Author Topic: Новини и общи дискусии  (Read 40564 times)

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Новини и общи дискусии
« Reply #220 on: 07.02.2020, 10:08:50 »
"Приложението" е под 1 МБ, мисля беше около 800K. В такова количество приложение най-вероятно се крие един браузер към сайта на т.нар. услуга. Вече му дадох най-ниската оценка в Google Play.

Изпратено от моят DRA-L21 с помощта на Tapatalk

Offline Mammoth

• Moderator
  • Защо пиша толкова много?
  • ČKD Tatra T6A2-SF
    • View Profile
« Reply #221 on: 07.02.2020, 10:11:11 »
То си е браузър, който пренасочва към определен IP адрес, до колкото разбрах от един мой познат, около два дена след спирането на Варнатрафик не е имало информация по спирките, защото поради някаква причина общинския сайт е бил спрян. :laugh:
В 2313 ВТ :devil:
Почивайте в мир, 15Tr 02/6, 03/6 и 07/7. Завинаги живи... (2003/2007-2017г.)

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #222 on: 07.02.2020, 13:03:46 »
Тук може да се види становището на г-жа Якова по въпроса.

Aз питам следното:

1. Защо щом е толкова добра разработката по проекта и itransportvarna.bg "работи в пълния си капацитет", официалният сайт на ГТ Варна продължава да препраща към varnatraffic (и все още няма разписания там, а само времената на 409, изпълнявани от Транстриумф)? Нали уж по проекта движението на автобусите и тролеите се проследява от "устройства, които са проектирани специално за адекватното проследяване на позиционирането на превозните средства". Защо ГТ Варна продължава препраща към "технологично решение на „МАП Софт" ООД, което не е издържано дори спрямо стандартни минимални норми за качество, тъй като използваните устройства за проследяване на превозните средства са мобилни телефони!", а не към разработката за милиони по проекта? И защо хората предпочитат първото?

2. Защо докато varnatraffic функционираше за ДАПа не се даде гласността на itransportvarna.bg, която се дава сега?

2. Как може спирките са подредени по азбучен ред? Не знам в някой друг град да има сайт за информация за МГТ, поднесена по този хаотичен начин. Ако аз не съм от Варна и не я познавам, с какво това приложение ще ми помогне и ще ме улесни?

2. Защо няма секция "разписания+маршрути"?  За да разбереш маршрута на някоя линия трябва да отвориш съответната линия и да кликнеш горе вдясно, за да ти излезе на каратата. Обаче трябва да кликаш на всяка една спирка, за да видиш последователността (понеже като се отвори линията първоначално, спирките, както казах, са по азбучен ред). Относно разписанията - ако примерно искам да видя кога ще има автобус по-късно, а не в близкия час, трябва да цъкам пак няколко пъти докато ми излезе часа, който ме интересува. Защо никъде няма една нормална таблица с времената за целия ден + за събота и неделя?

3. Защо няма цени на билетите от/до спирка Х както във varnatraffiic?

4. Защо няма информация за автобусите - дали са пригодени за колички, дали имат климатик?

5. Защо сайтът и приложението по проекта са толкова тромави? Varnatraffic е доста по-бърз и функционален.

6. Защо тези неща трябва да се бистрят в любителски транспортен форум, а не са били съобразени от експертите, разработили сайта? Реално тук дори не опира толкова до пари, колкото до влагане на мисъл и логика в това, което се прави. Moovit, varnatraffic, Софбус24 и т.н. са доста по - user-friendly от това, което е предоставено на варненци по проекта.

7. Защо раздел "Новини" в общинския сайт от години стои празен, а всички новости и промени по МГТ се съобщаваха във varnatraffic?

8. Защо сайтът не е претърпял почти никакво развитие през времето, в което е пуснат? До колкото си спомням го има от 4-5 години и доста често беше недостъпен или не показваше всички движещи се автобуси. А азбучната подредба на спирките от тогава не е мръднала. За справка всеки може да влезе в раздел "Информация", където стои препратка към статия от 23.11.2017г. , когато "Линия №10 тръгна пилотно с автоматизирана билетна система". Днес сме 7.2.2020г.

