Според мен, основният проблем се крие в нагласите на младите хора относно образованието, а не толкова в представите им за това колко математика или факти се учат или качеството на образование и т.н. Разбира се, и тези неща имат тежест, но нагласите заемат поне 60-70% от проблема!
Ще се опитам да обобщя нагласите на младите хора около мен, които наблюдавам всеки ден:
Днес няма нужда да учиш, да се трудиш, за да постигнеш нещо! "Истината" е в това да си тарикат, да знаеш как да "въртиш"
* разни работи! И успехът е приравнен само с финансовото благосъстояние!
*Под "въртиш" не се разбира само бизнес (фирма), ами всякакви видове дейности, от които има доходоносност.
Основните идеи за бъдещето са:
- да правиш някакъв бизнес (и при възможност да не се съобразяваш със законите и да "цакаш" държавата - като, например, не плащаш данъци);
- да правиш полулегален бизнес (незабранена дейност, но не по регламентирания ред);
- да правиш незаконен бизнес;
- да въртиш някакви сделки(различни от тези до тук);
- и т.н.
Днешните ученици не намират смисъл да учат нито в гимназията и нито в университета, защото нямало смисъл да ти "пържат мозъка" и после това да не ти носи пари. И да си намериш работа по специалността си ще взимаш 500-600 лева, а друго си е на месец да удряш по няколко "бона"/"хилки"...
Сега мнозинството ученици ходят на училище, защото са накарани от родителите си. Но това не значи, че ще учат. Просто го посещават и се стремят по всякакъв начин да "цакат" системата. И за това няма никакво уважение към учителите, защото те не се приемат като хора, които могат да ти дадат нещо много ценно за понататъшния ти живот, ами се приемат за хора, които ти пречат да се забавляваш. А забавление се е превърнало в единствена ценност.
А на уневерситет се ходи по две причини. Първата е, защото вече е срамно да нямаш висше образование. А това е така, защото всеки неграмотник, който изпитва затруднения как да напише собственото си име на български, може да вземе диплома за висше образование (чувал съм всякакви примери - хора, които почти не са посещавали лекции се дипломират с много добър успех; хора, които не знаят какво означават основни термини в областа на тяхната специалност, се дипломират с отличен успех). Също така ходенето в университет се подтиква и от родителите, които също ще ги е срам отрочето им да няма "вишо"
(буквално така съм го чувал от някои хора).
Втората причина е, че живота в университета се приравнява само до забавлението. Още от сега мои съученици (10 клас) си говорят за това как искат да станат студенти, и че нямат търпение! Но ако си мислите, че са жадни за знания - дълбоко грешите! Нямат търпение да се впуснат при "яките купони", "осмъртването"
(напиване), "яките кучки", денонощния разврат и всички останали благини на Студентски град!
Така че, университетът е синоним да четири годишен купон на гърба на родителите.
Всичко това се препотвърждава от отношенията между половете. Тъй като, очевидно, да си тарикат изглежда обещаващо, момичетата се "кефят" на тези момчета, които парадират с такова поведение и нагласи за бъдещето. Което от своя страна кара все повече момчета да придобиват такова поведение и нагласи, за да се харесат. И така една спирала...
И тези, които имат желание да учат, да се развиват личностно и професионално се маргинализират. Дори няма как да се защитят в една дискусия, защото няма как да оборят факта, че с техните нагласи биха взимали една средна заплата на месец, а това е нищо сравнено с "хилките", които ще въртят останалите...
Доводи, че личностното и професионално развитие е важно не важат, защото единствените ценности са купони, "осмъртване" и "е@#не".
Тези неща са днешната норма за забаваление сред младите.