Надежда Христова”, която е сред фаворитите в мегапоръчката за 10-годишното разпределение на градските и междуградските линии, е подала документи малко след крайния срок - 17, 30 часа в петък, въпреки че преди това е имало близо месец време да се депозират документите. Това разказа зам.-кметът Стефка Танева, която оглавява спецкомисията, натоварена за разпределението на линиите. От администрацията са отказали да входират документите на фирмата, но все пак са ги приели в запечатани пликове.
„Ситуацията е деликатна. От фирма „Надежда” са депозирали жалба. Става дума за разминаване във времето от едва минута и 25 секунди, но ако наистина е така, въпросът е принципен. Наели сме и супервайзори за експертно мнение. Когато аз бях извикана в помещението, в което се приемат документи, часът минаваше 17, 30 часа”, обобщи нелепата ситуация Танева.
Шефката на едноличната фирма Надежда Христова отказа коментар по случая с мотив, че трябва да се обърнем към адвоката й, без да обясни кой точно е той.
http://www.borbabg.com/?action=news&news=1579