Author Topic: Коронавирус  (Read 34064 times)

Offline vesko76

• Нямам спирка
  • Van Hool & Citaro G - fan
    • View Profile
Re: Коронавирус
« Reply #1520 on: 22.05.2020, 09:41:19 »
Мен ми е много чудно, групичката, която така яростно плюе против противоепидемичните мерки, защо не се запишете като доброволци да помогнете в някоя от столичните болници, а Николай - в Чехия? Нали онова изобщо не е страшно и го няма, защо не отидете да ни демонстрирате на нас, идиотите и полуидиотите? Че и заплащане ще получите дори. Думите на Петър изобщо няма да ги коментирам, те само показват, че докато в другите държави епидемията ударно затихва, то България верятно ще регистрира случаи цяло лято, а може и да се проточи още.

Шведският модел никой да не ми го хвали - само ще кажа, че те имат една от най-ниските гъстоти на населението в Европа, една от най-студените нации по отношение на междучовешките отношения и са също така доста дисциплинирани по отношение препоръчителните им мерки за спазване, които не се отличаваха много от тукашните. И имат четири пъти повече починали от всичките си съседи, взети заедно. Шведският модел си е скрита форма прочистване на възрастното население и разтоварване на пенсионната система - при това с такава ефективност, на която всеки SS офицер би завидял. Неслучайно на техният водещ вирусолог му излезе вече прякора - Тенгеле.

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1521 on: 22.05.2020, 10:13:12 »
И като пишете България с малка буква, наричате я територия, а населението - биомаса, по-добре ли се чувствате? По-добре ли ви става? България не е правителството на Бойко Борисов или оперативния щаб, не и самозабравилата се политическа класа. България ви е родина. Погледнете етимологията на думата родина, идва от род - най-близките  хора, произхода на човек. Обиждайки по такъв грозен начин България, обиждате и близките си. Отвратен съм от мненията, които прочетох. Най-лошото е, че са от интелигентни хора, които добре разбират смисъла на думите, които ползват.

Offline madbatt

• Напредващ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
« Reply #1522 on: 22.05.2020, 10:49:30 »
Специално за Швеция, мерките са били по-меки именно заради опасенията от бум на самоубийствата. Другото, с което обясняват високите нива там е заетите в домовете за възрастни и социалните услуги - предимно азиатци със съответните хигиенни и хранителни навици.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #1523 on: 22.05.2020, 10:59:06 »
Марияне, защо се правиш на шест без десет. Хората от първа ръка ти казват че никакви мерки не са спазвани и пак вирус, мъртви, ковчези и прочее глупотевици няма!
Явно не четеш дори и кратките изречения, които пиша.

Светът не се изчерпва само с България. Това че не спазваме закони, препоръки и пр. си е наш проблем. Много съвестни хора спазваха предписанията, а може би, ако се спазваше всичко, щяхме да имаме към момента по 2-3 случая дневно и проблемът да е решен.

А това, че някой се е изхвърлил за ковчези и т.н. си е него проблем. Това с ковчезите се случи на други места по света и вместо да си измиваме ръцете с това, че били стари хора, нека да си припомним, че всеки човек има едно и също право на живот, независимо на каква възраст е. След 20-30-40-50 години ние ще сме в тази роля и едва ли ще ни е приятно да ни третират като боклук.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1524 on: 22.05.2020, 11:25:43 »
И какво щеше да е специалното, ако имахме 2-3 случая дневно? Кой проблем щеше да е решен?
Интензивните отделения щяха да са празни от всякакви тежко болни? Нямаше да има смъртност и хората щяха да живеят до 120 години?

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1525 on: 22.05.2020, 11:49:26 »
И какво щеше да е специалното, ако имахме 2-3 случая дневно? Кой проблем щеше да е решен?
Интензивните отделения щяха да са празни от всякакви тежко болни? Нямаше да има смъртност и хората щяха да живеят до 120 години?
Няма нищо специално. При 2-3 случая дневно, вирусът е кажи речи ликвидиран и остават минималните предпазни мерки. В момента в България положението е нито кон, нито магаре.

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1526 on: 22.05.2020, 12:15:45 »
Не искам да взимам страна, това си е мое лично мнение:

Покрай този вирус има много неясноти и това дава поле за изява на двата лагера. Аз съм някъде в центъра.
1. Дали е могло да стане по-зле или да бъде същото ако нямаше мерки не можем да кажем, тъй като за всяка държава е различно и няма как да го прехвърлим за нас.
2. Не вярвам, че е световна конспирация точно защото всички държави се затвориха. Те не могат да се разберат в ООН за къде къде по-драматични събития, а за такова да са се разбрали не вярвам.
3. Смятам, че мерките помогнаха не толкова за спирането на заразата, колкото хората да се научат да живеят с него и докторите да знаят какво правят. Това е все едно на един майстор да му разместиш шкафовете с инструменти в работилницата - има да се щура за една отвертка, вместо да свърши работата. Сега най-вероятно докторите се оправят с 20 пациента по-бързо, отколкото с един през месец март.
4. Смятам, че някой от мерките не бяха коректни. Как може да затворят пазарите, които са открити, но да оставят магазините на веригите които са без прозорци и няма как да спрат вентилацията вътре?
5. Защо затвориха парковете, а като ги отвориха не даваха да се сяда на пейките, докато в същото време в метрото можеш да седнеш.
6. Спряха рейсовете до планината, защото не можели да гарантират разстоянието между хората. В А111 или А204 гарантират ли го?

