Author Topic: Топло  (Read 10999 times)

Offline ooleg

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Топло
« Reply #40 on: 10.01.2017, 10:26:20 »
Това разбирам че го има и във Варна значи-парното работи до дупка и плащаш цена на квадрат, примерно имаш апратамент 45 квадрата плащаш 45 лева за парно. Знам че в Перник е така и в други градове, като целта е много повече хора да ползват парно да не се замърсява въздуха. Не знам защо не го въведат и в София ще бъде много изгодно за много хора, вместо тези топломери.

Така ще се върнем във времето , когато хората си отваряха прозорците вместо да си намалят радиаторите при регулиране на температурата в жилишето !

Вчера говорих с една колежка, която каза, че като си търсят жилкище под наем основно изискване и е, не просто да няма парно, а да няма парно в целия вход. Основно причина за това е, че не желае да получава "наследени" изненади от предни наематели или от преразпределение на сметки от съседи и вход. И като си помислиш - да не очакваш изненади, които са ти наследени от предните наематели е много добър аргумент. Представи си изравнителна сметка на твоя джоб от някой непознат. Така, че може и да има недостатък фиксираната цена на квадрат от гледна точка на фекетивността, но пък иначе хората , които не са собственици се ужасяват от топлинното счетоводство.

Ииначе ми се върти една теория покрай моето локално парно, която още не съм успял да докажа до колко е вярна, но ми се струва, че почти няма разлика в изгорените пелети без значение дали цял ден поддържам 17, 18, 19 или 20 градуса. Т.е. ми се струва, че се хаби с малка разлика едно и също количество гориво за поддържането на една темепература спрямо външната, която можем да я приемем за тези дни от -12 до -18 градуса и почти няма икономия дали поддъжам вътре 17,19,20 градуса. Просто при такива ниски температури загубите са почти едни и същи в целия диапазон на някакъв комфорт и в тоя ред на мисли е по-добре да е по-топло! Лошото е, че за да си докажа теорията трябва да са минали поне 2 дни в големия студ за да се "киламитизира" сградата към сибирския климат и да не се отчита акумулираната топлина от "топлото" време с -5 градуса.
И за да си доуточня теорията - по-скоро се икономисва да поддържаш вътре 17 градуса, ако няма човек, но като се върнеш от работа и искаш да стоиш на 19-20 изразходваното гориво да вдигнеш температурата с 2 градуса заличава цялата икономия от стоенето на 17 градуса през деня.
Но пак казвам за да съм сигурен в наблюденията трбяваше да са минали 2-3 дни в студа за да не се намесват други фактори.

Offline fgm

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #41 on: 10.01.2017, 11:00:52 »
Изравнителна сметка за друг абонат при покупка на имот е невъзможно по ред причини!

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #42 on: 10.01.2017, 11:08:51 »
Изравнителна сметка за друг абонат при покупка на имот е невъзможно по ред причини!

При наем говорим.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #43 on: 10.01.2017, 18:33:18 »
По принцип при наем се оставя депозит, с който хазаинът покрива тъкмо такива сметки. Не е проблем на новия наемател изравнителна сметка, отнасяща се за период преди наемането.
По-скоро новият наемател трябва да поиска последните няколко сметки, за да се ориентира в порядъка на сметките. А маржът в сметките е изключително голям, като в тази дискусия се посочиха предпоставките: топлоизолация, дограма, вид радиатори, хоризонтално развитие, порядък на изключилите се абонати и т.н.
Ето при мене какво е положението според справката в Epay.bg за февруари миналата година:
- апартамент 73 кв.м. ново строителство енергиен клас А - 51.29  лв
- апартамент 115 кв.м. ново строителство - 83.16 лв
- апартамент 65 кв.м. панелка неизолиран топлинно - 141.02  лв
Така че при една и съща квадратура имаме почти тройна разлика.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #44 on: 10.01.2017, 18:40:20 »
Тъй като темата н новините се замърси с доста оффтопик, отварям специализирана тема за различни източници на отопление - в бита, в обшествените сгради и в индустрията.

Offline bdz43r

• View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #45 on: 10.01.2017, 19:01:44 »
Аз изкарах с 1 тон пелети в Симеоново около месец и 2-3 дни.
Вече 10-та година вкъщи караме цялата зима средно с 2 тона. Към Април попълваме запасите до 3-4 тона на по-прилични цени.
Топлим само три постоянно обитаеми външни помещения (кухня, една спалня и стаята с печката), което поддържа в останалите около 15°С.

