Author Topic: Коронавирус  (Read 95525 times)

Offline madbatt

• Запален по ГТ
  • prost ak
    • View Profile
    • Email
Re: Коронавирус
« Reply #2300 on: 13.10.2020, 16:08:49 »
 :P
« Last Edit: 21.10.2020, 22:03:55 by madbatt »
Dream on

Offline mlk

• Нямам спирка
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #2301 on: 13.10.2020, 16:49:10 »
поправка: трезво НЕмислещи.

За справка - в Нова Зеландия са застинали на около 1800 случая и се играят тамошния футбол (или ръгби) на пълни стадиони с публика без маски. Как ли се е получило?

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2302 on: 13.10.2020, 17:26:35 »
поправка: трезво НЕмислещи.

За справка - в Нова Зеландия са застинали на около 1800 случая и се играят тамошния футбол (или ръгби) на пълни стадиони с публика без маски. Как ли се е получило?
Слаб имунитет.
Символите на нашия град са Витоша, кестените и трамваите.

С такива любители на МГТ врагове не му трябват.

Offline тролей №164 линия 2

• Наистина съм луд
  • Моят любим "Snacks" - тролей №164. R.I.P.
    • View Profile
    • Email
« Reply #2303 on: 13.10.2020, 18:53:07 »
В Нова Зеландия няма петрол, няма големи бизнеси, няма какво толкова да се удари. Виж по нашия вилает - в и около Европа има бая за удряне, уви. Та да. :/ :angry: Докато в NZ бОли ги фАра колко били заразени... :D Тук е важно да се удари, очевидно...
Никога не шофирай по-бързо, отколкото може да лети твоят ангел-хранител!

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2304 on: 13.10.2020, 19:17:12 »
Ха, сега нова песен пеете. В Нова Зеландия също имаше локдаун. Там са организирани с 4 нива на тревога и като цяло, мерките там бяха успешни и неутрализираха проблемите. В момента има на няколко седмици по няколко случая, които са основно вносни.
Разбира се, там са заобиколени от океан и е по-лесно да се предпазят от вносни случаи.

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2305 on: 13.10.2020, 19:20:30 »
Не виждам логична причина да се смята, че мерките им са имали ефект, какъвто липсва на други места... по-вероятно е просто да са били напълно излишни.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2306 on: 13.10.2020, 20:11:22 »
Всъщност там са действали доста последователно и с ясни правила и отделни зони, според броя случаи. През юни (началото на зимата там) свалят рестрикциите и до август издържат с минимален брой нови случаи от приходящи. След това се появяват нови огнища и пак въвеждат мерки. От 7 октомври отпада задължителното носене на маски в градския транспорт и то остава само пожелателно. Отпадат и всякакви ограничения в броя на хората, които се събират. Предполагам, че там ще изкарат доста спокойно следващите няколко месеца.

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2307 on: 14.10.2020, 09:26:39 »
Имам далечното усещане, че има хора, на които се плаща да всяват страх и паника в различни общности.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2308 on: 14.10.2020, 10:23:17 »
А е в Нова Зеландия не пуснаха инистър-председателката да влезе в заведението докато не се освободи място, а тука опазват района за да не се появи някой обик овен човек около дебелия.

И двете неща може да ги пишете сходни ама са противоположни. Защото еди ия краен резултат изразява сила, другия слабост.
Слабостта в управлението дава сила на тъпотията и на хаоса. Например случая с Георги Любенов в БНТ показа, че радетеите на мерките се наакаха от 1 човек, който е като тях - дърдоран на празни приказки. Всички дето дават акъл на хората се почариха от собствен опит.

А връх на изродщината в тая държава беше сутрешния блок на НОва, където лицето Румен Бахов се вживяваше на полицай в градския транспорт!Пратих им имейл, че е възмутително!
По-голяма гавра на журналист към зрител рядко може да се види!

https://petel.bg/Natsionalna-mrezha-za-detsata--Nedopustimo-povedenie-na-reportera-na-Nova-Rumen-Bahov-spryamo-dete-bez-maska-__384779

https://nova.bg/news/view/2020/10/14/302310/%D0%B2-%D0%B3%D1%80%D0%B0%D0%B4%D1%81%D0%BA%D0%B8%D1%8F-%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BF%D0%BE%D1%80%D1%82-%D1%81%D0%B0%D0%BC%D0%BE-%D1%81-%D0%BC%D0%B0%D1%81%D0%BA%D0%B0-%D0%B8-%D0%B1%D0%B8%D0%BB%D0%B5%D1%82/
« Last Edit: 14.10.2020, 11:06:34 by ooleg »

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2309 on: 14.10.2020, 11:04:13 »
Имам далечното усещане, че има хора, на които се плаща да всяват страх и паника в различни общности.
Не е невъзможно. Аз съм виждал статии, които са леко тъпи, но внушават разни работи.