Аз лично съм доволен, че мерките не бяха прекалено строги. Не съм доволен от икономическите мерки, които се предприемат да се намали последствието от тази дивотия.

Offline georgi64

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1527 on: 22.05.2020, 12:22:01 »
Въпреки резервите към блиц според мен статията е добра. Всъщност това е интервю от НОВА ТВ

https://blitz.bg/analizi-i-komentari/epidemiolog-bie-nova-alarma-ot-milano-zaradi-koronavirusa_news747397.html

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #1528 on: 22.05.2020, 12:53:10 »
Ники ме познава най-рано от всички тук и може би помни, че аз се паникьосвам. Да, но за всичките тези години разбрах, че именно паниката е най-голямият ми враг и не се поддадох. 5 дни бях между нас и офиса само. От 21 март почнах нон стоп да обикалям София, понеже повечето ми приятели се скриха като мишки или все едно, че АЕЦ Козлодуй е гръмнал, та се разхождах сам. Возил съм се толкова много в градски транспорт, колкото не съм го правил в последните 5 години. Дори и в работни дни - то едно спокойно, приятно, без блъсканици. Направо ми се прииска това извънредно положение да не свършва. Не виждам какво толкова ми се промени животът, след като аз от дете си мия ръцете много често, а и спазвам дистанция от всякакви хора. Но за някои явно сапунът бе открит сега... Така де, за ужас на мои приятели, за два месеца нищо не ми стана. Те бяха сигурни, че ще се заразя, но уви, нямам симптоми. Да, коронавирусът е страшен. И направи много пакости, но по косвен път. Защото в последните два месеца ако човек се разболее от нещо различно от ковид 19, все едно не е болен и не му е обръщано никакво внимание(или почти никакво), защото целият персонал е зает да прави тестове и ако някой е положителен, той да се изолира и т.н.
България е с ниска средна продължителност на живота, над 90% от починалите у нас водени в статистиката, че са починали от ковид19, реално са починали от редицата им придружаващи заболвания. Т.е. ако не беше коронавирусът, те до един месец нямаше да са живи. Защо никой не прави превенции за наистина опасните болести? Рак на белия дроб? какви превенции се правят? Диагностицира се чак когато се е развил до степен, че лечение дори не може да се приложи. Имам личен пример за това. Ами рак на панкреаса, на простата и още други такива онкологични заболявания. Да, мен ме е страх от тях, защото те наистина са смъртоносни, а не ме е страх от някакъв вирус. Или по-точно ме е страх, защото ако ме диагостицират с това, ще ме сложат минимум 28 дни под домашен арест и после ще трябва да пиша жалби до съдилищата и не знам след 28 дни мимимум без да излизам психически после как ще се чувствам? Както предполагам вече сте забелязали, всичко което е стигнало до съд пада - карантини за завръщане в чужбина, задължително оставане в болниците за хора над 60 г. Всичките актове, които бяха написани или ще бъдат отменени от съда, или ще паднат по давност.
Доц. Мангъров е един от малкото адекватни хора и всичко, което е казал е станало реалност. Да той каза - опасно е за възрастните, но аз питам - само ковид 19 ли е опасен за възрастните или всеки един грип? Та доц. Мангъров каза, че не очаква втори пик и мисля, че можем да му се доверим.

Но като се замисля - май само генералът плашеше безпочвено и ръсеше страхотии (за което много искам да му бъде повдигната наказателна отговорност). Останалите от щаба като Кантарджиев и Кунчев бяха много умерени и в никакъв случай не се поддадоха на шефа си.
« Last Edit: 22.05.2020, 12:59:08 by emo »
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1529 on: 22.05.2020, 13:19:25 »
Някой правил ли си е PCR-тест? Чуват се слухове, че било доста неприятно усещане, но ще ми е интересно, ако някой даде информация от първа ръка.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1530 on: 22.05.2020, 13:32:43 »
На мен ми правиха преди около месец. Кое по-точно те интересува? Тестът е като усещане неприятен, понеже с две дълги пръчки ти бъркат в гърлото, почти до сливиците и ги развъртат, за да съберат възможно най-много гърлен секрет. При мен това продължи около половин минута. Просто е много важно преди това да не си ял или пил нищо, поне час преди това, за да не се изповръщаш.