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #46 on: 10.01.2017, 19:30:27 »

Зависи и каква температура се поддържа вътре явно, но това ми се вижда твърде нереално огромна разлика. Дори спрямо квадратурата 73 и 65 квадрата повече от 3 пъти разлика ми се вижда нереално :blink: При 6-7 месеца отоплителен сезон икономията между първото и третото е една хубава почивка за 2-ма на морето за няколко дена  :D
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #47 on: 10.01.2017, 20:14:49 »
Ето ги бележките. И в трите апартамента се живее и поддържа приятна температура (не в сибирски стандарти). Икономията е факт, за разлика от твоите приемания на доверие на мнението на "експертите", че изолацията, дограмата и т.н. са празни приказки.
То се знае - при новото строителство имаме хоризонтално развитие на мрежата, а при старото - вертикално (щрангово). При това малкият нов апартамент е на първи етаж над отоплени офисни помещения, но с еркер от около метър под голямата стая.
« Last Edit: 12.01.2017, 00:05:17 by blagun »

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #48 on: 10.01.2017, 21:26:25 »

Зависи и каква температура се поддържа вътре явно, но това ми се вижда твърде нереално огромна разлика. Дори спрямо квадратурата 73 и 65 квадрата повече от 3 пъти разлика ми се вижда нереално :blink: При 6-7 месеца отоплителен сезон икономията между първото и третото е една хубава почивка за 2-ма на морето за няколко дена  :D

Сега разбираш ли защо е хубаво да си смениш чамчето от Коми дето ти се нарича прозорец и да си поставиш топлоизолация, съобразно съвременните, а не социалистическите норми за топлоизолираност?! Тия актуални класове енергийна ефективност не са направени да ти правят сечено и да те принуждават да даваш пари, а за да можеш да плащаш ниски сметки, съобразно днешните цени, но и да намалиш своя екологичен отпечатък, консумирайки прекалено много заради неефективност!
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #49 on: 10.01.2017, 21:40:27 »
В такъв случай явно зависи и какъв тип е новата дограма и изолация. Защото съседи които си правеха ОР на апартамента-нова дограма и топлоизолация, преди 2 години при първите по-големи студове стъклопакета им се напълни с конденз и вода и като замръзна се спукаха, и според тях ефекта и сметките са си същите. Не знам дали за да е ефективно не трябва това да се направи на целия блок. Явно както спомена ти трябва да е някакъв троен стъклопакет за да има ефект. Иначе става конденз и се пълни с вода. Просто трябва да се направи качествено и с хубави материали, иначе ефектът ще е да направиш всичко в мухъл и спукани стъкла от конденз на стъклопакета след първите сериозни студове.

Интересно ми е и какви са разходите за отопление например на еднофамилна къща с площ 80 квадрата спрямо панелен или ЕПК апартамент 80 квадрата, при положение че къщата ще е всичко отвсякъде външно, стени, таван, а и при земя долу студа е по-сериозен, докато при апартамента от повечето страни има някой "да те топли" Може ли разликата да достигне до 2-3 пъти например, ако приемем че искаме да постигнем комфортна стайна температура вътре( според зависи кой как е свикнал между 17 и 23 градуса)
« Last Edit: 10.01.2017, 21:54:04 by Ivo »
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
« Reply #50 on: 10.01.2017, 23:13:37 »
Когато правиш ДЪЛГОСРОЧНА инвестиция не избираш по критерий най-ниска цена. Иначе ще се превърнеш в Столична община.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
« Reply #51 on: 11.01.2017, 00:02:38 »
Абсолютно вярно. Освен това дограмаджиите малко прекаляват с параметрите - троен стъклопакет, седемкамерна дограма... По-важно е качеството на изработка и монтаж. У дома сложихме двоен пакет и хубава май беше пет камерна дограма. Важно е да няма дупки между нея и стената, откъдето да духа, както и да е регулиран прозореца и тогава веднага се усеща и комфорт и икономия.
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #52 on: 11.01.2017, 09:53:08 »
преди 2 години при първите по-големи студове стъклопакета им се напълни с конденз и вода и като замръзна се спукаха
Ако вътре в пакета има конденз, значи самият пакет е калпав и се е разхерметизирал. Всичките ни прозорци са тройни и нито един не е имал конденз, а са вече на 10 години.

