Author Topic: БДЖ - обща тема  (Read 327727 times)

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: БДЖ - обща тема
« Reply #2060 on: 18.10.2021, 14:16:19 »
ОК, явно не сте купували онлайн билети. Когато купуваш онлайн билети от БДЖ, данните за самото плащане се въвеждат в сайта на Борика, а не в сайта на БДЖ. Да не говорим, че картата има 3Д авторизация и без да потвърдя плащането с кода, то не може да мине... Не мисля, че има риск.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2061 on: 18.10.2021, 16:30:17 »
Избираш epay, и плащаш с карта през epay, какъв е проблемът?

Картата трябва да е регистрирана в epay, което не е безплатно, струва 1 лев.
1 лв се плаща еднократно и важи до изтичането на картата, т.е. 5 години. Таксите за трансакции са нищожни.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2062 on: 18.10.2021, 17:24:28 »

1 лв се плаща еднократно и важи до изтичането на картата, т.е. 5 години. Таксите за трансакции са нищожни.

Ясно, но това се прави на банкомат. Не става спонтанно да вземеш картата и да платиш онлайн билет, вместо ходенето до банкомата човек, който рядко пътува с БДЖ ще отиде просто на каса или ще си купи билета във влака. Така цялата онлайн система за продажби се обезсмисля.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2063 on: 18.10.2021, 17:27:42 »
Таксите за трансакции са нищожни.
Нищожни бяха преди 10 години. За билет за влак може да достигнат половината от цената на билета за къси дестинации.
Наскоро трябваше да довнасям 1 (една) стотинка лихва върху здравна вноска и платих 80 ст такса.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2064 on: 18.10.2021, 17:33:04 »
Ами пазарувайте си при лелките на касите. Аз лично нямам време да вися на опашки. Отдавна минаха времената, когато картата за ипей се регистрира само на банкомат...

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2065 on: 18.10.2021, 20:38:11 »
То билетите за влак у нас са толкова нереално евтини, че от където и да си го купиш все тая. Пропътуваш над 1000 километра София-Варна-София в първа класа и платиш само 60 лева. В Германия, Австрия, Франция, Италия какви пари ще дадеш за 1000 пропътувани километра в 1-ва класа? У нас пътуване с влак е по-евтино от това с автомобил.

Но да, от каса човек трябва да си предвиди и чакането на опашки и да дойде поне още 15 минути по-рано. Случвало ми се е например в Земен, една каса работи има 10 минути до влака и опашка се вие от поне 30 човека през цялата чакалня чак на перона, също подобно и на Дупница. На Искърско Шосе като гледам понякога какви тълпи има също трябва да се предвиди повече време.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2066 on: 18.10.2021, 23:39:27 »
Нищожни бяха преди 10 години. За билет за влак може да достигнат половината от цената на билета за къси дестинации.
Наскоро трябваше да довнасям 1 (една) стотинка лихва върху здравна вноска и платих 80 ст такса.
Става дума за такса на epay, където подобно нещо е невъзможно като при банковите такси.

Offline Victor_14

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #2067 on: 18.10.2021, 23:52:03 »
Другото неудобно нещо е, че за който и да е влак трябва да си купиш билета най-късно 3 часа преди да замине от гарата. Дори да има закъснение пак е същото. За влак от 11 часа например трябва да стана в 8, за да си купя билет. А на каса мога да реша дали ще пътува и ще си купя билет буквално 5 минути преди самия влак. Това може да звучи безобидно, но винаги може да се случи нещо и пътуването ми да се отмени и тогава какво правя с купения билет?

Offline Victor_14

• Писател
  • **
    • View Profile
« Reply #2068 on: 18.10.2021, 23:55:29 »
От друга страна най-смисленото приложение на системата е за спалните места, защото такива пътувания до морето например, се плануват от рано и е сигурно, че ще използвам билета. Също е добре, че може да си запазиш спално място 1 месец преди пътуването, защото лятото се запълват много бързо местата и е невъзможно да намериш една седмица преди пътуването.

Online Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
  • Стига фира!
    • View Profile
« Reply #2069 on: 19.10.2021, 02:59:22 »

Значи в крайна сметка билетът ще се оскъпи с 1 лв. + стойността на транзакцията? Но това не е описано никъде в сайта на БДЖ и е доста подвеждащо за пътниците. Точно заради такива утежняващи цената посредници електронното плащане трябва да се избягва - вместо тези пари да отиват в БДЖ за подобряване на услугата, те потъват в джобовете на незнайни посредници като същевременно и пътникът бива ощетен.

Не пътувам толкова често с БДЖ, но и не бих си купил билет онлайн при тези условия. Да живеят лелките на касите!

