Author Topic: Излетните автобусни линии  (Read 152977 times)

Offline stankos

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Излетните автобусни линии
« Reply #1100 on: 28.06.2018, 09:08:06 »
Какво ви е мнението по примера на делничните курсове на А 63 да има такива сутрин и вечер на А 260 до Бонсови поляни ?
Не съм го смятал, но мисля, че ще влезе в допустимия % за изменение на концесията !  :rolleyes:

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1101 on: 28.06.2018, 09:22:15 »
Да пейстна и в тази тема делничните курсове на А63:
"През месеците юли и август автобусите по линия № 63 ще извършват по два курса (бел.ред.: до Златните мостове) в делничните дни. От „Цар Борис III“  в посока  „Златните мостове“ автобусите ще тръгват в 8.52 часа  и в 17.14 часа , а в обратна посока съответно в 9.50 часа и в 18.25 часа."

Колкото до Бонсови поляни, не мисля, че имат някакъв туристически потенциал през делничните дни. Виладжиите си имат коли. Лично на мен ми е неприятно, че пътеката от Черния кос (при паметника) догоре е отрязана, тъй като минава през частни имоти. Отрязана от АМ Люлин е и пътеката Бонсови поляни-Банкя (Михайлово) - минава се над Мало Бучино и после - към Градоман.
« Last Edit: 28.06.2018, 09:24:48 by blagun »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1102 on: 28.06.2018, 09:54:23 »
Не е добра идея такава редовна линия като 260 да ходи до Бонсови Поляни дори сутрин и вечер - курсът се удължава с около 15 минути в посока, което е около 50% съответно интервалите на някои коли ще нарастнат и може да се получи пакетно придвижване. Подобна промяна неизбежно би влошила обслужването на Горна Баня.  :rolleyes: Да не говорим, че не е хубаво крайградски автобуси да влизат в центъра и трябва ТМ5 да стане пълноценен скоростен трамвай за да може 260 да се изведе от центъра. :rolleyes:

Offline stankos

• View Profile
« Reply #1103 on: 28.06.2018, 10:51:00 »
Напоследък се разхождам често нагоре с кучето и забелязвам, че много от вилите се обитават постоянно та едва ли само туристи ще бъдат пътникопоток. Също от последната спирка до хотел „ На върха“ се застрои сериозно и смятам, че живущите заслужават дори по-сериозно обслужване от 2 курса дневно, но да не бъда максималист ! Два курса едва ли биха се отразили сериозно на останалото обслужване !

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1104 on: 28.06.2018, 10:59:42 »
Като се добавят още около 30 минути двупосочно на курс приблизително 64-65 с почивката на водача при 8 коли в пик колата с удължен курс неизбежно ще мине съвсем близо преди или след следващата нормална.  :rolleyes:

Offline stankos

• View Profile
« Reply #1105 on: 28.06.2018, 11:37:38 »
Въпрос на разписание ! С няколко минутно удължаване на почивката може да се постигне равномерен интервал, който е около 9 минути ! Само желание да има !

Offline T_4

• View Profile
« Reply #1106 on: 28.06.2018, 12:16:02 »
И според мен е въпрос на желание, а и сега лятото е добър момент да се пробва. Вместо да се пуска А260 по лятно разписание, спестената кола може да прави курс до Бонсови поляни. Дори би могло да се съобрази да има курс около 8 часа, за да може хората, обитаващи вилите да го ползват за директна връзка с центъра (аналогично вечер за прибиране).
Не на безсмислените линии като ТМ23!
За оптимизация на разписанията:
http://forum.gtsofia.info/index.php?topic=428.msg100091775#msg100091775

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1107 on: 01.07.2018, 10:35:37 »
Какво е оправданието на ЦГМ да пусне делнични курсове само по 63, а не и по 66?

