Author Topic: За светофарите с любов!  (Read 136840 times)

Offline bagercho

• Наистина съм луд
    • View Profile
Re: За светофарите с любов!
« Reply #1400 on: 20.12.2017, 14:16:32 »
Най-умни са умните светофари, които държат фази по минута и половина дори нощно време, когато по три от четири направления няма нито един автомобил  :fan:
« Last Edit: 20.12.2017, 14:18:53 by bagercho »

Offline monte carlo

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1401 on: 20.12.2017, 14:39:07 »
На надлез Надежда от Мария Луиза към кръговото, при липса на велосипедисти, червеното държи 5-6  че и повече секунди от обратното направление, през което време нищо не минава.
Икономията е майка на мизерията!

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1402 on: 20.12.2017, 15:12:40 »
Най-умни са умните светофари, които държат фази по минута и половина дори нощно време, когато по три от четири направления няма нито един автомобил  :fan:
Това ме подсеща какъв умен светофар видях преди няколко месеца в Загреб, до хотела ми - беше с бутони и датчици в асфалта. Нощно време, при липса на трафик, светеше червено във всички посоки, и само при приближаване на кола или натискане на бутон светваше зелено.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline mlk

• Защо пиша толкова много?
    • ICQ Messenger - 110536592
    • View Profile
    • Email
« Reply #1403 on: 20.12.2017, 18:11:30 »
Аз на едно виенско кръстовище чаках 4-5 минути да светне зелено на един ляв завой, защото умникът преди мен беше спрял на 3 метра от линията и сензорът не го хващаше. Наложи се да сляза, за да му кажа да мръдне с колата малко напред, за да можем все пак да минем някога.

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #1404 on: 20.12.2017, 23:07:12 »
По Малинов в Младост не знам дали са влезли в "умен" режим новите светофари или са просто тъпо настроени, но най-редовно виждам как дори при липса на трафик по него се дава зелена вълна навсякъде, без да има смисъл. Съвсем наскоро, към 21 ч. засекох около 5-6 минути непрекъснато светещи по право направление всички светофари от Макдоналдс надолу, посока Цариградско зелено и в обратна посока също, при условие че трафикът по това време вече е слаб. Накрая шофьорите от приходящите улици и булеварди и чакащите за леви завои се изнервиха и започнаха да минават на червено. Пешеходците също пресичаха на червено. Определено или нещо не е направено както трябва с тези светофари или интелекта на системата го няма никакъв. :D

Offline kristian40t097

• Маниак
    • View Profile
    • Email
« Reply #1405 on: 21.12.2017, 00:53:14 »
Специално по Малинов  са много добре синхронизирани и дори в час пик се минава много бързо, което ме навежда на мисълта, че не им е вклмчена умната функция.
За трамвайния транспорт!!!!!

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
  • Вярвай в себе си, другото е второстепенно
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Sofiatransport транспортна база данни/Sofiatransport transport data base
    • Email
« Reply #1406 on: 21.12.2017, 08:45:50 »
Снощи, вероятно някъде около 18 часа станах свидетел на чудна гледка. Ръчното управление на светофара на „Царица Йоана“ и „Д-р. Петър Дертлиев“ толерираше идващите от центъра заедно с левия завой към „Mega mall“ и „Люлин“ 7 докато по „Царица Йоана“ в посока центъра се наблюдаваше огромна колона, която беше принудена да чака зеленото няколко минути, защото на „човека зад пулта“ му беше дошло на ум да държи въпросния ляв завой двойно и тройно повече време от необходимото. Вместо да вървим напред към компютъризирани системи и действително интелигентно управлявани системи за регулиране и организиране на движението по пътищата ние се връщаме все по-назад, ангажирайки все повече и повече човешки ресурси, което е огромна и скъпа грешка. Една компютъризирана система ще работи много по-коректно и безотказно от ръчното управление и ще изисква много по-малко финансови средства и човешки ресурси. Разбира се трябва да се направи и сериозна ревизия на възможностите за пешеходното движение, но все пак смятам, че в „умните„ светофари би имало бъдеще ако се направят като хората.
SOFIATRANSPORT транспортна база данни - Любителски страници и информация за обществения транспорт в София
Все още не сме професионалисти, но големите неща започват с една малка крачка

Offline Ivo

• Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1407 on: 21.12.2017, 10:18:29 »
По Малинов като намалее трафика светофарите се изключват и са на мигащо жълто, не знам дали става автоматично но някъде след 22.00 вечерта до към 6 сутринта. Интересно че например светофара на ХИТ в старата част въпреки че магазина работи до 22.00 и после няма нинакъв трафик там си работи денонощно. Явно не е свързан в умнатасистема.
Не ни трябват хора с "дипломи" а работещи и можещи да мислят, влагайки логика и разум в това което правят.

