Author Topic: Мобилните оператори  (Read 3053 times)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Re: Мобилните оператори
« Reply #20 on: 10.10.2017, 22:34:32 »
Нали имаш един екземпляр от подписания от теб договор? По принцип при сключването на договор най-напред трябва да се закрие старият - бил той Прима, на юридическо лице (както беше моят случай) и т.н. Не е възможно да не са ти активирали втора СИМ карта, а да ти искат абонаменти за две. Така са доста уязвими и си е случай за Комисията за защита на потребителите.

Иначе сътрудниците си правят оглушки, за да ти пробутат план или телефон на промоция с нова СИМ карта. Миналата година се опита да ме финтира агентка на Близу (тогава вече бяха част от Мтел), която два месеца ми звъня, за да ми напомни, че договорът ми изтича и незнам си какви изгодни неща ми предлага. В момента, когато поставям условието - ОК, но със съществуваща СИМ карта, получавах усукване. Същото - в офис на Близу и чак в МТел - при Кауфланда в Младост-3 ми се отвори парашутът. Ако старият ти план е имал някакви рестрикции по прекратяването му - трябвало е да ти го кажат при подписването на новия договор: при мен условието беше договорът с Близу да е в последните си три месеца.
« Last Edit: 10.10.2017, 22:47:14 by blagun »

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #21 on: 10.10.2017, 22:43:48 »
Ясно, това е добре и утре ще си погледна хубаво договора и ще проуча въпроса. Уточнявам, че и по време на сделката съм се подписвал само електронно и никакви писмени документи не са ми представяни в момента на сключването. Старият ми договор е изтекъл юли тази година, тогава си беше в сила. СИМ карта за новия план още нямам, тъй като както споменах ми казаха първо да си погася всички задължения и тогава щели да ми я дадат. Ясно е, че търговските представители ще направят и невъзможното да те убедят да сключиш сделка, за да си покрият таргета, но не предполагах, че си служат и с измами...

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #22 on: 10.10.2017, 22:48:06 »
Е как с една СИМ карта ще те тарифират на два плана?

Ти си се подписал електронно, но не ти ли дадоха разпечатка?
« Last Edit: 10.10.2017, 22:54:33 by blagun »

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #23 on: 10.10.2017, 22:55:22 »
Нямам идея, тогава служителят им не ми е дал карта, макар че съм си сложил действително подписа на сключването на нов тарифен план, както и не споменал нищо по въпроса. А в договора е упоменато, че може да бъде прекратен само при заплащане на на неустойка в размер на дължимите такси до края му...

Разпечатка ми дадоха, но разбира се не съм я прегледал обстойно (моя грешка), но така или иначе вече съм си сложил подписа. Единствения споменат начин за прекратяване на договора, поради някакво несъгласие е с погасяването на дължимите такси...
« Last Edit: 10.10.2017, 22:58:52 by bagercho »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #24 on: 10.10.2017, 22:57:33 »
Новият договор - да, но старият?

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #25 on: 10.10.2017, 23:03:04 »
Новият договор - да, но старият?
Старият договор беше за 2 години и трябва да е изтекъл както казах през юли тази година. В момента нямам идея дали е подновен автоматично или е прекратен. В него условията са същите. Оказва се явно, че той няма никаква връзка с телефона както уж трябваше да бъде, както и че такава възможност телефон да се купи без план май просто няма...

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #26 on: 10.10.2017, 23:07:45 »
Да, телефон без план не може да се купи. Договорът не може да се прекрати безнаказано, защото са ти дали телефон. Но старият трябва да се прекрати. Автоматично подновяване за нови две години май е забранено от известно време - има уведомяване с 1 месец. Така че в най-лошия случай ще си назад с няколко стари такси. Но тъй като не са ти дали втора СИМ карта при сключване на вгори според тях договор, са уязвими и трябва да ескалираш случая до получаване на задоволително решение
« Last Edit: 10.10.2017, 23:12:23 by blagun »

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #27 on: 10.10.2017, 23:15:56 »
Добре, ясно че служителят им ми е предоставил абсолютно невярна информация. Изрично съм го попитал тогава има ли начин да взема нов телефон без нов договор и той ми е обяснил, че може да ми го пусне към текущия договор. Мога ли наистина в такъв случай да си търся правата в КЗП и да докажа, че е било така? Хубавото е, че името на въпросния служител го има, но това едва ли е от значение, може и отдавна вече да не работи там...
Повдигам въпроса сега, защото почнаха до досаждат и другите помяри, зовящи се "събирачи на вземания". Сумата сигурно е набъбнала доста вече...

Отделно сега се сещам, че Примата, която ползва майка ми също е на мое име. ЗНачи явно няма проблем да имам 3 различни договора на мое име, а всъщност не е точно така...
« Last Edit: 10.10.2017, 23:25:52 by bagercho »

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #28 on: 10.10.2017, 23:24:23 »
Думите отлитат, но фактът, че нямаш две активни СИМ карти, не може да бъде прикрит от Мтел.

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #29 on: 10.10.2017, 23:27:53 »
В такъв случай утре ще пусна едно писъмце до КЗП да видя какво ще се произнесат те. Мерси за информацията.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #30 on: 10.10.2017, 23:32:31 »
Сега си видях договора с Мтел от миналата година. В Приложение 1 го пише черно на бяло мобилният номер, за който се отнася. Отделно имам заявление за смяна на абонат (в моя случай - от юридическо на физическо лице) плюс частта от таксата по стария план до момента на прекратяване, която съм платил кеш на място при подписване на новия договор. Абсолютно невъзможно е да се добави телефон на промоция (на изплащане или кеш) към действащ договор - и това ги питах в края на годината и ме отрязаха, така че сътрудникът те е подвел много грубо.