В никакъв случай не би могло да се направи сравнение между използваното технологично решение на „МАП Софт" ООД, което не е издържано дори спрямо стандартни минимални норми за качество, тъй като използваните устройства за проследяване на превозните средства са мобилни телефони!
От техническа гледна точка, няма как да се сравняват мобилни телефони с екстра "GPS" и устройства, които са проектирани специално за адекватното проследяване на позиционирането на превозните средства.
Техническото решение на varnatraffic може да не са били професионални GPSи, но сайтът им определено е професионално направен и изпипан, за разлика от itransportvarna.bg. Oт всичко казано дотук, само GPS-ите могат да се изтъкнат като нещо професионално от гледна точка на по-надеждната и точна информация, която би трябвало да дават. При все това, че много пъти се е случвало автобуси да изчезват, да не се визуализират и т.н. от общинския сайт. А реално мен като пътник не ме вълнува толкова с какво се проследяват превозните средства, стига информацията да е точна. А докато превозвачите поддържаха добре смартфоните, това беше така.

Да, може да се следи в реално време МГТ, някои ще кажат по-добре от нищо. Но за толкова много наляти пари липсата на нормален интерфейс и базови функционалности не е оправдана.

И още нещо.
Аз бих добавил към хубавите въпроси, останали естествено без отговор от страна на ДАПа, следното:
Защо машините в автобусите не приемат плащане с карта, при условие, че имат заложена тази функцията, и защо не може да се плати с банкноти по-големи от 5 лв. и трябва всеки път да се молиш да ти върне ресто (понеже съм ставал свидетел на не един или два такива случаи).
« Last Edit: 07.02.2020, 14:40:25 by transtriumf »

Човек не е ли засадил поне едно дърво и не се ли е возил на Икарус не е живял.

Offline ikarus 01957

• Писател
  • **
  • Здрави крака - сигурен транспорт
    • View Profile
« Reply #223 on: 07.02.2020, 16:41:17 »
Вярно е или е слух, че Икономическа полиция е влязла на проверка в ГТ  :neznam:

Offline brusarski

• Начинаещ
  • *
    • View Profile
« Reply #224 on: 08.02.2020, 11:15:48 »
Тук може да се види становището на г-жа Якова по въпроса.

Aз питам следното:

1. Защо щом е толкова добра разработката по проекта и itransportvarna.bg "работи в пълния си капацитет", официалният сайт на ГТ Варна продължава да препраща към varnatraffic (и все още няма разписания там, а само времената на 409, изпълнявани от Транстриумф)? Нали уж по проекта движението на автобусите и тролеите се проследява от "устройства, които са проектирани специално за адекватното проследяване на позиционирането на превозните средства". Защо ГТ Варна продължава препраща към "технологично решение на „МАП Софт" ООД, което не е издържано дори спрямо стандартни минимални норми за качество, тъй като използваните устройства за проследяване на превозните средства са мобилни телефони!", а не към разработката за милиони по проекта? И защо хората предпочитат първото?

2. Защо докато varnatraffic функционираше за ДАПа не се даде гласността на itransportvarna.bg, която се дава сега?

2. Как може спирките са подредени по азбучен ред? Не знам в някой друг град да има сайт за информация за МГТ, поднесена по този хаотичен начин. Ако аз не съм от Варна и не я познавам, с какво това приложение ще ми помогне и ще ме улесни?

2. Защо няма секция "разписания+маршрути"?  За да разбереш маршрута на някоя линия трябва да отвориш съответната линия и да кликнеш горе вдясно, за да ти излезе на каратата. Обаче трябва да кликаш на всяка една спирка, за да видиш последователността (понеже като се отвори линията първоначално, спирките, както казах, са по азбучен ред). Относно разписанията - ако примерно искам да видя кога ще има автобус по-късно, а не в близкия час, трябва да цъкам пак няколко пъти докато ми излезе часа, който ме интересува. Защо никъде няма една нормална таблица с времената за целия ден + за събота и неделя?

3. Защо няма цени на билетите от/до спирка Х както във varnatraffiic?

