Author Topic: Карти и билети за пътуване в ГТ / Таксуване  (Read 174938 times)

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
Колеги, вярно ли е че вече няма ограничение за размера на багажа в градския транспорт?
Според Наредбата за реда и условията за пътуване с обществения градски транспорт на територията на Столична община:
„Чл. 13. (1) Пътуващите с редовен превозен документ имат право да превозват в превозните средства на обществения градски транспорт:

1. безплатно два броя ръчен багаж.“

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
Как така да няма? Трудно ще качиш гардероб, но ако все пак го направиш ще трябва да му платиш превоза. Безплатно може до 2 бр. с общ размер на страните до 140 см за всеки. По-големите се таксуват всяко по отделно.

Offline niki88z

• Наистина съм луд
  • Извън релси!
    • Skype Me™!
    • ICQ Messenger - 387296800
    • View Profile
    • Email
Вече няма посочени конкретни размери и няма сбор на страните!

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Ограниченията отдавна отпаднаха. Имаш право на 2 броя багаж като се разчита на съвестта на пътуващите да не превозват по-обемисти багажи.
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Online Neronov

• Защо пиша толкова много?
  • R.I.P 1210
    • View Profile
Тези,които са тръгнали да пренасят гардероби,перални,печки и т.н. с автобуса надали имат редовен превозен документ за самите тях,още по-малко вероятно за пералнята. Правилото за размера на багажа 99% от случаите се прилагаше само в района на летището и гарата с цел събиране на глоби от заблудени туристи.

Offline abs111

• View Profile
Точно така,преди няколко години около Коледа се качих от гарата в посока Борово.Уважаемата г-жа контрольор още с качването ми се запъти към мен виждайки поредният заблуден провинциалист,да ама не показах и превозния си документ и любезно и обясних че си знам правата,отговора беше че ще и падна и друг път....

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Първо - благодаря за информацията!

Обаче това е пълна глупост!!! Защо са го махнали това правило? Ясно е че тия които разнасят гардероби, перални и прочее не са редовни по принцип. Ама има и редовни пътници които се качват с огромни сакове и куфари които заемат много място. особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.

Offline viktorlc

• Нямам спирка
  • www.bgtransport.org
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Сдружение "Градски транспорт и инфраструктура"
    • Email
Колко често се случва това? Всеки ден? Дълбоко се съмнявам. Това възпрепятствало ли е теб да ползваш общата обществена услуга "обществен транспорт"?
храна за мозък - http://www.banitza.net/

Offline fafan

• View Profile
    • Email
особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.

Защо яд? Парите за куфарите не отиваха за подобряване на вместимостта на превозните срредства, а в някаква недефинирана дупка в бюджета. Сега поне е ясно, че пътник и багаж са неделимо цяло. Мен повече ме е яд, че отивайки към летището и гарата в метрото обикновено няма място за багаж ми. Принуден съм да пътувам с наземен транспорт за да мога да пътувам що-годе комфортно, а не седнал върху куфара.

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile
Колко често се случва това? Всеки ден? Дълбоко се съмнявам. Това възпрепятствало ли е теб да ползваш общата обществена услуга "обществен транспорт"?
Разбира се че не е всеки ден. ама се случва. неотдавна в следобедния час пик групичка от 3-4 човека пътуваха за летището (предполагам, че беше така защото останаха в метрото в посока дружба). Всеки беше с един или два огромни куфара. И бяха напълнили едно от тези пространства до вратите на вагона. В този случай те възпрепятстваха сериозно услугата "обществен транспорт" за всички в този вагон.

Ако се плащаше за багаж - тези хора щяха да се замислят да не ползват метрото. Да и аз съм за това хората да ползват повече градски транспорт. ама в този случай щяха да направят услуга и на себе и на другите ако ползваха такси. или приятел да ги метне с кола.

Защо яд?
Яд защото място което може да се използва от хора, е заето от огромни куфари. И това е без пари. Поне ако се плащаше за това място - така ще има някаква справедливост.

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
А още по-справедливо би било интервалите на движение да са адекватни, така че изобщо да не ти правят впечатление куфари, гардероби  и пр.

Online V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Все едно ще правят впечатление - на мястото на голям куфар може да пътува човек, също така куфарите затрудняват разминаването в превозното средство, ако не са на специалната площадка за колички и обемисти багажи. :rolleyes: Не е без значение и задръжката за качване/сваляне на обемисти багажи. :rolleyes: Затова е нормално да има таксуване, евентуално може багажът да е безплатен при закупен абонамент за 24 часа или по-дълъг срок. :rolleyes:

Offline RADOCVET

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
Имало то. Попътувай из Европа и като се върнеш покажи къде се заплаща багажа. Тогава пак може да разсъждаваме на тази тема. Възрастните хора също се качват и слизат бавно, да ги обложим с допълнителен билет и тях, все пак нали трябва да е "честно".

