Както ви обещах, ще обърна малко повече внимание на серията Бс-69-Сф поради изключително широкото й разпространение както в София, така и в други градове. Засега ще се спра на първото десетилетие на нейното производство (от 1972 до 1982 г.).
Както вече споменах, тази серия е разработена през 1969 г. от “Софпроект” за нуждите на ДК1, с цел да замени произвежданата там Бс-VІІІ-Сф. Разбира се, при всяка смяна на номенклатурата едно от основните изисквания е било пренастройването на производствените мощности да е възможно най-малко, затова Бс-69-Сф запазва голяма част от елементите на Бс-VІІІ-Сф, както и някои основни показатели като надлъжното междуосие, размерите и оформлението на стълбищната клетка и др. Спрямо предходната номенклатура обаче са внесени и редица подобрения (напречната ос е увеличена от 5,10 на 6,60 м, а това позволява оформянето на лоджии вместо дотогавашните външни балкони; въведено е вътрешно отводняване на покрива, както в Бс-2-64/69 и др.).
Производството на Бс-69-Сф започва в ДК1 през 1972 г. Тогава серията съдържа следните типови проекти (ще давам снимки на съответните секции и общи схеми на разпределението им, които съм нахвърлял
) :
- 312. Както се вижда от означението й, тя се състои от един тристаен, един едностаен и един двустаен апартамент на етаж. Среща се много често - като самостоятелна секция или обединена в едно тяло с 222. Има огледален вариант 213, който е доста по-рядък и мисля, че се среща само в комбинация с 222. (Тук, както и по-надолу, при наличие на два огледални варианта на дадена секция ще давам снимки и схема само за единия).
- 222. Първоначално тази секция се е строяла само в комбинация с 312 и/или 213, но по-късно започват да я строят и самостоятелно
- 33-322. Тези две секции са винаги обединени в едно тяло, защото част от помещенията на едната навлизат в обема на другата. По мое мнение това е едно от най-добрите решения, защото предлага доста по-голямо количество тристайни апартаменти, но за съжаление не получава много голямо разпространение поради по-малкия брой на жилищата (едната половина е само с два апартамента на етаж). Има и огледален вариант 223-33.
Този проект има и още един, троен вариант – 33-323-33. При него от другата страна има още една секция 33, огледална на първата, което позволява още един апартамент от средната секция да стане тристаен. Този вариант, разбира се, е още по-рядък.
- 1211. Това е секция с четири апартамента на етаж (единствената такава в този първи вариант на Бс-69-Сф). Има прекалено много едностайни апартаменти. Среща се или самостоятелно, или по двойки в общо тяло – 1211-1211. На теория е възможен и огледален вариант 1121, но поне аз никъде не съм виждал.
- Крайна секция 322-Ю/дясна. Очевидно при разработването на серията е отчетено, че голите калкани не са най-приятната гледка и поради това за първи път се появява обособена крайна секция. Като недостатък на разпределението може да се посочи това, че три от помещенията на тристайния апартамент гледат в една и съща посока. Секцията има и огледален вариант за изложение изток – 223-И/лява.
До втората половина на 70-те години се е установил около 5-годишен ритъм на смяна на произвежданите серии жилищни сгради. Затова тогава се повдига въпросът за разработването на следващата серия. Съвсем правилно се е смятало, че ако се разработи нова номенклатура, тя трябва да следва принципите на отворената типизация, за да се разширят значително възможностите за разнообразие във външния облик на сградите. Въвеждането на такава нова номенклатура обаче би означавало реконструкция и пренастройване на всички производствени мощности, което би довело до сериозно намаляване на производството или даже до пълното му спиране, а това никак не е било желателно (би означавало неизпълнение на плана, изоставане в строителството на големите комплекси и др.). Освен това е решено трите домостроителни комбината да се обединят в един и да произвеждат една и съща номенклатура, като всеки от тях се специализира в определени елементи. Тъй като ДК1 и ДК3 вече са работели по Бс-69-Сф, взето е решение тя да послужи като база за предстоящата унификация. Поради тази причина е възложено на “Софпроект” да преработи старата серия, вместо да разработва нова. Преработката е готова през 1977 г. Добавени са някои нови елементи и определен брой типови проекти. Така обогатената Бс-69-Сф получава индекс “усъвършенствана и допълнена” (УД). Старите секции не излизат от каталога и продължават да се строят наред с новите. Новите секции са:
- Крайна секция 1212-Ю/дясна. В така допълнената серия особено внимание е обърнато на крайните секции, тъй като старата номенклатура има само една. Тази нова секция има четири апартамента на етаж, два от които едностайни и два двустайни. Има и огледален вариант 2121-И/лява.
- Крайна секция 3111-Ю/дясна. Тук тристайният апартамент е като в старата 322-Ю, но останалата част от пространството е разделена на три едностайни апартамента, вместо на два двустайни. Има огледален вариант 1113-И/лява.
- Крайна секция 322-З/дясна. Понеже в стария вариант на серията има само една крайна секция и тя зависи строго от ориентацията на блока (десният вариант се строи само от южната, а левият – само от източната страна), блоковете винаги остават с по един калкан (съответно от северната или от западната страна). За да се реши този проблем, е разработена крайна дясна секция 322-З (със съответния огледален вариант за изложение север – 223-С/лява). Разпределението й се отличава от това на 322-Ю само по това, че в тристайния апартамент две от помещенията са завъртени на 90 градуса към съответната по-слънчева страна.
- Крайна секция 44-Ю/дясна. Това е добро решение с два четиристайни апартамента на етаж, но за съжаление се среща изключително рядко. Има и огледален вариант за източно изложение 44-И/лява. (Тъй като реших да давам схеми и снимки само на десни секции, за да могат да се сравняват по-лесно, но в западните райони на София намерих само две и те бяха леви, снимах едната от тях и я обърнах наопаки с графичен редактор ).
- Ъглова секция 2212. С цел да се създават по-раздвижени сгради, е разработена ъглова секция с ъгъл 40 градуса и с четири апартамента на етаж.
- 312(модифицирана). Разработена е модификация на старата секция 312, при която втората напречна ос е 5,10 м и някои помещения са по-къси, а само средният едностаен апартамент е на 6,60 м и има балкон пред хола. Като изключим балкона и междуосието, разпределението е същото, както при старата 312, затова няма да го давам отделно. Има огледален вариант 213 и много често двата огледални варианта се строят в обща двойна секция.
(Впрочем има и вариант изцяло на 6,60 м, който се отличава от старата 312 (213) само по балкона на едностайния апартамент).
- 3112. Това е секция с четири апартамента на етаж, състояща се от 6 надлъжни оси, вместо от 5. Две от помещенията са на ос 5,10 м (има и вариант само на 6,60 м, както и при горната секция). Давам снимки и разпределение на варианта с 5,10 м, защото е по-често срещан. Тази секция се строи или самостоятелно, или в едно тяло с огледалния вариант 2113. (Тук не съм съвсем сигурен за разпределението на тристайния апартамент – сметката излиза само, ако холът е преходен към коридор с банята и двете стаи. Ако някой живее или е ходил в такъв апартамент, да каже дали съм прав.)