Author Topic: Новини и общи дискусии  (Read 64583 times)

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Новини и общи дискусии
« Reply #460 on: 24.02.2021, 10:49:32 »
Пускат допълнителни автобуси по 409 от центъра

6 допълнителни коли, това е добре. Нещата ги виждам по следния начин (понеже да се пускат автобуси с табела 409 от центъра ще е трудно и объркващо): да сгъстят девятката и да я пуснат да върти през ВСУ и да стане само до Ривиера (а 109 да я възстановят), или пък отново да си има отделни курсове и до Панорама. Ако се застъпи с 409 и не се гонят, мисля, че ще се получи добре.

Обаче продължавам да се изумявам колко гимнастики се правят, само и само за да се угоди на една община със 7000 жители, която може спокойно да мине за квартал на Варна. По тази логика и Владиславово може да е отделна община.  :rolleyes: Пък да не говорим за софийския МГТ и обхвата му, там ако действаха по варненската логика, отдавна нямаше да има крайградски линии. :rolleyes: Тук се разтягат локуми сякаш обсъждаме маршрута Варна-Добрич/Шумен. Не е нормално за толкова години да не се намери решение на този проблем и някаква общинка, която е буквално залепена за Варна, да е толкова административно и бюрократично отделена.
Всъщност това е отражение на цялата бюрокрация и липса на гъвкавост на ниво община и държава, които продължават да спъват какъвто и да е прогрес у нас и затова все още сме "задния двор на Европа". Докато навън разрешават много по-тежки проблеми, в България, 2021г. , сигурно от десет години бистрим аксаковските линии и не можем да се разберем кой да обслужва 409. :laugh:

Като толкова не могат да се споразумеят за тази линия, да я направят до летището, да си мине изцяло към общинския превозвач, а Аксаково щом е толкова самостоятелна и отделна община, нека си ползва услугите на Ченсфилд и нека да ги измоли да им пуснат 21 и 121 като връзка с Варна. :rolleyes: Че в момента половината от основната връзка с града се прави от общинската фирма.

Цирк във варненски автобус: Шофьорът се бори с машината за билети, пътници роптаят, че закъсняват за работа

Къде е г-жа Якова с коментар по въпроса? :rolleyes: Да ни разкаже пак колко добре работели машините. :laugh: Аз освен от нея, от друг не съм чул подобно нещо.
« Last Edit: 24.02.2021, 10:54:28 by transtriumf »

Човек не е ли засадил поне едно дърво и не се ли е возил на Икарус не е живял.

Offline The user

• Запален по ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #461 on: 24.02.2021, 18:31:28 »
На мен пък ми направи интересно впечатление, че кондукторите в 409 на Ченсфилд продават и месечни карти, като 2-ма човека си купиха такива.  :)

Online Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #462 on: 24.02.2021, 18:54:00 »
А защо има кондуктори, като има автомати за билети и работеща система? Преди 2 седмици бях във Варна и ми направи добро впечатление, а кондуктори минават само на проверка като в София и като че ли не продават билети а направо пишат актове. От автомата може ли да се купи месечна карта, или поне дневна карта за всички линии? Може ли да се плаща безконтактно с карта?
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline The user

• Запален по ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #463 on: 24.02.2021, 19:12:16 »
Кондуктори има само в автобусите на Ченсфилд, а дневни карти иначе могат да се закупят от машините. Месечните карти се купуват от пунктове. А безконтактно плащане е възможно, но лично аз не съм виждал никой да го използва. :)

Offline pesho

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #464 on: 24.02.2021, 19:16:40 »
Пак простии във Варна. Толкова ли е трудно да дадат на ченса апарати като на контролата и пътник с превозни документи от тасруд да ги дава на кондуктора за валидация се питам аз. По този начин всеки ще си вози пътниците и няма да има проблем с линия 409.
За развитието на общински градски транспорт в Русе и изгонването на частните фирми!!!

Offline The user

• Запален по ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #465 on: 24.02.2021, 19:28:59 »
Не е толкова просто явно, в статията, която transtriumf е прикачил най-отгоре заместник кмета е обяснил някои неща и май не е възможно това, за което говориш. :)
« Last Edit: 24.02.2021, 19:35:49 by The user »

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #466 on: 24.02.2021, 20:43:32 »
А защо има кондуктори, като има автомати за билети и работеща система? Преди 2 седмици бях във Варна и ми направи добро впечатление, а кондуктори минават само на проверка като в София и като че ли не продават билети а направо пишат актове. От автомата може ли да се купи месечна карта, или поне дневна карта за всички линии? Може ли да се плаща безконтактно с карта?
Точно това се опитват да разрешат като проблем, защото реално се получава така, че по линия 409 ако уцелиш автобус на Ченсфилд (които оперират към община Аксаково) не само не можеш да си купиш електронен билет от автобусите им, но и не можеш да пътуваш с такъв, ако имаш вече закупен). Частникът се оплакаха, че не им плащали достатъчно и спряха да приемат електронни билети от общинския. А реално линията е една и съща, но понеже са два превозвача (50/50), не могат да разделят кокала. Защото видиш ли осем спирки от около 30-40 (според сезона) влизали в община Аксаково, която е изключително отдалечена от варненска и съвсем друга част от Североизточна България (на един километър от табелата за край на Варна се намира). Абсурд по варненски.  :crazy:
В тази връзка ми е интересно дали картите за всички линии на ДАП-а важат за автобусите на Ченсфилд (ако не за 121 и селата както беше при Транса, то поне за 409) в чертите на града.