Offline fafan

• View Profile
    • Email
Яд защото място което може да се използва от хора, е заето от огромни куфари. И това е без пари. Поне ако се плащаше за това място - така ще има някаква справедливост.

Няма логика. Във влака за Бургас плащаш ли за куфар? Не. Тогава няма логика да плащаш за него и в трамвая до гарата. Единствено оправдано е в наредбата да са изброени специфични предмети, които застрашават или пречат на останалите пътници, например: бомба с часовников механизъм, тенджера с миризлива манджа , тонколонка с чалга и така нататък. Ама този списък трябва да е императивен и конкретен, всичко извън него е разрешено. Ако гардероб не е в списъка значи е разрешен, стига да мине през вратата на автобуса.

Online V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
http://www.dpp.cz/en/fares-in-prague/
Примерно в Прага има билети за багаж и глоби за нетаксуван такъв, макар и цените да са по-ниски в сравнение с тези за пътниците. :rolleyes:
« Last Edit: 11.02.2019, 16:19:27 by V.Peichev »

Offline Марин Петров

• Запален по ГТ
    • View Profile

Няма логика. Във влака за Бургас плащаш ли за куфар? Не. Тогава няма логика да плащаш за него и в трамвая до гарата. Единствено оправдано е в наредбата да са изброени специфични предмети, които застрашават или пречат на останалите пътници, например: бомба с часовников механизъм, тенджера с миризлива манджа , тонколонка с чалга и така нататък. Ама този списък трябва да е императивен и конкретен, всичко извън него е разрешено. Ако гардероб не е в списъка значи е разрешен, стига да мине през вратата на автобуса.
Във влака за Бургас има специално място за багаж където няма да пречи.

Но истината е друга. Както каза колегата:
А още по-справедливо би било интервалите на движение да са адекватни, така че изобщо да не ти правят впечатление куфари, гардероби  и пр.
Е за това съм напълно съгласен. Ако возилата са редовни и няма бутаница - тогава багажа няма да пречи.

Ама това значи метрото да е минута, минута и половина в общия участък. в пиковите часове. а основните рейсове, трамваи и тролеи - на 4-5 минути.

Online V.Peichev

• Нямам спирка
    • View Profile
Минута и половина е минималният възможен минимален интервал в метрото - АЛС не позволява по-малък. :rolleyes: Дори и да има техническа възможност при 2-3 минути времепътуване между станциите и интервал минута неизбежно ще се наложи изчакване на влаковете съответно ще намалее сериозно средната скорост. :rolleyes:
« Last Edit: 11.02.2019, 16:30:22 by V.Peichev »

Offline Sofia

• Нямам спирка
  • R.I.P. 1511 (1985-2015)
    • View Profile
Първо - благодаря за информацията!

Обаче това е пълна глупост!!! Защо са го махнали това правило? Ясно е че тия които разнасят гардероби, перални и прочее не са редовни по принцип. Ама има и редовни пътници които се качват с огромни сакове и куфари които заемат много място. особено в час пик е доста неприятно като се качат някакви с огромни куфари. Поне ако знаеш, че са длъжни да си плащат за куфарите - няма да те е яд че заемат толкова място.
Напротив, допълнителното таксуване на багаж е пълна глупост. Където и да съм пътувал, никъде не е имало ограничение в размерите на багажа. В Шотландия даже има предвидено място за багаж в автобусите.
Единственият резултат от това абсурдно правило беше, че нагли контрольори събираха лесно глоби и вгорчаваха почивката на хиляди туристи и българи, прибиращи се от чужбина.

Offline hitar_potter

• Наистина съм луд
    • View Profile
Във влака за Бургас има място за куфарите, но никой не ме спира да пътувам с 5-6 куфара и местата да изчезнат.

Offline TRAMS SOFIA

• Ограничени права
  • Наистина съм луд
  • Системата ни убива
    • View Profile
Съвсем нормално е да има изискване за билет за багажа, още повече за такъв с големи размери. В противен случай, съвременния Бай Ганьо ще си натовари хладилника, дивана, масата, бидона, бойлера и всякакъв подобни обемисти багажи. Не, че не се случва да се качи някой с нещо подобно - случва се, но винаги бива връщан.
"Отстрани може да изглеждам като човек, който прави каквото си иска, или като човек, който се държи както си иска. Може да изглеждам арогантен. Всякакъв може да изглеждам. Но истината е, че свободата има много висока цена и аз съм сключил договор със себе си да я плащам. И я плащам. И не се оплаквам.“