Author Topic: Карти и билети за пътуване в ГТ / Таксуване  (Read 169901 times)

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
Колеги, вярно ли е че вече няма ограничение за размера на багажа в градския транспорт?
Според Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община:
„Чл. 13. (1) Пътуващите с редовен превозен документ имат право да превозват в превозните средства на обществения градски транспорт:

1. безплатно два броя ръчен багаж.“

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Как така да няма? Трудно ще качиш гардероб, но ако все пак го направиш ще трябва да му платиш превоза. Безплатно може до 2 бр. с общ размер на страните до 140 см за всеки. По-големите се таксуват всяко по отделно.

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
Вече няма посочени конкретни размери и няма сбор на страните!

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Ограниченията отдавна отпаднаха. Имаш право на 2 броя багаж като се разчита на съвестта на пътуващите да не превозват по-обемисти багажи.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline Neronov

• Защо пиша толкова много?
  • R.I.P 1210
    • View Profile
Тези,които са тръгнали да пренасят гардероби,перални,печки и т.н. с автобуса надали имат редовен превозен документ за самите тях,още по-малко вероятно за пералнята. Правилото за размера на багажа 99% от случаите се прилагаше само в района на летището и гарата с цел събиране на глоби от заблудени туристи.

Offline abs111

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Точно така,преди няколко години около Коледа се качих от гарата в посока Борово.Уважаемата г-жа контрольор още с качването ми се запъти към мен виждайки поредният заблуден провинциалист,да ама не показах и превозния си документ и любезно и обясних че си знам правата,отговора беше че ще и падна и друг път....

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Първо - благодаря за информацията!

Обаче това е пълна глупост!!! Защо са го махнали това правило? Ясно е че тия които разнасят гардероби, перални и прочее не са редовни по принцип. Ама има и редовни пътници които се качват с огромни сакове и куфари които заемат много място. особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Колко често се случва това? Всеки ден? Дълбоко се съмнявам. Това възпрепятствало ли е теб да ползваш общата обществена услуга "обществен транспорт"?
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.

Защо яд? Парите за куфарите не отиваха за подобряване на вместимостта на превозните срредства, а в някаква недефинирана дупка в бюджета. Сега поне е ясно, че пътник и багаж са неделимо цяло. Мен повече ме е яд, че отивайки към летището и гарата в метрото обикновено няма място за багаж ми. Принуден съм да пътувам с наземен транспорт за да мога да пътувам що-годе комфортно, а не седнал върху куфара.

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Колко често се случва това? Всеки ден? Дълбоко се съмнявам. Това възпрепятствало ли е теб да ползваш общата обществена услуга "обществен транспорт"?
Разбира се че не е всеки ден. ама се случва. неотдавна в следобедния час пик групичка от 3-4 човека пътуваха за летището (предполагам, че беше така защото останаха в метрото в посока дружба). Всеки беше с един или два огромни куфара. И бяха напълнили едно от тези пространства до вратите на вагона. В този случай те възпрепятстваха сериозно услугата "обществен транспорт" за всички в този вагон.

Ако се плащаше за багаж - тези хора щяха да се замислят да не ползват метрото. Да и аз съм за това хората да ползват повече градски транспорт. ама в този случай щяха да направят услуга и на себе и на другите ако ползваха такси. или приятел да ги метне с кола.

Защо яд?
Яд защото място което може да се използва от хора, е заето от огромни куфари. И това е без пари. Поне ако се плащаше за това място - така ще има някаква справедливост.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
А още по-справедливо би било интервалите на движение да са адекватни, така че изобщо да не ти правят впечатление куфари, гардероби  и пр.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Все едно ще правят впечатление - на мястото на голям куфар може да пътува човек, също така куфарите затрудняват разминаването в превозното средство, ако не са на специалната площадка за колички и обемисти багажи. :rolleyes: Не е без значение и задръжката за качване/сваляне на обемисти багажи. :rolleyes: Затова е нормално да има таксуване, евентуално може багажът да е безплатен при закупен абонамент за 24 часа или по-дълъг срок. :rolleyes:

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Имало то. Попътувай из Европа и като се върнеш покажи къде се заплаща багажа. Тогава пак може да разсъждаваме на тази тема. Възрастните хора също се качват и слизат бавно, да ги обложим с допълнителен билет и тях, все пак нали трябва да е "честно".

Offline fafan

• Наистина съм луд
    • View Profile
    • Email
Яд защото място което може да се използва от хора, е заето от огромни куфари. И това е без пари. Поне ако се плащаше за това място - така ще има някаква справедливост.

Няма логика. Във влака за Бургас плащаш ли за куфар? Не. Тогава няма логика да плащаш за него и в трамвая до гарата. Единствено оправдано е в наредбата да са изброени специфични предмети, които застрашават или пречат на останалите пътници, например: бомба с часовников механизъм, тенджера с миризлива манджа , тонколонка с чалга и така нататък. Ама този списък трябва да е императивен и конкретен, всичко извън него е разрешено. Ако гардероб не е в списъка значи е разрешен, стига да мине през вратата на автобуса.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
http://www.dpp.cz/en/fares-in-prague/
Примерно в Прага има билети за багаж и глоби за нетаксуван такъв, макар и цените да са по-ниски в сравнение с тези за пътниците. :rolleyes:
« Last Edit: 11.02.2019, 16:19:27 by V.Peichev »

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile

Няма логика. Във влака за Бургас плащаш ли за куфар? Не. Тогава няма логика да плащаш за него и в трамвая до гарата. Единствено оправдано е в наредбата да са изброени специфични предмети, които застрашават или пречат на останалите пътници, например: бомба с часовников механизъм, тенджера с миризлива манджа , тонколонка с чалга и така нататък. Ама този списък трябва да е императивен и конкретен, всичко извън него е разрешено. Ако гардероб не е в списъка значи е разрешен, стига да мине през вратата на автобуса.
Във влака за Бургас има специално място за багаж където няма да пречи.

Но истината е друга. Както каза колегата:
А още по-справедливо би било интервалите на движение да са адекватни, така че изобщо да не ти правят впечатление куфари, гардероби  и пр.
Е за това съм напълно съгласен. Ако возилата са редовни и няма бутаница - тогава багажа няма да пречи.

Ама това значи метрото да е минута, минута и половина в общия участък. в пиковите часове. а основните рейсове, трамваи и тролеи - на 4-5 минути.

Offline V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Минута и половина е минималният възможен минимален интервал в метрото - АЛС не позволява по-малък. :rolleyes: Дори и да има техническа възможност при 2-3 минути времепътуване между станциите и интервал минута неизбежно ще се наложи изчакване на влаковете съответно ще намалее сериозно средната скорост. :rolleyes:
« Last Edit: 11.02.2019, 16:30:22 by V.Peichev »

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Първо - благодаря за информацията!

Обаче това е пълна глупост!!! Защо са го махнали това правило? Ясно е че тия които разнасят гардероби, перални и прочее не са редовни по принцип. Ама има и редовни пътници които се качват с огромни сакове и куфари които заемат много място. особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.
Напротив, допълнителното таксуване на багаж е пълна глупост. Където и да съм пътувал, никъде не е имало ограничение в размерите на багажа. В Шотландия даже има предвидено място за багаж в автобусите.
Единственият резултат от това абсурдно правило беше, че нагли контрольори събираха лесно глоби и вгорчаваха почивката на хиляди туристи и българи, прибиращи се от чужбина.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Във влака за Бургас има място за куфарите, но никой не ме спира да пътувам с 5-6 куфара и местата да изчезнат.