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #53 on: 11.01.2017, 12:47:41 »
В такъв случай явно зависи и какъв тип е новата дограма и изолация. Защото съседи които си правеха ОР на апартамента-нова дограма и топлоизолация, преди 2 години при първите по-големи студове стъклопакета им се напълни с конденз и вода и като замръзна се спукаха, и според тях ефекта и сметките са си същите. Не знам дали за да е ефективно не трябва това да се направи на целия блок. Явно както спомена ти трябва да е някакъв троен стъклопакет за да има ефект. Иначе става конденз и се пълни с вода. Просто трябва да се направи качествено и с хубави материали, иначе ефектът ще е да направиш всичко в мухъл и спукани стъкла от конденз на стъклопакета след първите сериозни студове.

Интересно ми е и какви са разходите за отопление например на еднофамилна къща с площ 80 квадрата спрямо панелен или ЕПК апартамент 80 квадрата, при положение че къщата ще е всичко отвсякъде външно, стени, таван, а и при земя долу студа е по-сериозен, докато при апартамента от повечето страни има някой "да те топли" Може ли разликата да достигне до 2-3 пъти например, ако приемем че искаме да постигнем комфортна стайна температура вътре( според зависи кой как е свикнал между 17 и 23 градуса)

Ами аз мисля, че успях да ги опиша - става въпрос за къща в Симеоново, където температурата е с 3-4 градуса по-ниска от тази в града. Къщата тъй като не е моя не знам точно колко квадрата е, но етажа е около 100 квадрата. Ако включим и банята където има лира. Това е единствения обитаем етаж. Отдолу има мазе, което се отоплява само от това, че котела за парното се намира долу. Но тъй катго е с пелети не се отделя чак толкова много излишна топлина, понеже има и терморегулатор и общо взето при 55-56 градуса изключва. Отгоре има някакво помещение, което е необитаемо - т.е. не ми е ясно как се влиза в него, защото не се вижда начин, но в същото време има някакво прозорче. Става въпрос за кухината под покрива. Прозорците са със сменена дограма, но каква не знам. Едно че не разбирам, второ че нямам идея. Има някаква изолация слагана но мисля, че е вътрешна, защото не е отвън. Но каква точно и как не знам. Но понеже трябва около 1.5-2 дни при изменение на температурата да се усети вътре е ясно, че има някакво изолиране, защото с толкова външни стени щяхме да измръзнем като зайци.
И така мога да дам параметрите в чували с пелети. Поддържаме уж 19 градуса в помещението, но това не е така - просто е сложен термостата в прдверието, където е вратата за коридора, който води към  външната врата - съответно най-много се охлажда. Затова в топлата стая при 19 гр. стои температурата около 23-24 гр., в кухнята около 20-21, в по-студената стая и прдверието варира от 19.5 при стоп на парното , до около 18 докато затопли.
Разходите за отопление в чували пелети зависят само от външната температура, горе-доли така:
външна температура от -15 до -5 - 3-3.5 чувала пелети.
 от -5 -8 градуса до +5-6 гр. два чувала
от 5-6 градуса до +7-8 гр. - 1 чувал до 1.5 чувала.

Не съм бил в къщата при повече от 8 градуса температура и затова по-малко от 1 чувал за 24 часа не съм видял да се хаби.
За периода от 7 дек. до 10 януари изгоряха 1 тон пелети. Тези конкретните са
http://pirinpelletrazlog.com/images/sidebar/img1.jpg.
Калоричността е дадена в сайта: калорийна мощност ≥ 4500 ккал/кг.
Мисля,че може да се сметне колко излиза отоплението по този начин и да се приравни с топлофикация и/или друг вид отопление.