4. Защо няма информация за автобусите - дали са пригодени за колички, дали имат климатик?

5. Защо сайтът и приложението по проекта са толкова тромави? Varnatraffic е доста по-бърз и функционален.

6. Защо тези неща трябва да се бистрят в любителски транспортен форум, а не са били съобразени от експертите, разработили сайта? Реално тук дори не опира толкова до пари, колкото до влагане на мисъл и логика в това, което се прави. Moovit, varnatraffic, Софбус24 и т.н. са доста по - user-friendly от това, което е предоставено на варненци по проекта.

7. Защо раздел "Новини" в общинския сайт от години стои празен, а всички новости и промени по МГТ се съобщаваха във varnatraffic?

8. Защо сайтът не е претърпял почти никакво развитие през времето, в което е пуснат? До колкото си спомням го има от 4-5 години и доста често беше недостъпен или не показваше всички движещи се автобуси. А азбучната подредба на спирките от тогава не е мръднала. За справка всеки може да влезе в раздел "Информация", където стои препратка към статия от 23.11.2017г. , когато "Линия №10 тръгна пилотно с автоматизирана билетна система". Днес сме 7.2.2020г.

В никакъв случай не би могло да се направи сравнение между използваното технологично решение на „МАП Софт" ООД, което не е издържано дори спрямо стандартни минимални норми за качество, тъй като използваните устройства за проследяване на превозните средства са мобилни телефони!
От техническа гледна точка, няма как да се сравняват мобилни телефони с екстра "GPS" и устройства, които са проектирани специално за адекватното проследяване на позиционирането на превозните средства.
Техническото решение на varnatraffic може да не са били професионални GPSи, но сайтът им определено е професионално направен и изпипан, за разлика от itransportvarna.bg. Oт всичко казано дотук, само GPS-ите могат да се изтъкнат като нещо професионално от гледна точка на по-надеждната и точна информация, която би трябвало да дават. При все това, че много пъти се е случвало автобуси да изчезват, да не се визуализират и т.н. от общинския сайт. А реално мен като пътник не ме вълнува толкова с какво се проследяват превозните средства, стига информацията да е точна. А докато превозвачите поддържаха добре смартфоните, това беше така.

Да, може да се следи в реално време МГТ, някои ще кажат по-добре от нищо. Но за толкова много наляти пари липсата на нормален интерфейс и базови функционалности не е оправдана.

И още нещо.
Аз бих добавил към хубавите въпроси, останали естествено без отговор от страна на ДАПа, следното:
Защо машините в автобусите не приемат плащане с карта, при условие, че имат заложена тази функцията, и защо не може да се плати с банкноти по-големи от 5 лв. и трябва всеки път да се молиш да ти върне ресто (понеже съм ставал свидетел на не един или два такива случаи).

Подобни въпроси зададох на съществото Якова на страницата "Интегриран градски транспорт на Варна", където това същество бе споделило обясненията си. Отговорът беше изтриване на въпросите и блокиране. В случая въпросът, който ме интересува е дали съществото Якова е по-нагло, отколкото глупаво, или по-глупаво, отколкото нагло.

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #225 on: 08.02.2020, 14:39:13 »
На Катедралата посока ЖП гара е спрял Соларис 12 на аварийни и е дошла линейка със свалена носилка. Каквото и да е станало, дано човека е добре. :/

Offline The user

• Приятел на ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #226 on: 08.02.2020, 16:07:23 »
На Катедралата посока ЖП гара е спрял Соларис 12 на аварийни и е дошла линейка със свалена носилка. Каквото и да е станало, дано човека е добре. :/
Солариса още стои там, дано нищо много лошо се е случило.

Offline skin

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #227 on: 08.02.2020, 20:19:40 »
Вероятно някой е припаднал, защото там му е минал единият час валидност на билета!  :laugh:

То верно в това село винаги е царяло хаос, ама напоследък май към дерето отиват нещата. Просто седя, чета и очите ми са ей такива  :eek: , гледайки какви размисли и замазвания стават от "инженери" и "отговорници по проект".  :eek: :eek: :eek:

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #228 on: 10.02.2020, 08:10:33 »
Още през 2016 г. ми стана ясно, че работите отиват на много зле.
Да си го кажем направо - акъла на кмета се оказа по-зле от тоя на Кирчо Йорданов. Оня беше вреден, обаче искаше да го избират голяма бройка хора, а сега и това го няма.