Offline poly911

• Запален по ГТ
    • View Profile
    • Email
« Reply #1108 on: 01.07.2018, 10:54:22 »
Защото пак щяха да почнат да реват ползващите 63

Offline TRAMS SOFIA

• Маниак
  • Системата ни убива
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #1109 on: 01.07.2018, 18:24:23 »
Защото пак щяха да почнат да реват ползващите 63
В момента в делничен ден може да се стигне нагоре от Драгалевци е със 93, със своя убийствен интервал от 65 минути. Добра идея е пробегът му да се преобразува във 2-3 курса горе до Морените. В момента на Зоопарка има моменти когато се събират бая автобуси и като спрат като албански тираджии, лека кола едвам минава, а какво остава за автобус било то и съчленен. :help:
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“

Offline dj_the_bus

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
« Reply #1110 on: 05.07.2018, 01:04:19 »
Искрено се зарадвах за макар и малък напредък- 63 има делничен ден два курса до Златни мостове. Въпреки, че както съм споменавал- личните ми наблюдения и мнение е, че за Юли и Август делничен ден 63 и 66 трябва да имат доста повече курсове до планината. Даже е идейно курсове на 63 да се карат с табели 63А или 163 с маршрут от/до НДК. Специално пък август би било супер, ако 66, 63(63А) се карат през целия ден, както и от 20.12. до 01/02.01.

Малко оффтопик и утопия- много по еко би било ако Симеоновски лифт е част от ЦГМ, 66 се премахне, както и достъпът на МПСта към Алеко с изключение на собственици/наематели/ползватели на обектите в планината+ линейки/пожарна/полиция.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1111 on: 05.07.2018, 09:22:11 »
Уж А163 щеше да е от НДК. Надявам се, че са отложили промяната заради ремонта на България, а не заради ослушване.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1112 on: 05.07.2018, 13:38:41 »
Даже е идейно курсове на 63 да се карат с табели 63А или 163 с маршрут от/до НДК.

Малко оффтопик и утопия- много по еко би било ако Симеоновски лифт е част от ЦГМ, 66 се премахне, както и достъпът на МПСта към Алеко с изключение на собственици/наематели/ползватели на обектите в планината+ линейки/пожарна/полиция.

Начало от НДК означава 10 километра в рамките на града докато се стигне границата на парка. Със светофари, задръствания - не съм убеден че е подходяща идея. От Хладилника са само 5 километра.

По втория въпрос, той беше общинска собственост и после беше подарен на частник. За да се върне обратно към градския транспорт на София ще трябва първо да се смени целия състав на Столичния общинския съвет с някой, който го е еня дейтвително за Витоша и софиянци, а не само за личната му облага. Малко вероятно на този етап да се случи това.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1113 on: 05.07.2018, 14:32:53 »
Делник не е особено удачно да има автобус от НДК до Златните Мостове или Алеко дори след края на ремонта на България - неизбежно ще се забие в задръствания и ще губи доста време, съответно спазването на разписание ще е трудно.  :rolleyes: От Хладилника има бърза връзка до НДК с МД2 с времепътуване около 10 минути без чакането. От Околовръстното до НДК делник времепътуването може да се окаже над 20 минути. :rolleyes:

Offline dj_the_bus

• Наистина съм луд
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Николай Попов
    • Email
« Reply #1114 on: 08.07.2018, 03:10:41 »
За 63А удължаването би следвало да е от х-л Форум - Георги Софийски - Прага - Тунелът НДК - Раковска - Патриарха - Прага - Георги Софийски - Гешов - Борис III и тн. Не са много фрапантни задръстванията. Идеята за НДК да тръгва от централно място и да има адекватна връзка с метро. На ВМА с 3ти МД и на НДК с 2ри.
За делник периода 1.09.-30.06. може да са 3-4 курса (7, 12, 17ч) и празник 07-17 ч на 40-60 мин.
За коледните празници, съобразено с календарните и учебни дни- 20.12.-01.01. може да се напънат на 30 мин. от 8 до 18 ч. Същото може да се приложи покрай Гергьовден и Великден, при скупчване на много почивни дни.
За периода юли- август: 06:00-20:00 делник на 60-70 мин., празник на 30 мин.
И пак малко утопия- така може да се вкара пълна забрана за МПС с изключение на собственици/ползватели/наематели на обектите, туристически автобуси и тн с разрешение, имащи конкретна обоснована работа.
Апропо за подобни обществено полезни за града превози, но на моменти нерентабилни не е лошо ЦГМ да се снабдят с малогабаритни автобуси (мидибуси). Същите много могат да им помагат за делнични курсове на 66 и 63(А), допълнителни линии при ремонти и тн.