Иначе, в тази тема май скоро не съм виждал коментари, всяващи страх и паника.

Offline pavel75

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #2310 on: 14.10.2020, 12:29:20 »
Да си дам и мойте 5 стинки по темата.

По-предната събота и неделя бях на една вила. Бях потен и усетих как ме надуха. Уж се преместих, но вечерта ме втресе. Реших, че съм изстинал.
В понеделник разбрах, че имам колега с положителен PSR тест. В офиса всички си направихме тестове, уж бяха отрицателни. Обаче в четвъртък и петък вечер вдигах лека температура - 37,3 и имах тежаст в краката. Все едно бяха с олово.
Събота и неделя имах главоболие, но вече нямаше температура. В понеделника почти нямах обоняние. Парфюмът едвам го усещах, а знаете каква силна миризма е.
Реших да отида да си направя тест, защото контактувам с колеги, жената също, детето ходи на училище. Теста беше положителен.
В сряда вече ми нямаше нищо - нито температура и отпадналост, обонянието се върна. Прекалено бързо стана и за това сега не съм сигурен дали точно корона изкарах. Но ако съм изкарал пожелавам на всички болни да го карат като мен. Този вирус го лекувам с чай и витамини.
Днес ми е 10-тия ден от карантината. Вчера излезна заповед, че автоматично отпада на 14-тия ден. В петък трябва да дойдат да ми вземат проба. Сега с тази заповед не знам дали ще идват и какво се случва.

Та това е моят сблъсък с вируса към този момент.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2311 on: 14.10.2020, 12:40:43 »
Мен най-редовно си ме болят краката, но като имам някакъв вирус става още повече. Обоняние не съм губил, но то и не е задължителен симптом.
Т.е. исках да кажа, че бих могъл от пролетта насам поне 2-3 пъти да съм изкарал вируса с подобни симптоми или да го карам в момента. Обаче най-умно е, да си провери човек дали има антитела.
Обаче от какъв зор да го прави след като не изпитва нужда да се влачи по лекари. Най-смислената причина е с идеята белким му сложат карантина и да си полежи вкъши. Ама с тези идиотски методи за дистанционна работа няма и са си полежи ами ще стои като затворник и най-много някоя глоба да му измислят примерно за ходене в гората.

Затова най-добре е нищо да не знаеш, докато няма смислена причина да разбереш.

Ето това е пример как мерките им имат обратен ефект. Няма полза за теб от тях , но има гарантирана вреда.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2312 on: 14.10.2020, 12:44:42 »
Напълно възможно е да си го изкарал. Има доста случаи подобни на твоя, в които хората се справят бързо и след няколко дена всичко е точно.

А последната новина е, че в Нидерландия са затворили за 2 седмици ресторанти + още няколко ограничения. Нещо като мини локдаун. Не съм изненадан, след като имат 44 хиляди нови случая за последната седмица.

Offline ooleg

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2313 on: 14.10.2020, 13:39:55 »
Ама и аз искам да ги затворят. И магазините. И дискотеките. И КПП-та да сложат, че да излизат хората със сопите и да приключват с НОЩ-ове и сие.

Пък иначе вчера-днеска си усещам краката леко студени и имам отвереме-навреме като си сложа маска усещане, че ще кихна от нея. Което значи, че ме човърка някоя гадина.
Пък то един колега се затворил вкъщи щото се самоизолирал, дето има хрема от училище. Един господ знае какво има и какво няма.

* * *
https://petel.bg/Nikolay-Slatinski--Mangarov-i-Parvanova-nakaraha-Balgariya-da-e-nyakakav-absurden-variant-na-SHvetsiya__384800

Някъде си имат „Роберт Кох“. Някъде властта е в непрекъснат диалог с учените, специалистите, професионалистите, експертите. Опитва се да вникне в техните аргументи, старае се дори да овладее техния език. Не импровизира, не имитира дейност, полага максимални усилия да контролира ситуацията, да минимизира или поне да намалява рисковете.
У нас пети месец вече властта е изоставила напълно всякаква политика спрямо вируса, като премахва и минималните мерки за превенция, с което разчиства пътя му към ескалация; тя смачка професионалистите и ги накара да говорят това, което тя иска да чуе и да оценяват ситуацията така, каквато тя иска ситуацията да бъде; превърна се в един неудържим в промиването на мозъците хибрид на Мангъров и Първанова, накара България да бъде Швеция на Балканите, но по един абсурдно побългарен вариант на презрение към носещите маски страхливци.

