Author Topic: Туристически маршрути  (Read 39415 times)

Offline vasko

• Защо пиша толкова много?
    • View Profile
Re: Туристически маршрути
« Reply #140 on: 17.08.2015, 15:05:05 »

Това политически коректен израз за нудисти ли е?  :rolleyes:
Всъщност са синоними, въпрос на изказ.

Благодаря! :) Научих нещо ново.  :)

Имам един въпрос по темата - има ли такова място на Витоша, от където да се вижда целият град София едновременно без изключения? Например от копитото се вижда голяма част, но без югоизочния район (ж.к. Младост и около него), а пък от оголената част над Алеко не се виждат някои югозападни части.

Благодаря!  :)
СБОГОМ, GTSofia.info

Online RADOCVET

• Нямам спирка
  • http://bgtransport.org/
    • View Profile
    • Email
« Reply #141 on: 17.08.2015, 15:09:11 »
Добра видимост има от (бившата) хижа Средец.

Offline abs111

• View Profile
« Reply #142 on: 17.08.2015, 15:11:03 »
Аз бих заложил на вр.Камен дел.

Offline Knoxville

• Нямам спирка
    • View Profile
« Reply #143 on: 17.08.2015, 15:44:00 »
От горната станция на лифта на Копитото се слиза 200-250 метра надолу по една много стръмна и тясна пътека и се излиза на една скала, от която се вижда всичко.

Offline abs111

• View Profile
« Reply #144 on: 17.08.2015, 22:22:54 »
Така е,но към Младост,Дружба и летището няма панорама.

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #145 on: 17.08.2015, 23:27:48 »
Твърдо Камен дел е мястото. Стига се от пътеката по Платото - при заслон Ушите се отбива пътечка за Камен дел. Точно от там правиха гигапикселови снимки на София

Offline lion_sofiq

• Наистина съм луд
  • ČKD TATRA
    • Skype Me™!
    • View Profile
    • Email
« Reply #146 on: 29.08.2015, 20:40:02 »
Днес направих една екскурзия, която много ми попадна и предполагам и на вас може да ви хареса - до с. Балша и околността. Има два варианта за място на тръгване - МС "Обеля" - с автобус 30 и автостанция "Илиянци", с автобус 29. Пътуването е сравнително кратко - около 30 минути. За любителите на манастири - може да слезете на спирка "Манастир Св.Теодор Стратилат", на линии 29 и 30. Понеже спирката е по желание, трябва да уведомите шофьора. Оттам се тръгва през полето, 10 минути път пеша през полския път (има табели) и се стига до Доброславския манастир - много интересно и красиво място, на границата между Стара планина и Софийското поле, сред много чист въздух. Мястото хем е близо до града, хем е много чисто и приятно. Оттам тръгват и пътеки за Стара планина, като поже да се наслаждавате на гледката към цялото софийско поле.
Другият вариант е да продължите с автобус 29 или 30 до с.Балша, където от последната спирка тръгват пътеки за Балшенския манастир и за Стара планина, както и за Кътинските пирамиди.  :)
« Last Edit: 29.08.2015, 20:51:48 by lion_sofiq »

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #147 on: 17.09.2015, 10:51:44 »
Колеги, да ми кажете някой удачен еднодневен маршрут за изкачване на връх Вихрен? Трудността няма значение, аз съм сравнително опитен планинар, просто по Пирин не съм ходил досега. Изводът, до който стигнах аз, е, че най-подходящо за това е изкачване с кабинковия лифт до Бъндеришка поляна, оттам през хижата и до върха. Но маршрутът маркиран ли е, има ли табели?
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline Fantomas

• View Profile
« Reply #148 on: 17.09.2015, 22:53:38 »
Препоръчвам качване от х. Вихрен и слизане през Казаните, на х. Бъндерица. Качването от х. Вихрен е една идея по-леко от това през Казаните, за сметка на това, през Казаните е по-красиво. И двата маршрута са добре маркирани, пътеките са ясни, при хубаво време не би трябвало да имаш никакви проблеми. При мъгла все пак трябва малко повече да се внимава, но не е нещо страшно, маркировка има. На мен първото ми качване на Вихрен беше в лошо време и мъгла точно по този маршрут. Не че съжалявам, но никакви гледки не успяхме да видим. :)
Иначе ако предприемеш слизане или качване през Казаните, имай предвид че има един участък където си е малко тегаво, независимо дали си нагоре и надолу. Като цяло по мое мнение Вихрен е тежък за катерене връх.

Offline Ники 1515

• Запален по ГТ
    • View Profile
« Reply #149 on: 06.03.2016, 10:39:19 »
Здравейте!