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1115 on: 09.07.2018, 11:10:04 »
За 63А удължаването би следвало да е от х-л Форум - Георги Софийски - Прага - Тунелът НДК - Раковска - Патриарха - Прага - Георги Софийски - Гешов - Борис III и тн. Не са много фрапантни задръстванията. Идеята за НДК да тръгва от централно място и да има адекватна връзка с метро. На ВМА с 3ти МД и на НДК с 2ри.
За делник периода 1.09.-30.06. може да са 3-4 курса (7, 12, 17ч) и празник 07-17 ч на 40-60 мин.

Това прилича повече на маршрут на маршрутно такси, а не на излетна линия. Особено след като при такава дълга част от маршрута в града не може да се гарантира кога точно ще мине автобуса по вътрешноградските спирки да обере малцината пътници, които ще го чакат.

Ако става въпрос за бърза и удобна връзка за да се изтеглят автобусите към планината могат да тръгват от Княжево и по Панорамния път да се изтеглят нагоре, така курсът ще е само 30 минути, а не 70-80 ако тръгват от някакви спирки в центъра. До Княжево има бърз транспорт, има и автогара.

И пак малко утопия- така може да се вкара пълна забрана за МПС с изключение на собственици/ползватели/наематели на обектите, туристически автобуси и тн с разрешение, имащи конкретна обоснована работа.

Утопично е наистина да се слагат някакви забрани при липсата на пропусквателен режим на границата на парка. Без бариера долу тези забрани ще имат същия ефект като сегашните - нула.

Апропо за подобни обществено полезни за града превози, но на моменти нерентабилни не е лошо ЦГМ да се снабдят с малогабаритни автобуси (мидибуси). Същите много могат да им помагат за делнични курсове на 66 и 63(А), допълнителни линии при ремонти и тн.

66 се обслужваше при делничните си курсове от ИранХордо. Не беше много комфортно пътуване.
« Last Edit: 09.07.2018, 23:30:13 by fafan »

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1116 on: 09.07.2018, 11:34:43 »
Делничните курсове често имат едноцифрен брой пътници особено при лошо време и трябва да има подходящи малки автобуси - разхищение е да се качва до горе 12 метров автобус с толкова малко пътници. :rolleyes:

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
« Reply #1117 on: 09.07.2018, 23:32:15 »
Все си мисля, че идеята на тези излетни линии е да са комфортни и атрактивни, да привлечат желаещи да си починат на Витоша. Ако ще се тъпчат хората в микробуси идеята се губи. За единични пътници има и таксита, няма нужда да се организира МГТ...

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1118 on: 09.07.2018, 23:42:03 »
Само дето сега нещата са малко по-различни от преди 15 години, сега има много повече хора работещи на смени, масово се работи и на смени 2 на 2, има много туристи през цялата седмица така че делнични дни си е напълно оправдано да има вече 63 и 66. Според мен ще има доволно пътници, няма да е тъпканица като уиикендите но по 15-20 човека като го научат хората със сигурност ще има, а през отпускарските сезони, празници със сигурност и повече.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1119 on: 10.07.2018, 10:46:35 »
Освен това има и достатъчно пенсионери, ученици и студенти, които са свободни през седмицата, когато планината не е толкова претъпкана с хора. Мисля, че поне 2 курса сутрин и вечер на 63 и 66 в делнични дни не са излишни като за начало.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община