Разрешиха небостъргачи в София
21.12.2006 г.
Скоро в София може да се издигне небостъргач като в Ню Йорк и Лондон. Вчера депутатите дадоха зелен светофар за високоетажното строителство, като приеха дълго отлежалия закон за одобряване и прилагане на Общия устройствен план на Столичната община. Той отменя стария закон от 1961 г. С новите текстове се оформя зона на нов делови център на София - по булевард „Тодор Александров". Ситито ще тръгва на изток от ЦУМ и ще стига на запад до бул. „Константин Величков". За този район от години се говори, че ще се оформи като бизнес-център с небостъргачи. Около
бул. „Тодор Александров" няма да важат ограничения за инвеститорите. В закона липсват лимити за трите най-важни параметри на строежите - плътност на застрояване, коефициент на интензивност и максимална кота корниз. Има само изискване за минимална озеленена площ - тя трябва да бъде 15% от общата площ на парцела.
„Таванът за строителството падна, но не чакайте още догодина да се появят небостъргачи. Строителството им е суперскъпо и сложно начинание", коментира главният архитект на София Петър Диков . Той уточни, че общината няма да остави инвеститорите да правят каквото искат, а проектите ще се одобряват един по един по нормативния ред. Процесът ще бъде публичен и ще се вземат под внимание всички възражения, допълни арх. Диков. Новината за небостъргачите засяга в голяма степен собствениците на парцели по бул. „Тодор Александров". От години там са най-скъпите терени в столицата - цените сега са между 1000 и 3000 евро на кв. м.
„Към района има страхотен интерес от чужбина, предимно от големи инвестиционни фондове", коментира Катя Иванова, управител на агенция „Рея".
С новия закон за общия устройствен план на столицата тя очаква допълнително покачване на цените. „Официално в момента няма предлагане на парцели по
„Т. Александров". „Неофициално разговорите стигат до 2000-3000 евро на кв. м", заяви Страхил Иванов от „Явлена". Законът ще се отрази и на зоните, граничещи с деловия център на София. Там може да се прогнозира поскъпване, каквото се случи след строителството на бизнес-парка в жк „Младост", допълни Иванов.