Изпращам няколко снимки от Своге. Това е уютно планинско градче със спокойна атмосфера, намира се в Искърското дефиле на север от София и има много красиви околности.  Едно от най-любимите ми места за излети :)  Ходил съм в три посоки, като и при трите варианта над града се навлиза в гора, а нагоре има поляни :)  Подходящо място е и за разходка, и за по-голям излет (от Своге до вр. Церия и после слизане в с. Томпсън).  А аз познавам само част от посоките, в които може да се ходи от Своге.

За снимките:
1 – гр. Своге и вр. Грохотен.
2 – жп мостът над Искрецката река, виждат се и площадчето до автогарата и ПГ „Велизар Пеев”.
3 – река Искър между жп гарата и стадиона, в далечината – долината на Искрецката река.
4 – ЕМВ серия 32 по моста; вижда се и черквата „Св. св. Петър и Павел” (от 1927).
5 – черквата „Св. Петка” от XVI – XVII в., до нея е построена новата.

Поздрави за Т8М-301 България 1300 и за всички планинари във форума!  :)

П.п.
Може да разгледате и сайта: http://www.svoge.bg/

Offline Kaiser Kar

• Нямам спирка
  • НЕ! на мърльовците
    • View Profile
« Reply #150 on: 04.03.2017, 16:05:47 »
Драги колеги, през изминалите две години успях да се организирам и записах Вихрен и Мусала в списъка си с постижения. Сега е ред на по-трудното - Ботев. Има ли някой впечатления от първа ръка - може ли да се изкачи за един ден (в нета чета предимно за двудневни преходи с преспиване), има ли тънкости при катеренето му, тъй като съм чувал, че е много коварен връх.
"На кровове Београда слетела су нова јата телевизијских антена. Оне кљуцају невидљиве телевизијске таласе и носе црно-бела и шарена јаја"

Offline abs111

• View Profile
« Reply #151 on: 04.03.2017, 16:18:52 »
Здравей колега!Връх Ботев наистина е е много коварен,тъй като е "оголен" т.е  няма растителност,която може да те предпази от гръмотевичните бури които в този район са нормално явление!Съветвам те да направиш прехода средата на август,защото времето е най-благоприятно.За един ден ще ти дойде много,бих те посъветвал да го направиш за два.Първи ден изкачване откъм кв.Видима(Априлци) с нощувка в .Плевен,втори ден тръгване рано сутринта изкачване на върха и слизане по "Тарзановата пътека" доста е стръмна,почивка в х.Рай и бързо спускане към м.Паниците.
П.П Не си уточнил, с какъв транспорт ще си.За повече инфо,на лично! ;)

Offline blagun

• Модератор
  • Нямам спирка
    • View Profile
    • Email
« Reply #152 on: 04.03.2017, 18:33:44 »
По принцип е възможен еднодневен преход Паниците-Рай-Ботев връх и обратно в дълги летни дни. Но трябва по тъмно да тръгнете от София, за да сте на Паниците рано сутринта. Имате 6-7 часа нагоре, 5-6 надолу плюс малко снимки горе и на водопада.
Все пак с една нощувка ще можеш да се полюбуваш на красотите. Стара планина е климатична граница, затова произшествията там са повече, отколкото на по-високите Рила и Пирин. Добре е да избереш стабилно време.
« Last Edit: 04.03.2017, 18:39:53 by blagun »

Offline mitakis

• Нямам спирка
  • 2660
    • View Profile
« Reply #153 on: 05.03.2017, 00:18:51 »
За Ботев връх е съществено да е хубаво времето.
Еднодневни изкачвания със собствен превоз са постижими:
- Паниците - Рай - Ботев;
- кв.Видима - х. Плевен - Ботев.
Август '15 от изгрев до смрачаване, пресякохме планината (Априлци - вр. Ботев - Калофер) по горните маршрути. Беше ~11ч. ходене и 2ч. почивки, с малко престой в заслон Ботев поради дъжд :).
Предишното изкачване го правихме с преспиване в заслона,но тогава маршрута ни беше по билото в друга посока. След като минах през х.Рай, съветвам те да спиш там - нали е раят ;).

Offline btr95

• View Profile
    • Email
« Reply #154 on: 05.08.2017, 17:19:45 »
Колеги, някой ходил ли е скоро на ждрелото на река Ерма? Хубави ли са условията за разходка по екопътеката?
Тм депо:Банишора
Тм мотриса: 713
Тм линия: 4

Offline 2828

• 506
    • View Profile
    • Email
« Reply #155 on: 05.08.2017, 18:27:03 »
Преди около месец ходих там, но по много малка част от екопътеката, защото нямах достатъчно време, а и валеше. Малко е стръмно, на места трябва да се хващаш за дървени парапети, или пък на някои камъни.  На някои от стълбите липсват стъпала и мостът над реката се клати леко. Въпреки това беше красиво и много ми хареса.  :)