Offline bigblondewolf

• Маниак
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 55310178
    • View Profile
« Reply #54 on: 11.01.2017, 18:17:20 »
Точно отопление с пелети и централно отопление са несравними, понеже няма къща с абонатна станция (или поне не знам за такава), а котел с пелети в апартамент не върви :) Освен това има огромна разлика между отоплението на къща и апартамент - по никакъв начин не може да разглеждаш всеки апартамент в блока като отделна сграда и това колко топлят съседите от всички страни оказва огромно влияние на температурата и разхода на енергия. Ти може да си мислиш, че ти излиза евтино да се топлиш с климатик, но пък комшиите плащат за парно и затова твоят климатик го дава по-хлабаво.
Семейният скандал е като рок концерт. Винаги започва с новия материал и завършва със старите хитове

Offline bdz43r

• View Profile
    • Email
« Reply #55 on: 11.01.2017, 18:50:09 »
Срещу мен имаше две къщи с обща абонатна станция в гаража на едната. Обаче се отказаха от парното, а после и събориха къщата със станцията... Но се намират все пак такива къщи.
През зимата вътре беше такава жега, че отваряха прозорците, а ние си носехме чаршафите да ги сушим на техните радиатори и след 30 мин бяха готови
а котел с пелети в апартамент не върви :)
Аз съм с камина в една от стаите, а не пълноценен котел. 14 kW с перспектива да топли и горния етаж в бъдеще.
Много по-чисто и лесно от отопление на дърва, но изисква грижи, които са непривични, ако си свикнал на ток или централно парно - чистене, изхвърляне не пепел, носене на чувалчета, поддържане на запас от гориво.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #56 on: 11.01.2017, 20:55:48 »
Аз защото никога не съм имал в дома си печка, камо ли да се топля на твърдо, искам да попитам колко по-скъпо излиза отоплението на пелети, сравнено с дърва? Например, колко струват пелетите еквивалентни на 10 кубика дърва?

Offline stankos

• View Profile
« Reply #57 on: 11.01.2017, 21:25:01 »
Преди , когато работех редовна смяна камината я палех само събота , неделя и празнични дни , когато сме си били по цял ден вкъщи ! За един отоплителен сезон ми отиваха между 3 и 4 кубика дърва ! През останалото време на климатици ! Имам Мидея инверторна 12-ка , която отоплява спалнята , коридорчето и банята ! И много дърто Хитачи , което се грижи за топлината в кухнята и детската стая ! Миналият отоплителен сезон съм платил 160 лева най-висока сметка за ток !
Този сезон съм на смени и в 3 от 4 дни паля камината и от началото на Декември до момента съм изгорил около 3 кубика дърва ! Съответно климатиците работят 1 от 4 дни ! За периода 17,11 до 16,12 съм платил 156 лева за ток ! Камината подгрява и топлата вода в къщи , когато гори , в другия случай бойлера работи на ток !
Кубик дъб се намира между 70 и 80 лева на метровки ! Отделно рязане и цепене , което не си ли свършиш сам струва също пари ! Мизерията с чистенето оставям настрана ! Удоволствието да гледаш навън снежната виелица пред камината с чашка греяна крушова ракия или червено вино е несравнима и си заслужава всичките несгоди !
« Last Edit: 11.01.2017, 21:30:57 by stankos »

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #58 on: 11.01.2017, 21:47:44 »
еднофамилна къща с площ 80 квадрата
Нямаше как да не ми направи впечатление...

Offline ooleg

• View Profile
« Reply #59 on: 12.01.2017, 11:28:25 »
Аз защото никога не съм имал в дома си печка, камо ли да се топля на твърдо, искам да попитам колко по-скъпо излиза отоплението на пелети, сравнено с дърва? Например, колко струват пелетите еквивалентни на 10 кубика дърва?

Ами те пелетите си се правят от дърва, но не е лесна работа според мен да си се обръщат в дърва. Първо заради видовете дърва и видовете пелети. При дървата като се топлихме на дърва във Варна се е случвало 3 кубика дърва през една година да са доста повече от 3 кубика дърва през друга, съответно от друг продавач. Т.е. винаги стои въпроса колко са 3 куб. дърва. При пелетите е ясно колко са 1 тон пелети. Там разликата е най-вече кой клас са - т.е. дали почти изгарят с малко пепел или оставят много пепел след себе си, а някои , които съдържат кора от дървета оставят и шлака, която иска чистене на пепелника на горелката, където изгарят - защото ако са с много шлака, и не го изчистиш 2 дни според мен на 3-4 ден няма да има място да паднат достатъчно за запалване.
Пелетите са си хубаво нещо, но ги продават на много раздута цена като за България и от там опорочават идеята.  Като за пример ще дам, че пелети от слънчоглед и слама, които са много боклучави и масово НЕ се използват за битово отопление, с някакви изключения са по 240 и отгоре лева за тон. Като се знае, че сламата и слънчогледа, често ги изгарят като непротребни , а някой като ги пресова да ти ги продава на тая цена?!