Author Topic: Коронавирус  (Read 33592 times)

Offline Sixkiller

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Коронавирус
« Reply #1540 on: 23.05.2020, 04:18:20 »
Не е нужно да си доброволец, за да се излагаш на риск. За голямо съжаление, държавата ни не е съставена само от лекари, полицаи и учители. Има и други групи от хора, които продължават да работят в тези тежки условия, немалко вече останаха без работа и доходи, други продължават да работят за по-ниско заплащане, но тях никой не ги тупа по рамото и не им дава бонуси, дори и да ги е страх. Не могат да работят и от вкъщи, понеже не може цялата държава да сме офис-служители и програмисти. В този ред на мисли, дали ще си доброволец във ВМА или ще караш тролей, обикаляйки 7-8 пъти на ден покрай същата болница, рискът е горе-долу същия. И в двата случая си е саможертва предвид настоящите условия. Но тролей не може да се кара от разстояние, нали ?

Нищо изненадващо няма в това. На практика сега тепърва ще се устанвява дълбочината на финансовия срив. Първите два месеца беше шока от затварянето, сега, с отварянето, настъпва реалността и заведения, хотели и бизнеси, които са разчитали на неустойчив поток от клиенти или бизнес модел, просто ще затворят завинаги.

За това си прав, това не е нещо неочаквано. Но когато оставиш маса от безработни днес (а работещите - със силно намалени доходи), в държава с хронично натрупващи се проблеми (60/40 е фарс), ситуацията започва да заприличва на привидно спокойно минирано поле, което може да избухне по всяко време от тук насетне. Фалитите в този сектор ще засегнат и много млади хора, които поради възрастта си и липсата на по-специфичен предишен опит или ще останат трайно безработни, или ще емигрират в някоя по-уредена държава. При трайно отпадане на по-строгите мерки за придвижване, аз очаквам голяма емиграционна вълна в посока към западна Европа (и то не само от млади хора).

Online Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1541 on: 23.05.2020, 09:03:30 »
Между другото, относно смъртните случаи в България, съм скептичен дали това са истинските бройки. Примерно имам една история на познат, който има починал близък- диагноза чернодробна недостатъчност. Когато дошъл екипът на спешна помощ, питали човека дали е съгласен да пишат починалия болен от корона. Отговорът бил не, но не искам да си представям колко хора са казали да. Защо го правели- обяснението било, че давали на калпак допълнително заплащане. Чувал съм и че в някои големи болници в страната пишели пациенти болни от вируса, защото получавали допълнително финансиране, а като услуга роднините на пациентите не трябвало да плащат разноски по погребението на починалия, само ако се съгласят.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #1542 on: 23.05.2020, 10:42:44 »
а като услуга роднините на пациентите не трябвало да плащат разноски по погребението на починалия, само ако се съгласят.

И като си направиш сметката че едно погребение струва 1200 лева...............Май и за семейството на починалия има финансиране, от което не знам някой който е наясно, да се откаже. В крайна сметка починалия си е починал, независимо от какво.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #1543 on: 23.05.2020, 16:58:34 »
Графика 1 - показва броя починали дневно от 2015 досега.

Вижда се, че пикът от началото на 2017 е сериозен и в сравнение с него,
увеличението заради короната на пръв поглед не е толкова фрапиращо.

Но тогава включваме графика 2, в която се вижда разпространениетео от географска гледна точка.

Средната и южната част на Италия са слабо засегнати и поради това, изравняват малко горната графика.
Въпреки това, тя си остава красноречива.

За десерт има и нещо за тези, които се оплакваха от надписване на случаи.

В червено са отбелязани докладваните смъртни случаи за всеки от дните.
В синьо е разликата (т.е. увеличението) в броя смъртни случаи, спрямо средната стойност от последните 5 години.
Разликата между двете показва необявените случаи. Вижда се, че в края на март, има около два пъти повече смъртни случаи от официалния брой.

И малко числа:
средният брой починали дневно в периода 1.3 до 30.4 за южна Италия е 582, спрямо 555; за централна е 455, спрямо 410.
За северна имаме почти двойно повече - 1527, спрямо 830.

Допълнителен бонус - една карта, където съм добавил приблизителното съотношение на починали, спрямо регистрирани случаи за Европа.