Фен на автобусите ЧАВДАР

Offline Metan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1408 on: 21.12.2017, 11:02:16 »
За светофара при Хит-а преди сигурно 10 години (а може и да са повече) писах сигнал, че не се изключва вечерта и работи ненужно и ми отговориха, че иначе не можели да го синхронизират или някаква такава глупост беше.

Offline ozzy

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1409 on: 21.12.2017, 15:11:00 »
По Малинов като намалее трафика светофарите се изключват и са на мигащо жълто, не знам дали става автоматично но някъде след 22.00 вечерта до към 6 сутринта. Интересно че например светофара на ХИТ в старата част въпреки че магазина работи до 22.00 и после няма нинакъв трафик там си работи денонощно. Явно не е свързан в умнатасистема.
Преди се излючваха след 12 вечерта. При сегашния трафик смятам, че е по-разумно да са включени повечето, без пешеходните. Тъкмо през нощта стават доста тежки катастрофи на такива светофари с мигащо жълто, понеже шофьорите масово не спазват знаците за предимство. В Люлин например от една година върнаха денонощния цикъл на работа на светофара на Царица Йоана и Панчо Владигеров.
Който върви след стадото, той гази в лайната му.

call.sofia.bg - сигнализирайте за всякакви нередности Столична Община

Offline UMSofia

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1410 on: 21.12.2017, 15:15:03 »
Тъкмо през нощта стават доста тежки катастрофи на такива светофари с мигащо жълто, понеже шофьорите масово не спазват знаците за предимство.

Как да ги спазват, като не знаят какво значат.

Offline emo

• Нямам спирка
  • Приятел на всички шофьори и ватмани от ГТ
    • View Profile
« Reply #1411 on: 21.12.2017, 16:27:23 »

Боже опази! Нагледахме се на малоумните им "доказателства". След последната такава акция с броене на автобуси и автомобили с лист и молив съсъпаха прекрасната идея за БУС-лента в Младост. По-добре изобщо да не се намесват за да не стане по-зле.

Какво точно е станало?
мур

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #1412 on: 21.12.2017, 20:36:59 »
Специално по Малинов  са много добре синхронизирани и дори в час пик се минава много бързо, което ме навежда на мисълта, че не им е вклмчена умната функция.

Наистина по самият Малинов сега се минава сравнително бързо в час пик, именно защото светофарите са или добре настроени за зелена вълна или ако са в умен режим, успяват що годе добре да се справят с трафика. Въпросът е че този режим е постоянен и рано сутрин или вечер след 20 ч. когато не е нужно да се дава висок приоритет на транзита по Малинов за сметка на приходящите улици и булеварди. Както казах вече, няколко пъти станах свидетел на задържане на зелена вълна без да има непрекъснат поток от автомобили, а през това време опашките по околните улици и за леви завои станаха бая дълги.

Offline blagun

• Moderator
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #1413 on: 22.12.2017, 00:06:40 »
Има една особеност на 3-те светофара Сахаров-Ляпчев-Аврамов. Очевидно е, че направлението север-юг се приоризира. Но за подход от изток-запад е подходящ Ляпчев, където фазите север-юг в двете посоки съвпадат и остава повече време за напречните. Дясно от Сахаров се завива на юг без светофар. За съжаление десният завой от Кауфланд към Малинов не е с добър профил, ако и да са оставени 2 ленти. Откъм Киприян пък изобщо няма лента за надясно. Кой знае защо пешеходците не се пращат към подлеза, ако и да чакат за зелен сигнал 7-8 минути в пикови часове. Но постепенно хората от Младост-2 вдяват, че не трябва да завиват наляво от Киприян, а от Ляпчев. Също се отнася за идващите по Ляпчев откъм Дървеница в посока изак или юг. Така че и шофьорите трябва да си променят навиците.
« Last Edit: 22.12.2017, 00:10:54 by blagun »

Offline dan

• Наистина съм луд
    • View Profile
« Reply #1414 on: 11.01.2018, 13:19:18 »
Предполагам доста от вас като пешеходци са пресичали бул. Пенчо Славейков на кръстовището с бул. Витоша и със сигурност ви е правило впечатление, че времето не достига. Ето и причината:
Времената за преминаване, подход и освобождаване са изчислени съобразно действащата нормативна база. Пешеходното пресичане на бул."Пенчо Славейков" е предвидено да става на два етапа с изчакване в средата.

Общо взето за всеки светофар твърдението е едно и също:
Светофарната уредба работи съобразно съгласувания проект

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1415 on: 11.01.2018, 21:32:45 »
СО и съгласуване, а?  :jump:
Нещо ми се виждат две несъвместими крайности.
« Last Edit: 14.01.2018, 20:52:05 by AGENT 006 »
SOFIATRANSPORT транспортна база данни - Любителски страници и информация за обществения транспорт в София

Offline tramvaje_22

• Напредващ
    • View Profile
« Reply #1416 on: 29.03.2018, 16:26:34 »
Вчера и днес по Дондуков е мазало. Трамваят не може да направи десен завой за Кракра заради дългата колона от неправилно спрели автомобили. За капак (мало)умният светофар изпуска сигнала за трамваите и пуска само колите поне 4-5 минути.