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2070 on: 19.10.2021, 04:55:21 »
 :D
Ама никой не те кара да си купуваш билета през ипей, по принцип работи системата на Борика и се плаща директно с карта, без никакви такси. В редки случаи правят някаква профилактика и тогава опцията е през ипей. Естествено, че ако нямам акаунт и тепърва трябва да се регистрирам, едва ли ще ми се занимава. Но при положение, че си плащам от години сметките през ипей, изобщо не съм се и замислял, че трябвало да се плати огромната сума от 1 лев за регистрация на карта...

Иначе да, донякъде е неудобно, че 2-3 часа по-рано спира продажбата на онлайн. Вероятно по-натам ще се усъвършенства системата. Случвало ми се е да пътувам до Перник, и като не мога да си взема билет за влака, който искам, купувам за по-късния. Никога не са ми правили проблем кондукторите.
Другият "проблем" е, че онлайн ти продават задължително запазено място за БВ на цена 50ст., докато при лелката на касата получаваш място, само ако си поискаш.

Колкото до цените на жп билетите у нас - да, евтини са. Ако имаш и карта за намаление (както 80% от пътниците), е почти без пари. Социална услуга му се вика... На запад жп билетите са изгодни, само ако си ги купиш месец по-рано. Решиш ли в последния момент да купуваш билет, цената е двойна и тройна! Както е при Райън, Уиз, Фликс и т.н. Затова пътуванията е правилно да се планират по-рано, за да спестиш пари.
« Last Edit: 19.10.2021, 04:57:46 by ozzy »

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2071 on: 19.10.2021, 08:17:50 »
Между другото, в Чехия, която почти клони къз западните държави, цените са сходни, дори по-ниски.
100 км автобус - 8 лв.
Рейлджет Прага - Виена (400 км за 4 часа) - 60 лв.
Бърз влак Прага - Бърно (245 км) - 18 лв.

Това са цени непосредствено преди пътуването, а влаковете са почти на нивото на Германия, Австрия и т. н.

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2072 on: 19.10.2021, 10:41:52 »
Аз бих имал известни резерви към това да си давам чувствителни данни като номер на картата и CVC код на БДЖ... IT отдела е крайно некадърен и за сигурност на информацията не може да се говори изобщо.
Преди години бяха свалили разписанието от сайта, за да го актуализират и всички, пробвали да го отворят, получаваха съобщение за грешка с име и парола за базата данни, в която освен разписанието, има и много по-сериозна информация, достъпна със същото име и парола.
А когато решиха да направят служебни пощи на собствения си сървър, всички кутии имаха една парола, която повечето ползватели така и не смениха и можеше всеки, който я знае, да чете пощите на половината железница. Накрая се преориентираха към Гугъл за пощите, явно осъзнаха, че това не им е силна страна. Рискът обаче си остава, когато се касае за нещо измъчено да тръгне "някак", каквото е билетната система.

За интернет плащания съм си направил Револют. Плащам от виртуална карта и после я изтривам. Даже и да ми вземат данните тази карта вече не съществува. Поне така си зареждам картата за градския транспорт.

Offline fafan

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2073 on: 19.10.2021, 16:48:30 »
За интернет плащания съм си направил Револют. Плащам от виртуална карта и после я изтривам. Даже и да ми вземат данните тази карта вече не съществува. Поне така си зареждам картата за градския транспорт.

Значи не те тревожи какво правят с личните ти данни руснаци с интернет банка базирана в Лондон, т.е. извън Европейския съюз, но те тревожи какво ще направят с тях държавни и общински фирми в България, подлежащи на контрол и санкции по европейските стандарти и под пряката юрисдикция на българския съд и Комисията за защита на личните данни? Много мъдро решение...

Offline Dragon

• Administrator
  • Нямам спирка
  • Администраторът бонбони не пие!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 202143037
    • View Profile
    • http://gtsofia.info/
    • Email
« Reply #2074 on: 20.10.2021, 10:40:15 »
Аз бих имал известни резерви към това да си давам чувствителни данни като номер на картата и CVC код на БДЖ... IT отдела е крайно некадърен и за сигурност на информацията не може да се говори изобщо.
Преди години бяха свалили разписанието от сайта, за да го актуализират и всички, пробвали да го отворят, получаваха съобщение за грешка с име и парола за базата данни, в която освен разписанието, има и много по-сериозна информация, достъпна със същото име и парола.
А когато решиха да направят служебни пощи на собствения си сървър, всички кутии имаха една парола, която повечето ползватели така и не смениха и можеше всеки, който я знае, да чете пощите на половината железница. Накрая се преориентираха към Гугъл за пощите, явно осъзнаха, че това не им е силна страна. Рискът обаче си остава, когато се касае за нещо измъчено да тръгне "някак", каквото е билетната система.
Това е малко като страха от ваксините - страх ме е, защото не знам как действа и може би защото не съм се информрал от правилното място. Като правиш плащане, гледай адреса на страницата - ако е borica.bg или някоя банка, epay, paypal и т.н. - няма страшно. В 99% от случаите никой не прави собствена система за плащане, а се използва някоя готова на банкова институция. Така и в БДЖ сайта - БДЖ пращат заявка на Борика за плащане, те връщат уникален код и връзка към техния сайт и сайта ан БДЖ те пренасочва към него. Правиш си плащането през сайта на Борика и те връщат отговор на БДЖ дали е успешно или не. Така БДЖ не получават почти никаква информация за плащащия, а само дали е платено или не.
Между другото, след няколко години мъка от ИТ-тата на БДЖ, накрая билетна им система беше направена от Информационно обслужване, макар да не знам и те колко са читави, но със сигурност са по-добре.