Offline bagercho

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
« Reply #1531 on: 22.05.2020, 15:08:05 »
Мен ми е много чудно, групичката, която така яростно плюе против противоепидемичните мерки, защо не се запишете като доброволци да помогнете в някоя от столичните болници, а Николай - в Чехия? Нали онова изобщо не е страшно и го няма, защо не отидете да ни демонстрирате на нас, идиотите и полуидиотите? Че и заплащане ще получите дори. Думите на Петър изобщо няма да ги коментирам, те само показват, че докато в другите държави епидемията ударно затихва, то България верятно ще регистрира случаи цяло лято, а може и да се проточи още.

Шведският модел никой да не ми го хвали - само ще кажа, че те имат една от най-ниските гъстоти на населението в Европа, една от най-студените нации по отношение на междучовешките отношения и са също така доста дисциплинирани по отношение препоръчителните им мерки за спазване, които не се отличаваха много от тукашните. И имат четири пъти повече починали от всичките си съседи, взети заедно. Шведският модел си е скрита форма прочистване на възрастното население и разтоварване на пенсионната система - при това с такава ефективност, на която всеки SS офицер би завидял. Неслучайно на техният водещ вирусолог му излезе вече прякора - Тенгеле.

След като до този момент все още не сте разбрали, че "групичката" не отричаме нито наличието на коронавируса, нито необходимостта от някакви предпазни мерки, нито че вероятно е по-опасен и смъртоносен за определени групи, то явно няма смисъл да се обосноваваме повече. А другата групичка, която между другото никой, поне не и тук, не е нарекъл идиоти и прочие - продължавайте да се страхувате, да се пазите и да се затваряте вкъщи цял живот ако го смятате за правилно, само недейте да вменявате вина на тези, които устояват на паниката и психозата, и се опитват да продължат живота си нормално, защото истинска и достатъчно основателна причина да не го правим - няма.  ;)
« Last Edit: 22.05.2020, 15:40:44 by bagercho »

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1532 on: 22.05.2020, 16:04:19 »
На мен ми правиха преди около месец. Кое по-точно те интересува? Тестът е като усещане неприятен, понеже с две дълги пръчки ти бъркат в гърлото, почти до сливиците и ги развъртат, за да съберат възможно най-много гърлен секрет. При мен това продължи около половин минута. Просто е много важно преди това да не си ял или пил нищо, поне час преди това, за да не се изповръщаш.
Всъщност е именно това. Чух отзив от сорта на "най-гадното усещане, което съм имал" и се чудя, дали наистина е толкова крайно неприятно.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1533 on: 22.05.2020, 16:17:00 »
Чак пък толкова да е неприятно........глезотии.

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1534 on: 22.05.2020, 16:41:58 »
До този момент смятах, че е кръвно изследване.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1535 on: 22.05.2020, 16:57:31 »
Чак пък толкова да е неприятно........глезотии.
Мерси!

Offline mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1536 on: 22.05.2020, 17:38:22 »
До този момент смятах, че е кръвно изследване.

Кръвно изследване е това за антитела, на което достоверността на резултата е горе-долу колкото да хвърляш ези/тура.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1537 on: 23.05.2020, 00:23:15 »
Малко изненадващо развитие в Австрия. Почти всички бизнеси вече работят и в частност - заведенията. Оказва се, обаче, че някои заведения отново ще затворят врати. Не заради самата зараза, а защото липсват туристи, а местните клиенти са недостатъчни.

Offline vesko76

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1538 on: 23.05.2020, 00:29:04 »
Нищо изненадващо няма в това. На практика сега тепърва ще се устанвява дълбочината на финансовия срив. Първите два месеца беше шока от затварянето, сега, с отварянето, настъпва реалността и заведения, хотели и бизнеси, които са разчитали на неустойчив поток от клиенти или бизнес модел, просто ще затворят завинаги.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1539 on: 23.05.2020, 03:07:56 »
Графика 1 - показва броя починали дневно от 2015 досега.

Вижда се, че пикът от началото на 2017 е сериозен и в сравнение с него,
увеличението заради короната на пръв поглед не е толкова фрапиращо.

Но тогава включваме графика 2, в която се вижда разпространениетео от географска гледна точка.

Средната и южната част на Италия са слабо засегнати и поради това, изравняват малко горната графика.
Въпреки това, тя си остава красноречива.

За десерт има и нещо за тези, които се оплакваха от надписване на случаи.

В червено са отбелязани докладваните смъртни случаи за всеки от дните.
В синьо е разликата (т.е. увеличението) в броя смъртни случаи, спрямо средната стойност от последните 5 години.
Разликата между двете показва необявените случаи. Вижда се, че в края на март, има около два пъти повече смъртни случаи от официалния брой.

И малко числа:
средният брой починали дневно в периода 1.3 до 30.4 за южна Италия е 582, спрямо 555; за централна е 455, спрямо 410.
За северна имаме почти двойно повече - 1527, спрямо 830.

Допълнителен бонус - една карта, където съм добавил приблизителното съотношение на починали, спрямо регистрирани случаи за Европа.

« Last Edit: 23.05.2020, 03:10:34 by mlk »