Иначе от автоматите по спирките можеш да си купиш пластика, в която да си зареждаш пари и на всеки десет лева, които заредиш, получаваш един лев бонус. С нея си се валидираш в автобусите и ти дърпа пари от там. Дневни карти също има - можеш да си вземеш такава както от автомат на спирката, така и в автобус/тролей.

Относно плащането с карта - от самото монтиране на машините преди 5-6 години до момента аз лично не съм видял тази им функционалност да работи. Даже на някои автомати по спирките демонтираха четците преди година-две и запушваха отворите с пластмасови парчета. Дали са монтирани обратно не знам, но е факт, че не можем да си купим билетче по този начин. В тази връзка си позволявам да цитирам част думите на Биляна Якова, които наскоро коментирахме в темата.
Във видеото беше демонстрирана невъзможност за заплащане на превозен документ с банкова карта. Обаче е видно следното:
- Бутонът за избор на разплащане с банкова карта е в сив цвят, което означава, че не е активен и МПБ (машина за продажба на билети) към момента на заснемане на видеоматериала  не предлага такъв тип плащане.
Не към момента на заснемане, а изобщо не се е предлагало такъв тип плащане. Но госпожата не беше така добра да обясни защо толкова години след монтирането на автоматите тази опция така и не заработи. Явно защото ще й се наложи да отговори и на неудобния въпрос защо поредното нещо, за което са дадени немалко пари, не само, че не работи, но и няма изгледи това да се случи в обозримо бъдеще. Дано поне мобилното приложение за закупуване на билети, което обещава, да тръгне скоро. Поне хората да могат спокойно да си купят билетче, без да ги е страх, че ще им глътне парите и/или няма да им пусне желания превозен документ.
« Last Edit: 24.02.2021, 20:48:05 by transtriumf »

Offline The user

• Запален по ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #467 on: 24.02.2021, 21:41:22 »
В тази връзка ми е интересно дали картите за всички линии на ДАП-а важат за автобусите на Ченсфилд (ако не за 121 и селата както беше при Транса, то поне за 409) в чертите на града.
За 409 поне важат, за останалите не съм сигурен, но може би и важат в 121.

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile

Offline pesho

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #469 on: 01.03.2021, 11:45:11 »
Пускат допълнителни автобуси по 409 от центъра

Тези допълнителни автобуси се оказаха по-честа линия 9 на 40 минути вече. Освен това без да се каже се върна линия 109 от жп гара до журналист отново на 40 минути някак съчетана с 9.
« Last Edit: 01.03.2021, 11:47:46 by pesho »
За развитието на общински градски транспорт в Русе и изгонването на частните фирми!!!

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #470 on: 01.03.2021, 14:05:05 »
Да бяха казали направо, че ще върнат 109 и ще подсилят 9, както предположих по-рано. Като оставим настрана пълното информационно затъмнение по въпроса (за пореден път), този път мога да кажа браво за съчетанието на линиите и за бързината, с която въведоха тези промени. :fan: Излиза, че има кола на ДАПа през 10, максимум 20 минути. Кофти за Ченсфилд, защото хората ще се научат да ползват дападжийските автобуси и да се прекачват на различни линии, а на техните автобуси ще разчитат само аксаковци и тук-таме някой от летището, и то на 50%.  :rolleyes:

Offline Magirus deutz

• Защо пиша толкова много?
  • Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #471 on: 02.03.2021, 19:31:23 »
Да бяха казали направо, че ще върнат 109 и ще подсилят 9, както предположих по-рано. Като оставим настрана пълното информационно затъмнение по въпроса (за пореден път), този път мога да кажа браво за съчетанието на линиите и за бързината, с която въведоха тези промени. :fan: Излиза, че има кола на ДАПа през 10, максимум 20 минути. Кофти за Ченсфилд, защото хората ще се научат да ползват дападжийските автобуси и да се прекачват на различни линии, а на техните автобуси ще разчитат само аксаковци и тук-таме някой от летището, и то на 50%.  :rolleyes:
Пускането на 109 е наистина подобрение за пътниците, лошото е, че не се направи в интерес на пътуващите, а  просто с цел  да се минимизират проблемите, които възникнаха между ДАП - а и Ченсфилд след окончателното въвеждане на  електронните билети. Само ще припомня, че между октомври и декември миналата година, живеещите между ВСУ и Почивка(аз самият живея в района на Евксиноград) бяхме обслужвани през делничните дни от 9 на интервал 1 час и 409 с интервал 20 минути(като естествено между двете линии липсваше синхронизация).  :rolleyes:  Та толкова за "ефективния" ГТ целящ да привлече нови пътници...
« Last Edit: 02.03.2021, 22:16:09 by Magirus deutz »

Offline pesho

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #472 on: 03.03.2021, 02:44:36 »
Това 109 май няма да го бъде. Тръгна в понеделник без да се знае за него, а сега на празника е спряно. Вероятно ще се кара в работни дни. Номер 9 пак на час с 2 коли. Пародия голема.