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1417 on: 29.03.2018, 18:25:35 »
Аз бях на университета в ТБ 1 някъде около 2 часа днес и ми трябваха близо 15 минути, за да стигна моста „Чавдар“. Червеното на „Васил Левски“ и „Дондуков“ държеше прекалено дълго, а след това очевидно някой си правеше игрички и със светофара на „Кракра“.

Offline София 70

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #1418 on: 29.03.2018, 19:04:06 »
Това са капацитетите от център за управление на трафика.

Моето запитване към Транспорт за София , защото връзка с Център за управление на трафика няма :
Здравейте! Своеволията на Център за управление на трафика продължават с пълна сила. На кръстовището на Тодор Александров и Мария Луиза се регулира по следния начин - Пускат се автомобили , движещи се по Тодор Александров , посока министерски съвет .следваща фаза - пускат се автомобили , движещи се по Тодор Александров , посока Христо Ботев , като зеленият сигнал е около една минута и половина. След което пак се пускат движещите се по Тодор Александров , посока Министерски съвет. Следващата фаза е отново за движещите се по Тодор Александров , посока Христо Ботев , като този път фазата е нормална и трае около 30 секунди. Докога ще продължават тези цинизми? Госпожа Фандъкова в едно интервю заяви, че трамваите по бул.Мария -Луиза се пропускат приоритетно на кръстовищата а на практика излиза , че трамваите чакат там между 3 и 5 минути.Ако това е политиката на СО - в грешна посока е . Вчера -1.02 и онзи ден 31.01 на кръстовището на бул. Христо и Евлоги Георгиеви пропускането на трамваите не беше приоритетно Пътните полицаи пропускаха по няколко пъти автомобилите от всички посоки , но не и трамваите. На 31-ви трамвайна мотриса 662 , както и няколко други чакаха 7 минути да бъдат пропуснати . на 1-ви трамвайна мотриса 672 и няколко други чакаха 4 минути да бъдат пропуснати. И в двата дни това се случи в 17.37 часа.Моля да проверите престоя на тези трамвайни мотриси - на спирка УСАГ , за да се уверите в това , което съм написал. Благодаря!

Ето какво ми отговориха от Транспорт за София :
Здравейте, системата за управление на трафика управлява фазите на светофарите динамично, когато това се налага. Превозните средства от обществения градски транспорт преминават през кръстовищата приоритетно, когато закъсняват със своите разписания. В центъра за управление на трафика се извършват постоянни анализи за трафика на града като цяло, така че да се осигури максимално удобство на всички участници в движението. Успешен ден!

Аз:
във вчерашния ден Тодор Александръв - срещу министерски съвет беше затворен за движение , нямаше коли , но зеленото в посоката , в която нямаше и един автомобил светеше прекалено дълго. Само да Ви подсетя , че вместимостта на един трамвай- като посоченият от мен е около 150 човека . Не може да се прави така,че 50 коли да преминат а 150 човека да чакат. Пътници така не се връщат в градски транспорт. Припомням Ви , че преди време Ви изпратих видеоклип , на който се виждаха 8 трамвая , чакащи на светофара на петте кьошета , защото фазите на трамвая се пропускат . Вие отговорихте, че сте обърнали внимание на колегите си да не пропускат фази , но това се случва постоянно - и на петте кьошета и на Ларгото.Благодаря!
Отговор:
НЯМА.
В друг един разговор дадох конкретен пример за трамвай , закъснял с 8 минути и държан на Ларгото 5 минути.
« Last Edit: 29.03.2018, 19:06:54 by София 70 »

Offline AGENT 006

• Нямам спирка
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #1419 on: 29.03.2018, 19:59:26 »
Не мога да повярвам, че ръчно управление би работило по-добре от компютърните системи. Аз не съм особено положително настроен към „умните“ светофари, но пък е още по-зле вместо да се довършат започнатите „интелигентни“ системи да се влагат средства в ангажиране на човешки ресурс, който струва десетократно повече и работи десетократно по-зле отколкото би било да се приведат в работно състояние таблетите във возилата от градския транспорт, да се инсталират и свържат датчици в асфалта, да се вгради взаимна свързаност между светофарите в близост и т.н. В този ход на мисли този следобед светофара на „Орлов мост“ работеше на автоматичен режим. Държеше прекалено много „Цар Освободител“, но въпреки всичко нямаше съществени проблеми. Трафикът беше рядко спокоен.
« Last Edit: 29.03.2018, 20:04:04 by AGENT 006 »