Едит:
Община Варна отбеляза дигитален антирекорд

Радвам се, че и аз съм част от това! Благодаря ти Биляна Якова и Портних!
« Last Edit: 12.02.2020, 14:46:14 by ooleg »

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #229 on: 14.02.2020, 00:15:33 »
Предложение за промяна на Info iTransport Varna
Във връзка с появилите се публикации в социалните мрежи изготвихме анкета, с която целим да съберем максимално полезни предложения за актуализация на мобилното приложение и интернет страницата Info iTransport Varna. Анкетата ще бъде активна до 16:00 часа на 21.02.2020 год.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #230 on: 14.02.2020, 14:23:28 »
И аз я получих през Google Play тъй като съм писал отзив за най-нехаресваното приложение в света.
https://www.dnevnik.bg/bulgaria/2020/02/14/4029317_aplikaciia_na_obshtina_varna_schupi_svetovniia_rekord/?ref=home_layer2

Съответно някои отговори успях да ги направя тематични като за днешния ден.
Имаше някакъв въпрос от рода на "какво не ви харесва в приложението", на който отговорих "какво не ви харесва в това да целунете жаба?".
и т.н.
Написах им и препоръка да го променят така, сякаш го правят за собствената си фирма, да видят как го правят хората и да не го преавят като за тъпи избиратели.

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #231 on: 17.02.2020, 23:51:11 »
До колкото разбрах другото дете също е слязло и се е обадило на майката. В крайна сметка са имали пари да си купят билет, но очевидно са били шашнати и в първия момент не са знаели какво да правят. Хвала на кондукторката, че вместо да им съдейства, директно ги е изхвърлила и явно им се е озверила. :fan: Това си е запазена марка на повечето й колежки, но все пак става дума за деца, малко човещина можеше да прояви. И нямам предвид да ги пусне гратис, а да ги насочи какво могат да направят. В такава ситуация е напълно нормално объркани и притеснени деца да не се сетят за на пръв поглед очевидни неща. Хвала и на всеобщото овчедушие на останалите пътници.  :fan:

« Last Edit: 18.02.2020, 00:49:40 by transtriumf »

Offline IKAR

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #232 on: 18.02.2020, 00:51:40 »
Ако в автобуса е имало камера, която е записала случката, кондукторката не само ще изхвърчи, ами и МВР, барабар с Агенцията за закрила на детето, ще се заемат с нея.  Щом са малолетни, не може току-така да ги свали, още по-малко на непознато за тях място вечерта, дори и да са нямали стотинки за билет. Отделно картите на учениците са поименни и веднага, след като детето си каже името, веднага може да се види в системата, че има карта и не лъже. Отделно можела е да се обади на автобус в обратната посока, който тъкмо наближава въпросната спирка - щели са да намерят картата и телефона. Децата е трябвало категорично да откажат да слязат от автобуса, по-добре да дойде някой началник, на който да обяснят проблема  - със сигурност щеше да намери решение. Възраждане е на няма и половин километър от ДАП-ската администрация....Ако аз бях на мястото на директора, вх най-малкото да се извиня.....

А реакцията на другите "граждани" не ме учудва - българите са такива, гледат само себе си, другите не го интересуват. Преди години една от телевизиите направи инсценировка - експеримент в софийски автобус. Двама нападат в рейса и се опитват да оберат едно момче. После попитаха хората наоколо видяха ли какво се случи и отговорът беше един и същ: "Не ме занимавайте, не ме интересува, имам си други, мои проблеми". Скоро се появи един клип как милиционер с качулка малтретира някакъв човек пред Ларгото и никой не реагира - как пък не се намери някой да озапти и проконтролира въпросния милиционер....
« Last Edit: 18.02.2020, 08:43:27 by IKAR »
Less travel by car! (използвайте по - малко лични автомобили за сметка на обществения транспорт, независимо от финансовите Ви възможности - препоръка на Европейската Комисия)