Успех в борбата с октопода!
« Last Edit: 10.10.2017, 23:39:11 by blagun »

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #31 on: 10.10.2017, 23:36:32 »
Сега го погледнах и аз "новия" ми номер, набрах го за проба - все още е неактивен.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #32 on: 11.10.2017, 08:30:20 »
Хммм, мисля че има /имаше поне преди опция да си купиш мобилен телефон без договор само апарата и да си към някой оператор без продължително обвързване, ами на открита сметка колкото си говориш на някаква тарифа. Обаче вероятно излиза доста по-скъпо, и като не е педплатено няма безплатни минути, безплатен интернет.

На мен така ми омръзна да си сменям интернет оператора, и питах дали може да е договор без обвръзване, утре искам да го прекратя и да не дължа нищо. Оказа се че може и има такава опция, но месечната такса е с 10 лева по-висока, плащам си месец за месец и като искам да го прекратя просто спирам да плащам и като ми изтече месеца за който съм платил вече не дължа нищо.

Поразпитай, но мисля че и при мобилните оператори има такава опция, разбира се на доста по-висока цена.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #33 on: 11.10.2017, 11:00:43 »
Много ясно, че от произволен магазин или от Pazaruvaj.bg можеш да си вземеш телефон без обвързващ договор. Но когато нямаш пари и търсиш на изплащане, няма начин да го направиш без обвързващ договор (освен ако не теглиш потребителски кредит).

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #34 on: 07.11.2017, 12:30:47 »
Да ви се "похваля", че подадох жалба към КЗП, но заради някакъв проблем с регистрацията на сайта им, жалбата ми близо месец дори не е била получена. Обадих се на някакви телефони миналата седмица и най-накрая е регистрирана и чакам становище. Междувременно получих писмо, в което пише, че вече дължа на Мтел колосалната за нещо подобно сума от 911 лева...

Offline coast96

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #35 on: 12.11.2017, 23:42:24 »
Моят съвет е да се свържеш с “Господари на Ефира” за съдействие . На 100% ще се увенчаеш с успех!

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #36 on: 13.11.2017, 10:59:24 »
Ще видя какво ще кажат от КЗП, после вероятно ще се консултирам с адвокат, може и до господарите...

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #37 on: 13.11.2017, 12:40:48 »
Моето момче, в голяма беля си се набутал. ще ти кажа какво се случи на двама души мои познати. един колега и един роднина. това е много стара схема за измами от МТЕЛ. очевидно още я ползват. казват ти, че можеш да си вземеш апарат и да ти го пишат към сегашния договор. ама ти правят втори договор. Дават ти да подпишеш уж само за телефона, а вътре пише, че това е втори договор. И повечето хора не гледат какво подписват. после ти дават един рекламен плик. вътре е телефона, договора и сим картата. обикновено бутат симкартата между страниците на договора. И това не го правят отделни служители. Така ги учат всичките. Навсякъде по техните офиси се пробват на тази схема. който служител успее - получава бонус към заплатата. обикновено хората забутват някъде симкартата, но като отидат в офис на МТЕЛ им казват, че има симкарта. няма значение дали е активирана или не. важното е, че се води дадена на клиента. и ако клиента иска нова, това се води преиздаване. а за да са направи услугата преиздаване - трябва да се платят всички задължения. а дори самото "преиздаване" се плаща. 

Обаче измъкване няма! ти си подписал договор черно на бяло и много трудно можеш да докажеш че си измамен. моя колега се консултира с адвокат. и той му каза, че е загубена кауза да водят дело за измама. друг начин за доказване няма. И ако договора се представи в съда, съдията приема, че това е официален договор. и ти трябва да си изпълниш задълженията по него. И те осъжда. И колегата го осъдиха да плати всичките месечни такси за 2 години, лихви, такси и кви ли не още разноски. тоя телефон му излезе златен. осъдиха го за 1600 лева. и 500 лева за хонорар за адвоката.

Братовчед ми и той се насади на тая измама. ама той прецени, че е по-добре да плати когато започнаха да го търсят от фирми за събиране на задължения. и когато му разказах историята на колегата. той се размина само с месечните такси за двете години. без други разноски.

Препоръчвам ти да се замислиш да платиш. или още по-добре - ползвай си втората карта. така парите няма да отидат на вятъра. дай я на някой познат, ако не ти трябва да тебе. и НИКОГА не подписвай нещо преди да си го прочел!!!

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #38 on: 13.11.2017, 13:58:35 »
Няма втора карта, не са ми я дали, в което съм сигурен. Ако това наистина е стара схема за измами, то наистина трябва да се даде гласност на този проблем...
« Last Edit: 13.11.2017, 14:01:10 by bagercho »

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #39 on: 15.11.2017, 17:26:28 »
Дали са ти пуснали сим картата в пликчето или дали не са ти я дали, няма никакво значение. Важното е, че тази карта се води дадена на тебе. Ти като си се подписал означава, че си я приел. Оттам нататък не е работа на МТЕЛ какво се случва с тази карта. Така разсъждава съда.

Че схемата е стара, стара е. Но колегата му се случи преди 4-5 години. А на братовчеда преди 2 години някъде. А когато братовчеда се беше разпитал насам-натам, разбра и от някакъв негов познат, който е станал жертва на същата схема преди повече от 10 години.

Няма кой да даде гласност, защото трудно някой официално ще признае, че това е измама. Всичко е написано черно на бяло. В такъв случай е важно какво пише на хартията, а не какво твърдиш, че са ти казали. От МТЕЛ разчитат на това, че българина масово не чете това, което подписва. Когато всички се научим да четем какво подписваме, тогава тази схема ще изчезне.