Това коментира Николай Слатински на страницата си във фейсбук.

Ето как продължава коментара му:
Властта у нас непрекъснато демотивира хората да спазват елементарни мерки за защита, смята ги за паникьори, парадира по тръмпанарски с неглижирането на вируса и аз дори си мисля, че тя вярва, че вирус няма и не може и да има, а ако все пак някъде в нарцистичното си подсъзнание и допуска, че вирус има, то го смята за по-безвреден от грипа.
Това по-горе са двете крайности на поведението на властта - там и тук. Те отговарят и на въпроса каква е нашата власт и защо е такава родната ни действителност.
Така само расте цената, която ще платим за изпускането на вируса от контрол. И цената ще я платим ние, обикновените българи. За властта ще има и най-скъпите, и експерименталните лекарства, и най-доброто обслужване, докато за нас може да не се намери място не само в интензивните отделения, но и въобще в болниците.
И е вероятно безпощадно ясно да се окаже, че има нещо по-опасно от ковид-вируса – властта. Нашата власт.

По много линии моето мнение се доближава до това на Николай Слатински, но с известни уговорки:
Според мен държавата не предполага и не мисли, че вирусът не е опасен. Според мен тя го знае. Т.е. тя знае, че ще удари здраво само определена група хора - но тя и без това се опитва да ги убие чрез доходите. Затова държавата само по телевизията се прави, че прави нещо. Така ни поддържа във форма да не забравим, че я мразим. За тях си са се подсигурили в случай,че както обикновено нещо се обърка. Пък то ще се обърка, ако Господ е решил да го направи. Иначе им е все тая - нито знаят какво става, нито разбират какво става, нито знаят как да го оценят. Важното е по телевизията всичко да е ток и да не пречи на рейтинга на партията майка. Пък ако стане белята - ще сме виновни ние. Както вчера се обобщи, че щом си протестиращ не знаеш как се гледат домати и откъде идват яйцата, така ще се обобщи, че съм виновен ако измрат хора. Щото не им вярвам. И ако приемат новия проекто-закон на Гешев, че много не им трябва доказателства - готов съм за затвора.

T.e. да обобщя - за себе си държавата е отредила шведка роля. Тя няма изисквания, задължения и т.н. За пред обшеството и за обществото - цялата идиотия на псевдо мерките й , налагани чрез глоби и дебелашко поведение.
« Last Edit: 14.10.2020, 14:15:29 by ooleg »

Offline bdz43r

• Нямам спирка
    • View Profile
    • http://bgrail.info/photos.php
    • Email
« Reply #2314 on: 14.10.2020, 13:54:35 »
Абе забавно си беше да прониквам нелегално в планината по тайни пътеки или да минавам през парка, криейки се от полицията (не, че тя ми обръщаше внимание).
Вкарваше непозната до момента тръпка в нещо напълно безобидно.

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2315 on: 14.10.2020, 15:12:27 »
Абе забавно си беше да прониквам нелегално в планината по тайни пътеки или да минавам през парка, криейки се от полицията (не, че тя ми обръщаше внимание).
Вкарваше непозната до момента тръпка в нещо напълно безобидно.
Нещо като секс в асансьор.  8)

Offline CKD

• --=БМ-РК=--
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2316 on: 15.10.2020, 00:01:35 »

Offline emm_1968

• Trams Doctor
  • Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #2317 on: 15.10.2020, 08:43:43 »
Не е невъзможно. Аз съм виждал статии, които са леко тъпи, но внушават разни работи.

А, не е възможно?!?
Ти от няколко месеца ни облъчваш. Вярно, че @georgi64 започна, но ти си особено настойчив да пишеш за грип в транспортен форум. Включи се във форум на медици и ги образовай. Или пък във форумите на обущарите, часовникарите, юристите, строителите, просто някъде другаде ... Предполагам, че във Фейсбук вече са те блокирали всичките ти приятели.
Тук вече е досадно.