Offline The user

• Запален по ГТ
  • Gt Varna
    • View Profile
    • Email
« Reply #473 on: 14.03.2021, 12:18:51 »
0959 е катастрофирал до завод Дружба, посока центъра. Колата е доста зле.

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #474 on: 14.03.2021, 14:38:00 »
Ето и снимка от фейсбук. 0959 ще го оправят, но колата наистина е доста зле.

И още една снимка от последните минути.
« Last Edit: 14.03.2021, 14:42:42 by transtriumf »

Offline pesho

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #475 on: 17.03.2021, 15:05:14 »
Аксаковци се оплакваха доста от транспорта. След подписките им вече има резултат. По 409 ще се преустанови практиката четна и нечетна дата. Вероятно колите ще са равни за двете фирми 121 ще си върне курсовете преди март 2020 г. Разписанията ще се публикуват на сайта на Община Аксаково. Водят се разговори за нови разписания по всички села.

Offline Mammoth

• Moderator
  • ČKD Tatra T6A2-SF
    • View Profile
« Reply #476 on: 24.03.2021, 22:34:14 »
Бях си три дни във Варна и не мога да не си изкажа впечатленията...

Като за начало ще започна с билетната система - доста удобно, особено това с целодневния билет. Единствения проблем който изключително ме дразни е, че машините в превозните средства са ужасно мудни, бавни и неприятни за използване. Изключително странно се почувствах когато се качих, и не ме посрещна кондуктор, но хората си купуват билети или са с карти. Возих се в 326 по 82, бяха се струпали 3-4 човека на машината, а тролея си беше сравнително пълен - за мен това е минус. Тези машини трябва да работят бързо, особено тези по превозните средства. :neznam:

Относно подвижния състав - всичко си е същото, като старите Солариси доста са се раздрънкали, но вървят. В няколко от дългите се е появило доста странно виене, което подозирам че е от скоростната кутия. :help:

Като цяло билетната система се развива доста добре, но тази простотия с Ченсфилд е велика. Хареса ми как работи всичко, определено без кондукторите е доста по-добре, има контроли често което също е добър фактор относно редовноста на пътниците.  :fan:

Да видим след 2 месеца като си дойда пак, дано да е още по-добре. :)
« Last Edit: 24.03.2021, 22:36:41 by Mammoth »
В 2313 ВТ :devil:
Почивайте в мир, 15Tr 02/6, 03/6 и 07/7. Завинаги живи... (2003/2007-2017г.)

Offline Magirus deutz

• Почитател на Мерцедес - Бенц, Магирус и Икарус.
    • Skype Me™!
    • View Profile
« Reply #477 on: 06.04.2021, 13:48:57 »
Отново ВиК дейности по бул. Св. св. Константин и Елена/ул. 30 - та и съответно ново спиране на 31А  :fan: Поне ще има организиран(от "Явор" АД) превоз за част от засегнатите спирки.
Считано от 07.04.2021 г. - сряда, ще бъде преустановено обслужването на автобусна линия 31 А, поради затваряне за движение на ул. "30 -та".
Във връзка с изграждането на уличен водопровод и битова канализация по ул. „30-та“ „Явор“АД ще организира безплатен транспорт за пътуващите по следния маршрут (по спирки):

Маршрут – Черноморец - Вилна зона – Гробище Виница – Център Виница – Гробище Виница – Вилна зона – Черноморец –  Летовище – Ботаническа градина – Миньор – Ботаническа градина – Летовище – Черноморец

Часове на отпътуване от началната спирка: 6:30, 7:30, 8:30, 9:30, 10:30, 13:30, 14:30, 16:30, 17:30, 18:30, 19:30, 20:30

Микробусът ще започне да пътува по посочения маршрут от 07.04.2021 г. до приключване на ремонтните дейности.
Източник
« Last Edit: 06.04.2021, 13:56:22 by Magirus deutz »

Offline transtriumf

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #478 on: 13.04.2021, 15:28:56 »
Щастието беше кратко... :rolleyes: Разписанието с един курс на ден се връща.
Линия 121 от Аксаково до Почивка се оказа без пътници

Как да има пътници като години наред разписанието се окепазяваше, а наскоро тихомълком промениха и маршрута... :rolleyes:  Може би последно при ДелтаКар беше що годе с нормално разписание, макар и там са имаше какво да се желае - и там имаше дупки от няколко часа.

Offline KillKill

• Запален по ГТ
  • Враг на Автотранс
    • View Profile
« Reply #479 on: 13.04.2021, 15:49:14 »
Глупости, как нещо да просъществува когато нямаше буквално хора никъде, пък и нито в сайта на великата община Аксаково, нито на Ченсфилд сайта са го обявили. Ако ще ви пускат 121 то трябва да е лятото, сега си буквално митична линия (а вие имате много такива).