Да допълня за скептиците- в Нидерландия при около 2500 починали седмично, по време на пика е имало по 5000 седмично. Не знам доколко пасва на официално регистрираните с корона, но и там разликата е голяма и реалния брой е по-висок.

Online Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1544 on: 23.05.2020, 18:28:49 »
а като услуга роднините на пациентите не трябвало да плащат разноски по погребението на починалия, само ако се съгласят.

И като си направиш сметката че едно погребение струва 1200 лева...............Май и за семейството на починалия има финансиране, от което не знам някой който е наясно, да се откаже. В крайна сметка починалия си е починал, независимо от какво.
Е трябва ли да се злоупотребява и спекулира с такива сериозни неща, които всъщност се оказаха и не толкова сериозни за България. Ако се окаже, че всъщност доста народ са се писали така, само за да спестят едни пари, то това е жалко за нас. В същото време това захранва и воденицата на правителството и НОЩ да ни държат като роби и затворници, а в същото време да се злоупотребява с всякакъв вид програми, помощи и обществени поръчки. Ако не се правеха такива работи, а реални бройки се представяха щеше да е многократно по-малка психозата, но нямаше да могат да се оправдаят ограничаващите мерки на управниците.

Offline я л т а

• Нямам спирка
  • МНОГОЗНАЙСТВОТО НЕ УЧИ НА УМ. Хераклит
    • View Profile
    • http://www.wix.com/tcvetanov/wood-carving#!__portfolio
« Reply #1545 on: 23.05.2020, 19:09:42 »
ни държат като роби и затворници

Е сърби, боли, драго ми е.
Никой никъде не е бил заключен, освен безмозъчните по циганските махали. Всеки беше свободен да си ходи където си поиска, па заради собствените си страхове да обвинява НОЩ, не е добре.
"Нося отговорност за това, което съм казал и което съм имал предвид - Не нося отговорност за това, което е разбрал някой отсреща"!
-----------------------------------------------------
"На 18 нашите убеждения са хълмовете, на които се изкачваме и от които гледаме. На 45 те са пещерите в които се крием". /Фр. Ск. Фицджералд/

Offline pepi1997

• Нямам спирка
  • 9060
    • View Profile
    • Email
« Reply #1546 on: 24.05.2020, 00:48:58 »
Между другото, относно смъртните случаи в България, съм скептичен дали това са истинските бройки. Примерно имам една история на познат, който има починал близък- диагноза чернодробна недостатъчност. Когато дошъл екипът на спешна помощ, питали човека дали е съгласен да пишат починалия болен от корона. Отговорът бил не, но не искам да си представям колко хора са казали да. Защо го правели- обяснението било, че давали на калпак допълнително заплащане. Чувал съм и че в някои големи болници в страната пишели пациенти болни от вируса, защото получавали допълнително финансиране, а като услуга роднините на пациентите не трябвало да плащат разноски по погребението на починалия, само ако се съгласят.
Аз също потвърждавам за такъв случай на познати - 1000лв, за да пишат починал, че е имал коронавирус. И имаше много такива споменати в интернет...
Също по 300лв, за да те пишат като болен от въпросния вирус, защото на всеки един заболял и открит в дадена болница, определен брой лекари получават бонуси. Схемата даже беше разобличена някъде.

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #1547 on: 24.05.2020, 10:50:00 »
Това малко става като с грантовете, които “умните и красивите” ги получаваме от Сорос, за да клатим държавата и традиционните нравствени устои - никой не ги е виждал, но ги има.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1548 on: 24.05.2020, 12:14:00 »
Обаче наистина в ГТ дори в пиков час е много пусто. Дори в 76 и 213 има празни места в пиков час. А преди пандемията на спирка дъмол например след 17.00 вратите не се затваряха от хора. Вечерта към 21.00 въпреки че навън още е светло пък пътуват единици. Даже преди няколко дена в жегите към 21.00 в 76 от Орлов мост до Младост пътувахме само 3-4 човека.

Иначе в ГТ 90% си носят маски както е по изискване. Само по-възрастните и децата като че ли не спазват това. 1-вата врата още е затворена с преградите"нека се пазим взаимно" и това вероятно ще остане още доста време.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Online Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1549 on: 24.05.2020, 13:18:36 »
Това малко става като с грантовете, които “умните и красивите” ги получаваме от Сорос, за да клатим държавата и традиционните нравствени устои - никой не ги е виждал, но ги има.
Сега това да го бях чел в интернет и да казвам как някой, през девет планини с десета казал на колегата на брат си, който каза на своя съсед, в трамвая, че еди какво си- да тогава разбирам. Това обаче са случаи от първо лице и изцяло съм сигурен, че не е първият, нито последният. Ето и адаша потвърди за схемата. Отделно, както бях писал по-назад в темата, че в белодробното в окръжна си мряха на ден по човек в стая, не ми се мисли какво е било за цялото отделение. Та в крайна сметка, може да се окаже, че в България са боледували много повече хора от тази болест, а в същото време да има и много по-малко реално починали. Ето имам познати, които в края на февруари имаха кашлица и ниска температура, да кажеш реално нищо им няма, но сега като сравняват симптомите си мислят дали не е било корона. И в крайна сметка, сигурно заразата е доста преди март в България, но понеже повечето го карат почти безсимптомно, а и в същото време върлуваше вирус тип б и не се разбра кога е станал преходът от вирус тип б и короната. Това поражда въпросите дали пък не е имало болни от корона по времето на грипната епидемия? И понеже се препокриваха, или бяха сходни симптомите на двете да се окаже, че в България още от февруари имаме така нареченият covid-19.
« Last Edit: 24.05.2020, 13:20:52 by Pesho1991 »

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1550 on: 24.05.2020, 17:08:25 »
Принципно няма никаква логика някой да се сили и да брои повече смъртни случаи от корона, че даже и пари да дава за това.

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1551 on: 24.05.2020, 17:56:29 »
Принципно няма никаква логика някой да се сили и да брои повече смъртни случаи от корона, че даже и пари да дава за това.
Принципно - да. Обаче има значение при какви условия се отпускат средства ...
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1552 on: 24.05.2020, 23:09:45 »
А, да, ако е за някаква далавера и усвояване на пари, нещата си идват на мястото. Забравих, че говорим за България, където усвояването е на пиедестал :)

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1553 on: 25.05.2020, 00:33:57 »
А, да, ако е за някаква далавера и усвояване на пари, нещата си идват на мястото. Забравих, че говорим за България, където усвояването е на пиедестал :)
Четох разни неща, че и в други стани това е практика ... При това в ЕС.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline iashu

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1554 on: 25.05.2020, 11:54:50 »
такава история би предизвикала интереса и на прокуратура и на медии... ако беше истинска...

за момента много по- вероятно е да са клюки на хардкор конспираторите
Бях проследил един такъв цитат от кафяв сайт до фейсбук профил направен да изглежда като реална лелка- ами не ми е отговорила, не е застанала зад думите си, не е потвърдила такива твърдения...

Online bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1555 on: 25.05.2020, 13:08:26 »
Няма как да има централно организирана конспирация на тази тема.
Отделни акции, независими помежду си обаче със сигурност има.

От страна на централните власти - защото европейските пари за възстановяване от кризата бяха обявени в зависимост от броя случаи;
От страна на медиците на ниско ниво - защото допълнителните възнаграждения за "първа линия" зависят от брой контакти с положителни случаи, съответно всеки иска да има на сметката такива.

Online Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1556 on: 25.05.2020, 17:12:23 »
такава история би предизвикала интереса и на прокуратура и на медии... ако беше истинска...

за момента много по- вероятно е да са клюки на хардкор конспираторите
Бях проследил един такъв цитат от кафяв сайт до фейсбук профил направен да изглежда като реална лелка- ами не ми е отговорила, не е застанала зад думите си, не е потвърдила такива твърдения...
Ялта си го каза- никой не би се минал да плаща за погребение около 1000лв, ако от болницата му обещаят да покрият разходите, но само ако се пише болен от корона болният. Така че не виждам какво не е реално, а и говорим за реални случаи на познати. Те са отказали, но дали няма много други приели?

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1557 on: 26.05.2020, 00:48:14 »
Сега ако някой обясни как това променя нещата, ще го призная.

Online Pesho1991

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1558 on: 26.05.2020, 12:35:46 »
Сега ако някой обясни как това променя нещата, ще го призная.
Да и това са европари. Прочети какво гласи европейският план Маршал, както го наричат в Брюксел. Или парите, които се отпускат за борба с вируса и икономическите последици от него.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1559 on: 26.05.2020, 12:44:08 »
Честно казано, не ми се чете.