Да се отнеме незабавно лиценза за пътнически превози на БДЖ, тъй като изключително неадекватните разписания и опасният амортизиран подвижен състав водят до особено лошо транспортно обслужване.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #233 on: 18.02.2020, 16:04:23 »
IKAR, ситуацията в България пък особено във Варна, пък още по-особено в автобус на ГТ-Варна трудно ще протече по описаните от теб начини. Освен това се съмнявам, че има регистър на поименните карти като са хартиени май все още. Или поне никой не е писал в този форум, че не са хартиени вече.
Забелязал съм сравнявайки Варна и София, че във Варна всичко е по-напредничево от София, ако не е държавно, общинско, политическо или подобно. За съжаление почти всичко се допира до такова и го дърпа назад.

Изпратено от моят DRA-L21 с помощта на Tapatalk

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #234 on: 28.02.2020, 13:46:37 »
varnatraffic работи от 2013г.,

През 2015г. по проект "Интегриран Градски Транспорт" (ИГТ), Община-Варна в лицето на Иван Портних и Биляна Якова, сключиха договор за изграждане на алтернативна система с консорциум "Обединение Модерен Транспорт".

Затова след 2016г., спряхме да обновяваме системата varnatraffic, а Градски Транспорт ЕАД постепенно влоши поддържането на устройствата си - което се отрази на данните в сайта.

След като изпълнителят по проекта ИГТ - фирма "Балистик Сел" реализира общинската алтернатива - http://itransport.varna.bg/Map/Index.html#/, решихме да прекратим проекта varnatraffic към 29.02.2020, а на 05.02.2020 спряхме данните на Градски Транспорт.

След 05.02 получихме много сигнали, че общинският сайт не е удобен за пътниците. Освен това се оказа, че по проекта ИГТ не е реализирана вътрешна диспечерска система, необходима за въвеждане на данните (за разписанията), а използват тази от varnatraffic.

Днес, сключихме договор, в който се съгласяваме да продължим да поддържаме системите си на символична цена срещу ангажимента на Градски Транспорт ЕАД изцяло да възстанови подаването на данните към varnatraffic.

екипът на varnatraffic

Източник

Адмирации за решението, дано този път ДАПа наистина да си върши работата и да поддържа устройствата по автобусите.

А за "усвоените" пари по ИГТ и подигравката с варненци, която беше сътворена по този проект, естествено, виновни няма.

Offline DjeimsBond85

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #235 on: 03.03.2020, 08:23:04 »
Искам да запитам ама незнам къде затова пиша тука!Бащата има карта за цялата градска мрежа с намаление 25 лв поради Телк над 50 % - искам да запитам тези карти важат ли за 409 за автобусите на Транстриумф защото мисля че бях чел че важат но не съм сигурен затова питам!Благодаря предварително!

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #236 on: 03.03.2020, 08:49:28 »
И според мен би трябвало да важат, но за всеки случай звънни тук: 0882407412 . Обаче е възможно да не ти вдигнат от първия път.

Offline DjeimsBond85

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #237 on: 03.03.2020, 10:24:37 »
Благодаря!Иначе картите важат за целия маршрут зимата на 409 до ВСУ.. надявам се да няма проблем!Отново благодаря!

Offline DjeimsBond85

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #238 on: 03.03.2020, 10:27:07 »
Питал е и са му казали че не важат ... уж една линия а не важат!Иначе ще му кажа да звънне да пита!Благодаря отново!

Offline skin

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #239 on: 03.03.2020, 22:26:27 »
Не се учудвай, това е село Варна все пак.

При мен над пет фирми изпълняват конкретна линия, но превозните документи(дали карта или билет) важат във всички.
Най-малкото автобусите са абсолютно еднакви и би било още по-абсурдно, ако хората трябва да се заглеждат в имената на фирмата по автобуса(а надписът е от страната на водача, а не табелите :D).

Като дръпна чертата и направя разликата, цялото ми съзнание забива от огромната пропаст между Варна и останалия свят.
« Last Edit: 03.03.2020, 22:29:01 by skin »