Offline mlk

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2318 on: 15.10.2020, 12:10:54 »
@emm, по форумите им викат тролове, и доколкото познавам системата, не е толкова за пари, колкото по принуда  :P Та не го съди трибуквения, кой го знае какво му е на гъэ@ ...
Не вярвам да визираш CKD, така че явно е за мен. По принуда нищо не правя. Също така, не отговарям на дефиницията на трол, защото така наречените тролове са хора, които пускат по определени теми целенасочени провокативни коментари, които са неверни. Подвел си се по това, че за конспираторите моите коментари са провокативни, но от доказателствата, които прилагам, е видно, че коментарите ми съдържат вярна информация.
Това, разбира се, не е удобно, защото изведнъж се оказва, че хората, облъчени от Слави, Мангъров и компания са били заблудени и са се хванали на манипулациите. А никой не обича да си признае, че е сгрешил.

А, не е възможно?!?
Ти от няколко месеца ни облъчваш. Вярно, че @georgi64 започна, но ти си особено настойчив да пишеш за грип в транспортен форум. Включи се във форум на медици и ги образовай. Или пък във форумите на обущарите, часовникарите, юристите, строителите, просто някъде другаде ... Предполагам, че във Фейсбук вече са те блокирали всичките ти приятели.
Тук вече е досадно.
Намеците ти, че някой ми плаща са най-малкото грозни. Имам си добра професия и си изкарвам по честен път парите. Притрябвало ми е някой да ми плаща. Целта на това "облъчване" не е да всявам страх и паника. Никога не съм казвал, че ще се мре, или друга подобна глупост. Единствено ми се иска повече хора да са по-адекватно информирани. Ако се страхуваш и паникьосваш от такава информация, това по-скоро би било притеснително.

Иначе, вероятно знаеш много добре, че съм стар транспортен фен и през годините съм допринесъл достатъчно, не само с мнението си във форума, но и генерално за развитието на градския транспорт в София.
Смятам, че това ми дава правото да изказвам мнението си и по различни странични теми. В този форум, а не в този на часовникарите. Специално тази тема е в раздел "разни" и не виждам никакъв проблем да се боря за това, хората да не бъдат безотговорни.
Ако смяташ, че прекалявам, пиши на Калин и нека той реши, дали съм написал нещо прекалено, което е извън добрите норми за поведение.

Хайде, живи и здрави ... и носете маски в градския транспорт :)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #2319 on: 16.10.2020, 12:35:37 »
Тук вече е досадно.
Малко съм изненадан, че точно ти се включваш в отбора на агресивните шумни лаици. След като неведнъж си попадал под ударите на агресивни шумни лаици, "разбиращи" от трамваи, за които е досадно, ако не споделяш мнението им, че всички механици по депата и Трамкар са тъпи некадърни алкохолици.

Колкото до медиците, мнението на 99% от сериозните от тях е, че Мангъров и сие са шарлатани, също като тези, които "лекуват" рак с конска урина примерно. Но останалият 1% е доста по-шумен от 99-те %, които си гледат работата и които дадоха и дават немалки жертви в борбата с "обикновения грип". Разбира се, този 1% доминира тотално в социалните мрежи заедно с "експертите", считащи че Земята е плоска и други "гении". За обущарите и часовникарите не знам, но настоящият форум си има администратор и модераторски екип, който преценява кои постинги са по правилата му.

Това, че доста неща по КОВИД-19 не са изяснени, не означава, че няма проблеми с него. Векове наред чумата се е считала за стомашно разстройство и се е "лекувала" с пускане на кръв, докато се изяснят причинителите ѝ, начините на карантиниране и на лечение. Предшестващата го версия коронавирус бързо е отшумял, защото симптоматиката е била ясна в първите 2-3 дни. За съжаление, това при КОВИД-19 не е така. Даже, теоретично, всички хора да ги затворят по къщите за 14 дни (както в Ухан, в райони на Италия и Испания), пак не е гарантирано нулевото разпространение след това. Според мен, даже евентуална ваксина срещу настоящ щам не е ясно, че ще дава трайни резултати. И именно заради неяснотата е различен от другите видове грип даже при сходна смъртност: при нормален грип симптоматиката ти е ясна, лекуващите са наясно как да се предпазят (затова не са облечени като космонавти на Марс и лекуват в нормални болнични условия). Ако открият не ваксина, а сигурен тест, който да идентифицира заразените в рамките на няколко минути, дните му ще са преброени.
Именно тази неяснота води до хаотичност и непоследователност в мерките. Вместо поставяне на поантата на ограничаването на социалните контакти - забрана за движение в парка, пътуване извън града и т.н. Да не говорим за трансграничните рестрикции - хем искат PCR тест, хем те бутат в 14-дневна карантина даже при отрицателен резултат и т.н.
« Last Edit: 16.10.2020, 13:56:20 by blagun »