Това е такса за банков превод, защото ако е през epay, реално правиш банков превод през ЦКБ и там таксата е 0.80 лв., която въпреки всичко е може би най-ниската. Иначе влизаш през сайта на НАП с ПИК или ел. подпис и там имаш опция за плащане през Борика без никаква такаса.
« Last Edit: 20.10.2021, 10:44:36 by Dragon »
GTSofia.info - Любителски страници на градския транспорт в София
Forum.GTSofia.info - Любителски форуми на градския транспорт в София

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2075 on: 20.10.2021, 15:11:26 »

Значи не те тревожи какво правят с личните ти данни руснаци с интернет банка базирана в Лондон, т.е. извън Европейския съюз, но те тревожи какво ще направят с тях държавни и общински фирми в България, подлежащи на контрол и санкции по европейските стандарти и под пряката юрисдикция на българския съд и Комисията за защита на личните данни? Много мъдро решение...

Револют се премести в Латвия. Даже IBAN -а го смениха на латвийски.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2076 on: 20.10.2021, 17:03:41 »
Между другото, след няколко години мъка от ИТ-тата на БДЖ, накрая билетна им система беше направена от Информационно обслужване, макар да не знам и те колко са читави, но със сигурност са по-добре.
Съгласих се, аз наистина не съм си купувал билет онлайн, стигал съм само до избора на място. Явно няма драма с плащането.
Системата обаче все още не е много измислена, защото дори на каса, няма избор на вагон. Предлагат се места само в един вагон и чак като се запълни - в следващия. В резултат виждам редовно влакове, в които първият вагон е пълен, втория полупразен, а следващите - съвсем празни. На бележката за запазено място пък не пише от къде до къде е запазено мястото. Подозирам, че за по-лесно, системата запазва мястото за цялото разстояние и няма да го даде на друг от гарата, на която слизам.

Online ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2077 on: 20.10.2021, 17:21:55 »
Системата със запазените места е архаична, съгласен съм. На касите, предполагам, че им дават определен брой запазени места, и не съм сигурен дали са свързани в система и виждат колко и кои са продадени. В Германия и Англия, че и в Полша запазените места винаги се отбелязват и във вагона. В по-модерните вагони има електронни дисплеи над всяко място и пише откъде до къде е заето. Във вагони без такива дисплеи слагат хартиени бележки.

Offline Saruman

• Запален по ГТ
    • Yahoo Instant Messenger - saruman_1989
    • View Profile
    • Железниците Днес
« Reply #2078 on: 20.10.2021, 17:50:47 »
Съгласих се, аз наистина не съм си купувал билет онлайн, стигал съм само до избора на място. Явно няма драма с плащането.
Системата обаче все още не е много измислена, защото дори на каса, няма избор на вагон. Предлагат се места само в един вагон и чак като се запълни - в следващия. В резултат виждам редовно влакове, в които първият вагон е пълен, втория полупразен, а следващите - съвсем празни. На бележката за запазено място пък не пише от къде до къде е запазено мястото. Подозирам, че за по-лесно, системата запазва мястото за цялото разстояние и няма да го даде на друг от гарата, на която слизам.

Плътно ги запълва. Ако си с 2611 до ГО ще даде мястото до Варна.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2079 on: 23.10.2021, 00:04:43 »
Това обяснява защо някой път ми кажат че няма места за 1-ва класа, а вагона е пълен едва наполовина...мислех че са някакви противоепидемилогични мерки и просто не дават всички места, а то било че може местата да са заети от Горна, или чак от Търговище, Шумен до Варна ама ще излезнат заети ако пътуваш от София до Плевен или Мездра.

Същото се случва и в Слънчака, уж няма места а от София е наполовина пълен, а то всички останали са заети от Пловдив или от Стара Загора до Бургас. Няма ли начин да се обадят по телефона да питат, ако не пътуваш по целия маршрут от коя гара кое място е купено и да ти дадат ако пътуваш до предишна?
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР