Author Topic: Коронавирус  (Read 95510 times)

Offline vasko

• Нямам спирка
    • View Profile
Re: Коронавирус
« Reply #1860 on: 02.08.2020, 22:35:48 »
Чак толкова много въпроси не повдига.

Решенията на властите са с различна степен на неадекватност, но вирусът си се разпространява, без да се съобразява с властите.

Не знам, който точно специален въпрос повдига, например?
Повдига следните въпроси: Защо? Дали още се случва? Има ли и друга информация/статистика, която се манипулира? Това само в България ли го има или подобни неща се случват и на други места по света? Ако има и на други места по света - координирани ли са или всяка страна си ги върши самостоятелно? и други.  :neznam: :neznam: :neznam:
СБОГОМ, GTSofia.info

Здравей, отново, GTSofia.info  :)

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #1861 on: 02.08.2020, 23:29:18 »
Би било малоумно да ги вкарат в нормално, та да изпозаразят останалите :)
Малоумно ще е да отиде някой в болницата с херния или инфаркт и да го вкарат в инфекциозното за Ковид, вместо в хирургията или кардиологията. Бих го приел за подигравка със здравето и състоянието му, а може и да стане пряка причина за летален изход, поради неадекватно лечение в неподходящо отделение и да се припише удобно на вируса.
Да тестват тогава и за обикновен грип... той също най-често се кара безсимптомно, също е много заразен и също е много опасен за хората с разклатено здраве, каквито в болниците има много. Тогава обаче половината болници ще трябва да станат инфекциозни, за да съберат всички с положителни проби. Колко много по-заразен е новият вирус се изтърка откакто започна по-масово тестване и стана ясно, че изобщо не е така.

Между другото и повечето от работещите на "първа линия" в самата здравна система не са много доволни от затрудненията покрай този цирк и са готови да се върнат в изходно положение веднага, щом бъде разрешено свише.
« Last Edit: 03.08.2020, 00:14:12 by bdz43r »

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #1862 on: 03.08.2020, 00:15:42 »
Ти даде пример с херния. Когато отиваш за планова операция е повече от логично след положителен тест да не те вкарват в отделението за операция.

Сигурен съм, че при спешни случаи е по-различна организацията. Тук може някое медицинско лице да се изкаже.

Offline bonbon

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1863 on: 03.08.2020, 00:48:35 »
Ти даде пример с херния. Когато отиваш за планова операция е повече от логично след положителен тест да не те вкарват в отделението за операция.

Сигурен съм, че при спешни случаи е по-различна организацията. Тук може някое медицинско лице да се изкаже.

При планов прием пациентът сам заплаща ПСР  теста и се явява с отрицателния резултат.
При спешни пациенти се прави бърз тест, ако няма IgM му правят манипулация или каквото се налага и пускат и ПСР. Спешните пациенти не заплащат тестовете.

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1864 on: 03.08.2020, 10:07:38 »
Преди около 2 седмици ходих на профилактични прегледи( уж са задължителни всяка година, никой не ме кара, нито са ме глобявали до сега ако не съм ходил просто мисля че така е редно)  и не са ми искали тестове за ковид преди това. Това не се ли води планов прием, като си си записал часове за преглед, но не по принуда а по твое желание? Или само когато е по принуда се иска?

Жал ми е по-скоро за работещите в здравните заведения-ДКЦ-тата и болниците. Образовани, интелигентни хора, на които разчитат всички а при какви условия, риск отношение и заплащане работят. Дано след тая история се повдигне въпроса за техните заплати и условия на труд и да опраят и при тах нещата.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1865 on: 03.08.2020, 10:11:34 »
Профилактичният преглед не е планов прием в болница.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1866 on: 04.08.2020, 11:39:58 »
При планов прием пациентът сам заплаща ПСР  теста и се явява с отрицателния резултат.
В Александровска болница при планов прием се прави бърз тест, който е безплатен за пациента. Поне така беше към 20 юни, когато баща ми постъпи в ендокринологията. Точно пред приемното отделение (поликлиниката) има фургон с изнесени столове пред него, където се прави тази процедура. Вероятно при положителен резултат се прави PCR-тест, нямам представа за чия сметка.
« Last Edit: 04.08.2020, 11:41:40 by blagun »

Offline petur1111

• Приятел на ГТ
    • View Profile
« Reply #1867 on: 06.08.2020, 00:15:56 »
Вече е още по-потвърдено, че сме имали коронавирус в нашата фирма. Още трима други колеги събраха смелост да отидат да се тестват за антитела - вече без толкова да се притесняват, че ще ги регистрират в съответните лаборатории. Двама от тях също показаха положителен резултат за антителата, които показват прекарана инфекция. Третият няма нищо, но той или е от тези хора, които са несъвместими с вируса или просто злият коронавирус не е чак толкова заразен и затова колегата дори не е успял да го прихване, въпреки преките му контакти с хора, които очевидино са го имали този вирус.

Аз също си мисля да си направя тест, за да видя как стоят нещата при мен. Но едно е сигурно - короната е минала през нашата фирма. Никой не умря. Никой не влезе в болница. А в същото време не подложихме на риск прехраната си.

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1868 on: 06.08.2020, 10:03:22 »
Вече е още по-потвърдено, че сме имали коронавирус в нашата фирма. Още трима други колеги събраха смелост да отидат да се тестват за антитела - вече без толкова да се притесняват, че ще ги регистрират в съответните лаборатории. Двама от тях също показаха положителен резултат за антителата, които показват прекарана инфекция. Третият няма нищо, но той или е от тези хора, които са несъвместими с вируса или просто злият коронавирус не е чак толкова заразен и затова колегата дори не е успял да го прихване, въпреки преките му контакти с хора, които очевидино са го имали този вирус.

Аз също си мисля да си направя тест, за да видя как стоят нещата при мен. Но едно е сигурно - короната е минала през нашата фирма. Никой не умря. Никой не влезе в болница. А в същото време не подложихме на риск прехраната си.
Разпространяваш зловредна информация. Влиза в противоречие с мотото на тази тема ... "Ще измрат, яко ще измрат!" ... От страх.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #1869 on: 06.08.2020, 10:10:17 »
На Мангъров нито една от прогнозите му до момента не се е сбъднала. А и от почти месец време България тръгна изцяло по мангъровския път. До момента само половин Европа се е затворила за българи. Е, има още време и за другата половина.....
Категорично не съм съгласен. Почти всичко казано от доц. Мангъров е реалност. Няма яко умиране, Няма сериозна заболяваемост. Маските да се носят само за да не ни глобяват. Цялостното му положително мнение, че това не е кой знае колко по-различен вирус от всички останали също е факт. Единствено му бягат някои числа, че положителните ще са между 3 и 5%, а те са между 5 и 7%. Чудесно е, че този човек, заедно с още няколко като Доц. Чорбанов, Д-р Първанова и други всяват спокойствие сред хората, т.к. психическите стресове от лошите новини са много по-опасни отколкото самия коронавирус.
А това, че половин Европа е затворена за българи изобщо не трябва да ни вълнува. Моята глобална теза от много време е, че изобщо не трябва да с есравняваме с други държави. Важи и тук.
И изобщо не сме либерални. Според мен трябва да бъдат преустановени незабавно всички тестове на хора без симптоми. да се премахнат всички ограничения, вкл. и носенето на маски. Ако някой е болен от пневмония, той да бъде лекуван от това без значение дали е положителен към ковид 19, грип А, грип Б или нещо друго.
Ето една статия с трагична новина:
https://7dnibulgaria.bg/archives/103720
« Last Edit: 06.08.2020, 10:15:28 by emo »
Близо 3000 мои снимки от 2007 г. до днес.
https://www.flickr.com/photos/147931689@N02/

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1870 on: 06.08.2020, 11:53:28 »
Не съм чел мненията от времето на извънредното положение и точно сега няма да ги чета!
Ще кажа само моето мнение:
Този вирус в момента не е толкова страшен само благодарение на това, че не е зима и не се комбинира с грип и други вируси.
 Правителството за 8 месеца откакто се знае за този вирус не направи почти нищо освен да го използва за политически цели или по-скоро да се опита да го използва за такива и чрез тези средства зорлем да разбие икономиката.
Трябва съд, пред който Правителството и всичките негови органи като НОЩ да обяснят, за кое точно действие трябва да носят наказателна отговорност:
- За умишлено сриване на икономиката по повод затваряне на държавата при 30 регистрирани случая
или
-Умишлен здравен геноцид при който хората са принудени на ходят на работа и да се заразяват при 200-300 новорегистрирани дневно.

Няма как двата варианта да са еднакво отговорни към хората и обществото и да не се самоизключват.

Или в момента е ужасно страшно положението и хората са оставени на произвола ИЛИ е обявено извънредно положение чрез умишлено манипулиране на народните представители довело до спад в икономиката и до лични финансови проблеми.

Online mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1871 on: 06.08.2020, 13:21:20 »
Не съм чел мненията от времето на извънредното положение и точно сега няма да ги чета!
Ще кажа само моето мнение:
Този вирус в момента не е толкова страшен само благодарение на това, че не е зима и не се комбинира с грип и други вируси.
 Правителството за 8 месеца откакто се знае за този вирус не направи почти нищо освен да го използва за политически цели или по-скоро да се опита да го използва за такива и чрез тези средства зорлем да разбие икономиката.
Трябва съд, пред който Правителството и всичките негови органи като НОЩ да обяснят, за кое точно действие трябва да носят наказателна отговорност:
- За умишлено сриване на икономиката по повод затваряне на държавата при 30 регистрирани случая
или
-Умишлен здравен геноцид при който хората са принудени на ходят на работа и да се заразяват при 200-300 новорегистрирани дневно.

Няма как двата варианта да са еднакво отговорни към хората и обществото и да не се самоизключват.

Или в момента е ужасно страшно положението и хората са оставени на произвола ИЛИ е обявено извънредно положение чрез умишлено манипулиране на народните представители довело до спад в икономиката и до лични финансови проблеми.

Нали осъзнаваш, че преди 8 месеца се знаеше доста по-малко за вируса? Затварянето на икономиката се случи по модел от запад, идеята не им е хрумнала на нашето правителство, а са го видяли от чужбина. По същата логика в цяла западна европа трябва затвор и съд за управляващите, тъй като там ситуацията е същата като тук.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1872 on: 06.08.2020, 14:37:00 »
Мен ако ме питаш и до ден днешен с изключение на отделни екземпляри (лекари) също толкова нищо не знаят, не могат, а и не им пука за въпросния коронавирус!
Не само това!
Масово се възползваха всякакъв род хора, които определят някакви възнаграждения на някого и причиниха финансов удар по повод коронавирус!

А за мен най-крещящия пример за това е настоящия министър на здравеопазването КА, който преди да стане Здравен министър съсече в лечебното заведение, което управляваше всичко, което беше постигнато с труда на много много експертен труд и бачкане вкл. по време на извънредно положение!
И какво реши главицата му? Реши, че когато хората са бачкали, развивали и постигали цели по време на пандемия - след като а си постигнали целите би могло да им се удари едно тикме (значи ритник) в задниците и да се ударят със заплатите под предлог, че касата не била платила това, дето трябвало да била платила.

И кой ще сърба чорбите, които НОЩ, правителството и сие само надробиха на подопечните им работещи в системата на здравеопазване.
Ще си се случи каквото си се случва в България обикновено - рано или късно едни CV-та ще блеснат с адвансет умения и право към следващото място, където дават пари.
И кой ще лекува хората? Пак онези дето умеят само да изпълняват безмозъчно повтарящи се действия без да знаят какво е това.

Що се отнася до чужбина и преписването - що не вземат да препишат и помощите, които дават за Ковид19, ами само тези неща дето са в тяхна полза? Дай като ще преписваме - да е до края!

Ето например една интересна статия, която трябва да ни накара да се замислим:
https://lupa.bg/news/shokirashto-pochinaliyat-s-covid-19-abiturient-bil-quotlekuvanquot-s-eksperimentalen-cyar_72572news.html

Ако действително е имало подобрение в клиниката на въпросното момче и след това е подложен на терапия с РОАКТЕРМА https://apteka.framar.bg/30080545/%D1%80%D0%BE%D0%B0%D0%BA%D1%82%D0%B5%D0%BC%D1%80%D0%B0-%D1%84%D0%BB%D0%B0%D0%BA%D0%BE%D0%BD-20-%D0%BC%D0%B3-%D0%BC%D0%BB-4-%D0%BC%D0%BB, което е биологично лекарство инхибитор на Интерлевкин-6 (IL-6). Кратък освежителен преглед върху IL-6 ми припомни, че заедно с ИЛ-1 се водят едни от най-силните провъзпалителни цитокини в човешкия имунитет.
Т.е. неговата роля е да предизвиква насочване на имунната система (предизвиква възпаление) на нужното място с цел броба с инфекцията.
И ако действително някой мозък е решил да пробва селективна имуносупресия без да има цитокинова буря в организма то чисто и просто му е натиснал пауза на имунитета и го е убил.

Ето такова е нивото на медицината поради описаните от мен по-горе факта в поста.
« Last Edit: 06.08.2020, 15:23:55 by ooleg »

Online mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1873 on: 06.08.2020, 15:21:15 »
И кви помощи дават?

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1874 on: 06.08.2020, 15:29:49 »
И кви помощи дават?

Не ми се рови да търся по държави.
Важното е, че в България дават НУЛА!
Важното е, че в България грантовете за малки и средни предприятия няма да могат да се обработят месеци след кандидатстването. Демек ще спасяват фирми от извънредното положение някъде към то 1 година след него. Демек хората ще измислят, изпробват и пуснат ваксина за времето, в което нашата администрация може да прегледа повечето кандидатствали фирми!
Изобщо трябва ли да си обясняваме все още, че в България е добре само мафията и всичко останало са кьорфишеци?

Трябва ли да се обясняваме, че на някой може да му кефне да речем да резне заплатите в някое критично звено в някоя болница, което е жизненоважно за живота на пациенти и да им даде да речем 1-2 месеца колкото на касиерка в Кауфланд примерно щото:
а) така му е кефнало;
б) трябват му за нещо тези пари - да речем да ги даде на по-мрънкащо звено в болницата тоя месец;
в) не го кефи някой и е решил да му покаже кой командва парада.
г) т.н.

След което понеже разбира се настава хаос и демотивация се започва с още силови действия за принудителен труд и тормоз, в резултат на което всичко отива по дяволите и накрая го духат бед... опс болните!

И за да не се разправям още ще ти предложа гатанка:
Какво ще стане ако на всички работещи в АЕЦ Козлодуй им резнем заплатите на 1000 лв заради коронавируса?

« Last Edit: 06.08.2020, 15:36:25 by ooleg »

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1875 on: 06.08.2020, 15:55:05 »
И кви помощи дават?

Пари, 1200 GBP в Англия например.
Трамваите се клатят, лашкат и повреждат? Тролеите са бавни? Попитайте Карлос Контрера и Зафир Зарков защо! - Защото ем тека...

Online mitakaailqka

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #1876 on: 06.08.2020, 16:41:39 »
И кви помощи дават?

Пари, 1200 GBP в Англия например.

Според гугъл минималната заплата там е 1370gbp, което прави 1200 87.5% от нея. Тук това би се равнявало на 534 лв. Докъде ще стигне това на някой не знам.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1877 on: 06.08.2020, 17:19:02 »
Ама хайде да дадат по 640 лв на някой допълнителна помощ пък тогава ще мислим за повече!
Дай да не намираме кусури на хората , че дават малко, а на нас тука дават една НУЛА!

И дай да конкретизираме!
Някой твърди ли, че тука правилно се бори вируса?
Някой твърди ли, че се оценява труда на хората в болниците?
Някой твърди ли, че в правителството министрите са на ниво и се справят добре?

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #1878 on: 06.08.2020, 22:03:41 »
В момента има няколко съфорумци, които само хейтят и продължават да цитират глупостите, изречени от не особено адекватните НОЩ и компания. Само че, България не е света и всички събрани наблюдения и опит от различните държави дават достатъчно широк поглед върху нещата.

Тези наблюдения категорично сочат, че короната не е шега работа, и въпреки че е в категорията на други изестни нам вируси, статистически е кристално ясно, че и степента на заразност е по-висока и силата на действие е по-голяма и допълнителните му характеристики са повече от притеснителни (напр. безсимптомни случаи, инкубационен период и т.н.)

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1879 on: 06.08.2020, 22:29:53 »
Безсимптомните случаи не могат да се разглеждат без база за сравнение, каквато няма - такива има и при други остро заразни болести, но никога не е имало толкова масово тестване, съответно за никоя друга болест няма подобна представителна извадка колко от заразените проявяват симптоми. За грип се счита, че 70% имат леки или никакви симптоми, но при едно масово тестване, каквото не е правено никога, вероятно ще се окажат много повече.

Наблюденията категорично сочат, че свръхреакцията на опасността беше силно преувеличена, значително надмина границите на полезното и се превърна в сериозна вреда в дългосрочен план без да има осезаем здравен ефект. Или иначе казано, хората си умряха, други ще умрат така или иначе, а останалите ще сърбаме каквото си забъркахме дълго след това.